Vodné dielo Žilina

Vodné dielo ŽilinaVodné dielo Žilina

Vodné dielo Žilina je postavené v tesnej blízkosti mesta Žilina. Výstavba Vodného diela Žilina sa začala dňa 4. 10. 1994 a stavba bola uvedená do prevádzky v roku 1998. Pri výstavbe bola zaplavená takmer celá časť zástavby žilinskej mestskej časti Mojšová Lúčka, celá miestna časť Hruštiny a tri domy v obci Mojš. Obyvatelia zaplavených častí bolí presťahovaní do novopostavených  rodinných domov v lokalitách, ktoré si sami vybrali. Väčšina obyvateľov si za svoj nový domov zvolila novovybudovanú obec, ktorá dostala priliehavé meno Nová Mojšová Lúčka.                     

Vodné dielo Žilina je vybudované hlavne na výrobu elektrickej energie a zásobovanie priemyselných podnikov v Žiline technologickou vodou. Hĺbka vody sa pohybuje okolo 2 m pri vtoku Váhu do nádrže, 10 m v strede pri moste pre peších medzi obcami Mojš a Mojšová Lúčka, cca 18 m pri hati v Žiline. Správcom i prevádzkovateľom celého diela je Vodohospodárska výstavba Bratislava, š.p.            

Vodné dielo Žilina sa stalo taktiež obľúbeným rekreačným miestom Žiliny. Má dobrú prístupnosť, či už automobilom alebo mestskou hromadnou dopravou. Na pravej strane nádrže sa nachádza parkovisko pre návštevníkov. V tejto časti diela je vybudovaných viacero športovísk prístupných verejnosti ako sú napríklad:  skatepark, beachvolejbalové ihrisko, detská trampolína, úložné skrinky pre korčuliarov a beachvolejbalistov, požičovňa lodiek God Mat. V lete sú tu taktiež vytvorené podmienky pre viacero vodných športov. Prechádza tu cykloturistická trasa, ktorá vedie z Budatína cez Varín až do Strečna. Na Vodnom diele Žilina je vybudovaný asfaltový chodník pre chodcov a in-line korčuliarov. Na svoje si tu taktiež prídu priaznivci lovu rýb. Vyskytuje sa tu mnoho druhov rýb, avšak v úlovkoch najviac prevláda kapor a nosáľ. Pre návštevníkov sú k dispozícií prevádzky s občerstvením.  Tí, ktorí majú záujem vidieť Vodné dielo Žilina s vyššie položeného pohľadu, môžu využiť vybudovanú vyhliadku na Šibeniciach, vedľa cesty I/18. 

■ Kontaktné údaje  

Vodohospodárska výstavba Bratislava, š.p.
Karloveská 2, P.O.BOX 45, 842 04 Bratislava
Tel.: +421 (0)2 602 922 16
E-mail: info@vvb.sk
Web: www.vvb.sk
 

vzdialenosťVzdialenosť zo Žiliny: 2,8 km


Zdroj: www.vdzilina.estranky.sk 

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA