TOP PODUJATIA

Mestské divadlo Žilina14. FEBRUÁR 2020: CARNEVAL SLOVAKIA ŽILINA

Bosorky, strašidlá, rozprávkové bytosti, falošný farár či doktor a iné masky. Približne 400 karnevalových masiek od výmyslu sveta zaplní žilinské ulice aj v roku 2020 na tradičnom fašiangovom festivale, ktorý sa opäť postá o jedinečnú zábavu. Žilinský Carneval organizuje mesto Žilina už šestnásty rok a patrí k najväčším sprievodom masiek na Slovensku. Vychádza zo starých zvykov, spája však tradičné masky s tými súčasnými. Jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler.

V tomto roku sa Carneval Slovakia Žilina alebo žilinský festival fašiangových masiek bude konať v piatok 14. februára 2020, kedy sa sprievod od Mestského úradu v Žiline presunie smerom na Mariánske námestie, bude pokračovať na Námestie Andreja Hlinku až na Národnú ulicu. Návštevníkov mesta potom čaká sprievodný program na Mariánskom námestí, kde vystúpia viaceré hudobné skupiny. Nebude chýbať tradičná zabíjačka a ochutnávka zabíjačkových špecialít.


Mestské divadlo Žilina23. - 29. APRÍL 2020: ALLEGRETTO -  STREDOEURÓPSKY FESTIVAL KONCERTNÉHO UMENIA - ZRUŠENÉ

Medzinárodný festival klasickej hudby Stredoeurópsky festival koncertného umenia je hudobným sviatkom jari, kedy sa Žilina zaradí medzi významné hudobné centrá v Európe. Festival je prehliadkou najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia, reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska. 

Tohtoročný jubilejný 30. ročník festivalu klasickej hudby ALLEGRETTO ŽILINA sa bude konať trochu netradične od 23. – 29. apríla 2020 v Dome umenia Fatra v Žiline a v Novej Synagóge. Opäť privítame mladých interpretov - víťazov medzinárodných interpretačných súťaží. Počas siedmych koncertných večerov vystúpi 12 interpretov zo 7 krajín (Dánsko, Nemecko, Česká republika, Poľsko, Rakúsko, Južná Kórea, Slovensko). Slovenskými reprezentantmi na festivale budú dirigent Marco Vlasák, klarinetista Martin Adámek a klavirista Pavol Praženica. Hosťami festivalu budú okrem domáceho Štátneho komorného orchestra Žilina, súbor zameraný na interpretáciu starej hudby Le petit Concert d´Apollon, Janáčkova filharmónia Ostrava a Slovenská filharmónia. Festival koncertného umenia Allegretto Žilina opäť sprostredkuje žilinskému publiku nevšedný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby.

Kompletný program festivalu, vstupenky na jednotlivé koncerty, ako i viac informácií o vystupujúcich interpretoch sa dozviete na: www.allegretto.sk.


Mestské divadlo Žilina28. - 30. MÁJ 2020: STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI - ZRUŠENÉ

Žilina bude tento rok sláviť v poradí 26. ročník Staromestských slávností. Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí. Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti otvárajú, kráča primátor mesta oblečený v dobovom richtárskom odeve. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov.

Fanúšikovia najočakávanejšej udalosti roka sa v dňoch od štvrtku 28. do soboty 30. mája 2020 môžu tešiť na príval skvelej hudby a tanca. Mesto totiž už po 26. krát otvorí svoje brány spevákom, umelcom i remeselníkom. O zábavu sa po minulé roky postarali napr. kapely Horkýže Slíže, Arzén, Peter Bič Project, Tublatanka, Para, Zuzana Smatanová, Hrdza či Billy Barman. Rovnako ani tento rok nebude chýbať bohatá ponuka sprievodných programov – Deň detí, XXV. Slávnostná akadémia Zboru Žilincov, súťaž „Poznaj svoje mesto“ a iné.

Viac informácií o skupinách, programe ako i sprievodných akciách nájdete na: www.staromestske-slavnosti.sk.


Mestské divadlo Žilina30. MÁJ 2020: DEŇ DETÍ - ZRUŠENÉ

Deň detí je venovaný všetkým deťom, ktoré sa rady učia nové veci, radi súťažia v rôznych disciplínach a prostredníctvom hier sa chcú naučiť niečo nové a zároveň tak spoznávať svet okolo seba. Jednotlivé disciplíny majú svoje stanoviská v Sade SNP.
Súčasťou podujatia je tvorivá dielnička, športové zápasy, lukostreľba, chytanie rybyčiek, skákací hrad, zážitkové aktivity so psíkmi, maľovanie na tvár, lezecká stena, detský kútik so šmykľavkou, bazénikom, hračkami a lozením na kockách. Možno aj tento rok príde deti pozdraviť maskot MŠK Žilina. Pre všetky súťažiace deti sú za odmenu pripravené sladké a vecné odmeny. 


Žilinské kultúrne leto 2020

Pestrý program Vás čaká na Mariánskom námestí, kde počas Mariánskeho leta vystúpia známi interpreti rôznych hudobných žánrov a postarajú sa tak o spríjemnenie letných večerov prostredníctvom ich hudobných vystúpení. Tradičné podujatie Záverečná, nám pomôže udržať si leto v žilách a mladí si tak ešte môžu vychutnať koniec prázdnin, kým zasadnú do školských lavíc. Pre milovníkov filmov máme prichystané široké spektrum premietaní na Námestí Andreja Hlinku, na Stanici Žilina-Záriečie a množstvo ďalších filmov so sebou privezie tiež Bažant Kinematograf. Viac informácií nájdete na: www.kulturneleto.eu/2020/program/ 


Mestské divadlo Žilina17. - 20. JÚL 2020: BAŽANT KINEMATOGRAF

V poradí osemnásta sezóna Bažant kinematografu bude tento rok opäť aj v Žiline. Príďte si užiť hviezdne obsadenie na plátne aj na oblohe na Mariánskom námestí. Nenechajte si ujsť počas štyroch dní česko-slovenské filmy.

Program:
17.7. (piatok) - Cez prsty, CZ, 2019, komédia.
18.7. (sobota) - Loli paradička, SK, 2019, romantická komédia.
19.7. (nedeľa) - Vlastníci, CZ-SK, 2019, komédia / dráma.
20.7. (pondelok) - Posledná aristokratka, CZ-SK, 2019, komédia.
Kompletný program ako aj viac info nájdete na: Bažant kinematograf


Mestské divadlo Žilina20. - 24. JÚL 2020: TVORIVÉ REMESELNÉ DIELNE

Mesto Žilina pripravuje v rámci Žilinského kultúrneho leta 2020 predstavenie remeselných zručností s názvom „Tvorivé remeselné dielne“, ktoré sa koná na Mariánskom námestí. Umeleckí remeselníci záujemcom priblížia prácu so šúpolím, cínom, voskom, hlinou i výrobu kozmetiky z byliniek. Zaujímavosťou je brúsenie kraslíc či plstenie. Na záver si môžete vziať svoj vlastnoručne vyrobený suvenír.


Mestské divadlo Žilina27. - 30. AUGUST 2020: FEST ANČA

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča sa prvý raz konal v roku 2008. Hlavnou ideou vzniku festivalu bolo zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých na Slovensku. V medzinárodnom kontexte chce festival upozorniť na špecifiká animácie v slovenskom i širšom stredoeurópskom regióne. Program festivalu je obohatený o besedy, workshopy a koncerty. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Už tradične je dominantou festivalu medzinárodná súťaž animovaných filmov. Starostlivo vyberané krátke animované filmy z celého sveta súťažia o cenné trofeje Anča Award, Anča award special mention, Anča Student Award, Anča Student Award special mention, Anča Music Video Award, Anča Music Video Award Special mention, Anča Slovak Award, Anča Slovak Award Special Mention, D Award a Anča Kids Award.

Kompletný program festivalu, vstupenky, ako i viac informácií o festivale sa dozviete na: www.festanca.sk.


Mestské divadlo Žilina4. SEPTEMBER 2020: ŽILINČANIA SA BAVIA FUTBALOM - ZRUŠENÉ

V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na pieskovom, konajú celý deň futbalové zápasy. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistruje v jednom z dvoch družstiev - Sever alebo Juh. Pre víťaza je pripravený putovný pohár. Minimálny počet hráčov pre každé družstvo je 4, hrá sa za každého počasia. Všetky podrobné informácie budú včas zverejnené na www.sport.zilina.sk. Súbežne s futbalovými zápasmi bude na Hlinkovom námestí prebiehať 2. ročník Burzy Žilinských športových klubov. Cieľom burzy je priniesť prehľad o činnosti a úspechu čo najvčšieho počtu športových klubov pôsobiacich v našom meste.

V tento deň sa rozlúčime aj s letom a to na Mariánskom námestí. Koniec dvojmesačného oddychu si môžu mladí naplno vychutnať v rytme hudby a vo veselej nálade sa tak rozlúčiť s letnými prázdninami na podujatí zvanom Záverečná.


Mestské divadlo Žilina17. SEPTEMBER 2020: DEŇ ZDRAVIA

Mottom podujatia Žilinské dni zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Súčasťou podujatia sú bezplatné zdravotné vyšetrenia, napr. meranie krvného tlaku, cholesterolu, meranie očného tlaku, hustoty kostí, hladiny cukru v krvi, analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. Sprievodným programom sú ukážky rôznych druhov cvičení. Dozvieme sa viac o canisterapii, počas podujatia je možné darovať krv.

Súčasne bude na Mestskej krytej plavárni prebiehať 12. ročník tradičného podujatia s názvom Žilinská plavecká štafeta, ktorá bude o prekonávaní rekordov. Cieľom akcie je zaplávať v uvedený deň, čo najviac kilometrov bez ohľadu na dosiahnutý čas.


Mestské divadlo Žilina19. SEPTEMBER 2020: ŽILINSKÝ MESTSKÝ POLMARATÓN

Usporiadateľ Horolezecký klub Salora o.z. pozýva nadšencov behu na 6. ročník Žilinského mestského polmaratónu. Čaká vás beh na 21,1 km naprieč mestom Žilina a jeho okolím. Pričom sa bežia dve kolá. Kto chce môže odbehnúť len polovicu, teda 10,5 km, alebo štvrtinu, čo predstavuje 5 km. Štart aj cieľ je na Hlinkovom námestí, beží sa smerom na Štefánikove námestie, k Mestskému úradu cez Valy a Mariánske námestie k vlakovej stanici von z mesta po Hviezdoslavovej popod železnicu k Váhu, mostom na druhú stranu a v protismere Váhu až k najbližšiemu mostu, poza stanicu popod trať opäť na Hviezdoslavovu a po Národnej do cieľa 10tky a na štart druhého kola. Samozrejmosťou sú detské behy a preteky kolobežiek.
Tento rok organizátori plánujú opäť trojkombo: Polmaratón + Blatíčko + Triatlón.

Kompletný rozpis pretekov, ako i prihlasovanie nájdete na: www.polmaraton.zilina.run


Mestské divadlo Žilina1. OKTÓBER 2020: FESTIVAL SENIOROV / KAPUSTNÝ DEŇ - ZRUŠENÉ

Festival seniorov je prezentáciou zdravého seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám. Na festivale sa zúčastňujú seniorské kluby nielen z blízkeho i širšieho okolia Žiliny, ale i zo zahraničia, vrátane folklórnych súborov, speváckych zborov, recitátorov a heligónkarov. Cieľom festivalu je dať priestor umeleckej tvorivosti a zručnosti seniorov a zapojiť ich touto cestou do aktívneho kultúrneho života, aby nestratili záujem o kultúrne a spoločenské dianie.

Festival seniorov, ktorý tento rok prežíva svoj 13. ročník, vznikol 4. októbra 2008. Vidieť radosť na tvárach vystupujúcich, s akým oduševnením a radosťou spievajú, tancujú, recitujú. Heslo festivalu, tak priliehavé veku seniorov “neseďme doma nečinne, ale poďme a podajme ruku priateľovi a spolu si pomôžme“ ich posilňuje, povzbudzuje a dodáva im chuť do ďalšieho života. Sprievodným programom festivalu bude Kapustný deň. Na Mariánskom námestí sa budú variť tradičné slovenské jedlá, ktorých neodmysliteľnou ingredienciou je kapusta, pripravovaná na sladko či slano.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER: MIKULÁŠ V MESTE A VIANOČNÉ TRHY

Predvianočnú adventnú atmosféru v Žiline umocňuje bohatá vianočná výzdoba v centre mesta. Deti netrpezlivo čakajú na príchod Mikuláša, ktorý má pre ne každoročne pripravený bohatý program i darčeky. Súčasťou zimnej nálady sú tradičné Vianočné trhy na námestiach v centre mesta. Žilinčania i návštevníci majú možnosť vychutnať si typickú vianočnú atmosféru spojenú s vôňou škorice, vanilky, či vianočného punču. Súčasťou trhov je kultúrny program, charitatívna akcia Benefičný punč a hrajúci vianočný stromček na Námestí Andreja Hlinku.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2020: VIANOČNÝ BEH

Mesto Žilina pripravuje aj tento rok v spolupráci s Cyklistickým spolkom Žilina a s Klubom otužilcov a priateľov zimného plávania Tučniaky Vianočný beh, ktorý je už tradične spojený aj so zimným plávaním vo vode Vodného diela Žilina. Pre bežcov sú pripravené bežecké trate na krátkej a strednej trati, ale aj polmaratón a maratón. Pre každého účastníka je zabezpečená aj vianočná kapustnica. Prezentácia účastníkov je nutná vopred, bližšie informácie budú uverejnené na stránke www.sport.zilina.sk. Pre víťazov jednotlivých kategórií sú pripravené poháre, medaily a hodnotné vecné ceny.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA