TOP PODUJATIA

Mestské divadlo ŽilinaFEBRUÁR 2021: CARNEVAL SLOVAKIA ŽILINA - zrušené

Bosorky, strašidlá, rozprávkové bytosti, falošný farár či doktor a iné masky. Približne 400 karnevalových masiek od výmyslu sveta zapĺňa žilinské ulice na tradičnom fašiangovom festivale, ktorý sa vždy postá o jedinečnú zábavu. Žilinský Carneval Slovakia Žilina 2019 organizovalo mesto Žilina už šestnásty rok a patrí k najväčším sprievodom masiek na Slovensku. Vychádza zo starých zvykov, spája však tradičné masky s tými súčasnými. Jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler.


Mestské divadlo Žilina20. - 25. SEPTEMBVER 2021: ALLEGRETTO -  STREDOEURÓPSKY FESTIVAL KONCERTNÉHO UMENIA - zrušené

Jubilejný tridsiaty ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 20. – 25. septembra 2021 v Dome umenia Fatra, sprostredkuje žilinskému publiku opäť výnimočný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby.
Počas šiestich koncertných večerov vystúpi dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Kanada, Brazília, Chorvátsko, Moldavsko, Česká republika a Slovensko), z hosťujúcich telies Kukal Quartet, súbor pre starú hudbu Musica aeterna, Le petit Concert d'Apollon a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Návštevníci festivalu majú možnosť zažiť týždeň nabitý excelentnými výkonmi zahraničných, ale aj mladých svetových slovenských umelcov a umelkýň. Ich kariéra sa síce len začína, no všetci sú držiteľmi ocenení z najznámejších interpretačných súťaží a už teraz patria medzi najlepších sólistov na súčasnej hudobnej scéne.

Kompletný program festivalu, vstupenky na jednotlivé koncerty, ako i viac informácií o vystupujúcich interpretoch sa dozviete na: www.hc.sk/allegretto.sk.


Mestské divadlo ŽilinaMÁJ 2021: STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI - zrušené

Žilina v roku 2019 slávila v poradí 26. ročník Staromestských slávností. Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí. Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti otvárajú, kráča primátor mesta oblečený v dobovom richtárskom odeve. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov.

Viac informácií o skupinách, programe ako i sprievodných akciách nájdete na: www.staromestske-slavnosti.sk.


Mestské divadlo ŽilinaMÁJ 2021: DEŇ DETÍ - zrušené

Deň detí je venovaný všetkým deťom, ktoré sa rady učia nové veci, radi súťažia v rôznych disciplínach a prostredníctvom hier sa chcú naučiť niečo nové a zároveň tak spoznávať svet okolo seba. Jednotlivé disciplíny majú svoje stanoviská v Sade SNP.
Súčasťou podujatia je tvorivá dielnička, športové zápasy, lukostreľba, chytanie rybyčiek, skákací hrad, zážitkové aktivity so psíkmi, maľovanie na tvár, lezecká stena, detský kútik so šmykľavkou, bazénikom, hračkami a lozením na kockách. Na podujatie zvykne prísť aj maskot MŠK Žilina, ktorý pozdraví všetky deti a zaželá im veľa šťastia pri zdolávaní športových úloh. Pre všetky súťažiace deti sú za odmenu pripravené sladké a vecné odmeny. 

Žilinské kultúrne leto 2021

Pestrý program Vás čaká na Mariánskom námestí, kde počas Mariánskeho leta vystúpia známi interpreti rôznych hudobných žánrov a postarajú sa tak o spríjemnenie letných večerov prostredníctvom ich hudobných vystúpení. Tradičné podujatie Záverečná, nám pomôže udržať si leto v žilách a mladí si tak ešte môžu vychutnať koniec prázdnin, kým zasadnú do školských lavíc. Pre milovníkov filmov máme prichystané premietanie na Mariánskom  námestí, na ktoré širokú plejádu filmových žánrov privezie retroautobus Bažant Kinematograf, filmy sa budú priemietať aj na Stanici Žilina-Záriečie.
Viac informácií nájdete na: www.kulturneleto.eu/2021/program/ 


Mestské divadlo Žilina1. - 4. JÚL 2021: FEST ANČA

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča sa prvý raz konal v roku 2008. Hlavnou ideou vzniku festivalu bolo zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých na Slovensku. V medzinárodnom kontexte chce festival upozorniť na špecifiká animácie v slovenskom i širšom stredoeurópskom regióne. Program festivalu je obohatený o besedy, workshopy a koncerty. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Už tradične je dominantou festivalu medzinárodná súťaž animovaných filmov. Starostlivo vyberané krátke animované filmy z celého sveta súťažia o cenné trofeje Anča Award, Anča award special mention, Anča Student Award, Anča Student Award special mention, Anča Music Video Award, Anča Music Video Award Special mention, Anča Slovak Award, Anča Slovak Award Special Mention, D Award a Anča Kids Award.

Pandemický 14. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2021 budete sledovať z domu - online. Všetky filmy aj ďalší program sa bude streamovať live zo Žiliny a môžete byť pritom naživo v Novej synagóge a na Stanici Žilina-Záriečie - samozrejme s polovičnou kapacitou aj inými obmedzeniami.

Kompletný program festivalu, vstupenky, ako i viac informácií o festivale sa dozviete na: www.festanca.sk.


Mestské divadlo Žilina21. - 23. JÚL 2021: TVORIVÉ REMESELNÉ DIELNE

Mesto Žilina pripravuje v rámci Žilinského kultúrneho leta 2021 predstavenie remeselných zručností s názvom „Tvorivé remeselné dielne“, ktoré sa koná na Mariánskom námestí. Umeleckí remeselníci záujemcom priblížia prácu so šúpolím, cínom, voskom, hlinou i výrobu kozmetiky z byliniek. Zaujímavosťou je brúsenie kraslíc či plstenie. Na záver si môžete vziať svoj vlastnoručne vyrobený suvenír alebo ho podarujete svojim blízkym ako darček.


Mestské divadlo Žilina18. - 22. AUGUST 2021: BAŽANT KINEMATOGRAF

V poradí osemnásta sezóna Bažant kinematografu bude tento rok opäť aj v Žiline. Príďte si užiť hviezdne obsadenie na plátne aj na oblohe na Mariánskom námestí. Nenechajte si ujsť počas piatich dní česko-slovenské filmy.

Program:
18.8. o 21.00 hod. (streda) - CESTA DO NEMOŽNA, Slovensko, Česko, 2020. Veselý aj vážny film o odvahe, snoch, lietaní a slovenskom hrdinovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ako ste ho ešte nevideli.
19.8. o 21.00 hod. (štvrtok) - BOURÁK, Česko, Slovensko, 2020. Komédia zo súčasnosti – trochu čierna, trochu gangsterka, plná skvelej hudby a skvelých hercov.
20.8. o 21.00 hod. (piatok) - 3BOBULE, Česko, 2020. Tretie pokračovanie letného kino hitu – príbeh renesancie lásky Kláry a Honzu na prekrásnej južnej Morave v čase vinobrania.
21.8. o 21.00 hod.(sobota) - ŠARLATÁN, ČR, Írsko, Poľsko, SR, 2020. Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom Jana Mikoláška – výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami.
22.8. o 21.00 hod. (nedeľa) - MEKY, Česko, Slovensko, 2020. Energický filmový portrét Mekyho Žbirku – predstavuje ho otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom.

Kompletný program ako aj viac info nájdete na: Bažant kinematograf


Mestské divadlo Žilina9. - 10. SEPTEMBER 2021: SEVER PROTI JUHU

Sever proti Juhu alebo Žilinčania sa bavia futbalom. V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na pieskovom, konajú celý deň futbalové zápasy. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistruje v jednom z dvoch družstiev - Sever alebo Juh. Pre víťaza je pripravený putovný pohár. Minimálny počet hráčov pre každé družstvo je 4, hrá sa za každého počasia. Všetky podrobné informácie budú včas zverejnené na www.sport.zilina.sk. Súbežne s futbalovými zápasmi bude v piatok 10. septembra na Hlinkovom námestí prebiehať 3. ročník Burzy Žilinských športových klubov. Cieľom burzy je priniesť prehľad o činnosti a úspechu, čo najvčšieho počtu športových klubov pôsobiacich v našom meste. Deti a mládež sa dokonca môžu zaregistrovať ako noví členovia do vybraného športového klubu.


Mestské divadlo Žilina15. SEPTEMBER 2021: ŽILINSKÝ MESTSKÝ POLMARATÓN

Usporiadateľ pozýva nadšencov behu na 7. ročník Žilinského mestského polmaratónu. Čaká vás beh na 21,1 km naprieč mestom Žilina a jeho okolím. Pričom sa bežia dve kolá. Kto chce môže odbehnúť len polovicu, teda 10,5 km, alebo štvrtinu, čo predstavuje 5 km. Štart aj cieľ je na Hlinkovom námestí, beží sa smerom na Štefánikove námestie, k Mestskému úradu cez Valy a Mariánske námestie k vlakovej stanici von z mesta po Hviezdoslavovej popod železnicu k Váhu, mostom na druhú stranu a v protismere Váhu až k najbližšiemu mostu, poza stanicu popod trať opäť na Hviezdoslavovu a po Národnej do cieľa 10tky a na štart druhého kola. Samozrejmosťou sú detské behy a preteky kolobežiek.
Disciplíny: Polmaratón 21,097m, Desiatka 10,6km, Štafeta, Päťka 5km, 2,5km, Deti 13 -14 rokov, Deti 5 -13 rokov, Kolobežky 10,6km a 2,5km (pre deti).
Kompletný rozpis pretekov, ako i prihlasovanie nájdete na: www.polmaraton.zilina.run


Mestské divadlo Žilina16. SEPTEMBER 2021: DEŇ ZDRAVIA - zrušené

Mottom podujatia Žilinské dni zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Súčasťou podujatia sú bezplatné zdravotné vyšetrenia, napr. meranie krvného tlaku, cholesterolu, meranie očného tlaku, hustoty kostí, hladiny cukru v krvi, analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. Sprievodným programom sú ukážky rôznych druhov cvičení. Dozvieme sa viac o canisterapii, počas podujatia je možné darovať krv.

Súčasne bude na Mestskej krytej plavárni prebiehať 13. ročník tradičného podujatia s názvom Žilinská plavecká štafeta, ktorá bude o prekonávaní rekordov. Cieľom akcie je zaplávať v uvedený deň, čo najviac kilometrov bez ohľadu na dosiahnutý čas.


FIGA24. - 26. SEPTEMBER 2021: FIGA - ŽILINSKÝ STREETFOOD FEST

FIGA sa opäť vracia do Žiliny a my sa už nesmierne tešíme na záplavu chutného pouličného jedla a príjemné priateľské stretnutia počas posledného septembrového víkendu.

Podujatie sa koná v symbióze s podujatím Žilina žije - festival v meste a v spolupráci s mestom Žilina. FIGA bude prebiehať od piatku do nedele (piatok 24.9. od 11.00 - 22.00 hod., sobota 25.9. od 11.00 - 22.00 hod., nedeľa 26.9. od 11.00 - 18.00 hod.).


Mestské divadlo Žilina30. SEPTEMBER 2021: FESTIVAL SENIOROV & KAPUSTNÝ DEŇ - zrušené

Festival seniorov je prezentáciou zdravého seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám. Na festivale sa zúčastňujú seniorské kluby nielen z blízkeho i širšieho okolia Žiliny, ale i zo zahraničia, vrátane folklórnych súborov, speváckych zborov, recitátorov a heligónkarov. Cieľom festivalu je dať priestor umeleckej tvorivosti a zručnosti seniorov a zapojiť ich touto cestou do aktívneho kultúrneho života, aby nestratili záujem o kultúrne a spoločenské dianie.

Festival seniorov, ktorý tento rok prežíva svoj 13. ročník, vznikol 4. októbra 2008. Vidieť radosť na tvárach vystupujúcich, s akým oduševnením a radosťou spievajú, tancujú, recitujú. Heslo festivalu, tak priliehavé veku seniorov “neseďme doma nečinne, ale poďme a podajme ruku priateľovi a spolu si pomôžme“ ich posilňuje, povzbudzuje a dodáva im chuť do ďalšieho života. Sprievodným programom festivalu bude Kapustný deň. Na Mariánskom námestí sa budú variť tradičné slovenské jedlá, ktorých neodmysliteľnou ingredienciou je kapusta, pripravovaná na sladko či slano.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2021: MIKULÁŠ V MESTE A VIANOČNÉ TRHY

Predvianočnú adventnú atmosféru v Žiline umocňuje bohatá vianočná výzdoba v centre mesta. Deti netrpezlivo čakajú na príchod Mikuláša, ktorý má pre ne každoročne pripravený bohatý program i darčeky. Súčasťou zimnej nálady sú tradičné Vianočné trhy na námestiach v centre mesta. Žilinčania i návštevníci majú možnosť vychutnať si typickú vianočnú atmosféru spojenú s vôňou škorice, vanilky, či vianočného punču. Súčasťou trhov je kultúrny program, charitatívna akcia Benefičný punč a hrajúci vianočný stromček na Námestí Andreja Hlinku.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2021: VIANOČNÝ BEH

Mesto Žilina pripravuje aj tento rok v spolupráci s Cyklistickým spolkom Žilina a s Klubom otužilcov a priateľov zimného plávania Tučniaky Vianočný beh, ktorý je už tradične spojený aj so zimným plávaním vo vode Vodného diela Žilina. Pre bežcov sú pripravené bežecké trate na krátkej a strednej trati, ale aj polmaratón a maratón. Pre každého účastníka je zabezpečená aj vianočná kapustnica. Prezentácia účastníkov je nutná vopred, bližšie informácie budú uverejnené na stránke www.sport.zilina.sk. Pre víťazov jednotlivých kategórií sú pripravené poháre, medaily a hodnotné vecné ceny.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA