Treska Žilina na Balustráde

949 463 kusov spotrebiteľských balení slovenského „národného“ jedla - tresky v majonéze - sa vyrobí v priemere za jeden mesiac v závode Ryby Žilina.

V tomto čísle sú zahrnuté všetky spotrebiteľské druhy a gramáže výrobkov tresky v majonéze, ktorá sa v žilinskom podniku vyrába už od roku 1954.

História výroby tresky
Vedeli ste o tom, že Ryba Žilina v našom meste prevádzkuje najstarší, nepretržite fungujúci závod na spracovanie rýb na Slovensku? Na Hviezdoslavovej ulici sa totiž začali vyrábať rybie špeciality už v roku 1924. Najskôr sa tu vyrábali rybie konzervy. V období po druhej svetovej vojne bolo potrebné priniesť obyvateľom Československa nové, výživné zdroje potravy. A keďže sú ryby jednou z najzdravších zložiek jedálnička, začal sa hľadať ekonomicky nenáročný spôsob, ako dostať chutné produkty z morských rýb medzi ľudí v ešte väčšej miere. Objavili sa prvé rybie šaláty v majonéze, šaláty z haringov či rybie nátierky. A tak prišla na svet aj treska v majonéze. Éra tohto jedla, ako ho poznáme dnes, začala v roku 1954. Autor receptu bol bratislavský kuchár Július Boško, ktorý svoj výtvor nazval najskôr treska v remuláde. Treska ľudí hneď zaujala. „V našich archívnych materiáloch z 50-tych až 70-tych rokov sa spomína, že tresku bolo treba vyrábať často nad plán, aby vtedajší štátny podnik Ryba stihol pokryť záujem ľudí,“ hovorí Michal Britvík, generálny riaditeľ Ryba Žilina. Náš žilinský závod na spracovanie rýb bol medzi rokmi 1949 a 1992 súčasťou podniku Ryba n.p. Počas bývalého režimu sa chodilo na tresku do špecializovanej siete predajní po celom Slovensku, kde ste si mohli kúpiť váženú tresku balenú do novín alebo voskových pohárov. Pamätáte si na ne aj vy? U nás v Žiline fungovala takáto predajňa dlhé roky na Národnej (bývalej Masarykovej) ulici. Zaujímavosťou je, že treska bola obľúbená hlavne medzi Slovákmi. V západnej časti vtedajšieho Československa bola dodávaná len do Ostravy, kde pracovalo veľa Slovákov a stala sa obľúbeným jedlom baníkov.

Naša „Treska slovenská“
Žilinská treska v majonéze sa vyrába štandardne z mäsa aljašskej tresky, ktorá sa loví v lokalite medzi severnou Áziou a Amerikou. „Sme hrdí na to, že ako jediný výrobca u nás spolupracujeme priamo s významnými rybárskymi spoločnosťami, ktoré ryby spracúvajú výhradne na mori, hneď po výlove. Len tento spôsob zaručí kvalitu, ktorú vyžadujeme. Za zmienku stojí aj fakt, že sme držiteľom certifikátu MSC. Tento certifikát potvrdzuje, že ryby použité v takto označených výrobkoch pochádzajú z trvalo udržateľného rybolovu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Ryby Žilina Michal Britvík.

Najpredávanejším produktom Ryby Žilina je dnes Treska Exklusiv, teda treska v majonéze, ktorá obsahuje vyšší, až 45-percentný podiel rýb. Ryba Žilina priniesla tresku v majonéze prémiovej kvality v novodobej histórii výroby tohto produktu na Slovensku ako prvá, a to už v roku 2001. Treska značky PRETO Ryba Žilina neobsahuje žiadne umelé sladidlá, sú v nej výrazne obmedzené chemické konzervanty a na jej výrobu je používaná vlastná majonéza zo zdravého repkového oleja. Vďaka tomu je táto treska nielen chutnejšia ale aj zdravšia a vychutnať si ju môžete, aj keď ste celiatici.

Veľkým plusom štandardnej, „modrej“ tresky z nášho žilinského závodu je aj to, že v nej výrobca po novom zvýšil podiel zdravej zeleniny namiesto bežne používaných zahusťovadiel.

Výroba tresky
Treska prichádza do závodu Ryby Žilina najskôr v zamrznutých blokoch celých filiet mäsa. Po prirodzenom, postupnom rozmrazení prechádza mäso procesom varenia. Uvarené mäso, marinovaná a predvarená zelenina sa postupne zmiešajú s majonézou. Po kontrole kvality sa treska napĺňa do obalov rôznych veľkostí. Celý tento unikátny proces výroby jednej šarže tresky v majonéze trvá 2 dni. „Dokopy vyrobíme mesačne viac ako 250 ton tresky v majonéze. Na jej výrobe sa v našom závode podieľa približne 20 zamestnancov,“ uzatvára Michal Britvík.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA