Pohyblivý drevený Slovenský betlehem

Dom Božieho narodeniaPohyblivý drevený Slovenský betlehem

Pohyblivý drevený Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej vytvoril majster rezbár Jozef Pekara, rodák z Rajeckých Teplíc. Originálny, jedinečný betlehem vznikal pod rukami šikovného majstra viac ako 15 rokov. Nachádza sa v obci Rajecká Lesná, v  Dome Božieho narodenia, ktorý je súčasťou pútnického areálu okolo Baziliky Narodenia Panny Márie. Slávnostné verejné otvorenie a požehnanie sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola sprístupnená prvá časť diela – oblasť Stredoslovenského kraja, pričom v nasledovných rokoch sa dielo skompletizovalo doplnením Východoslovenského a Západoslovenského kraja. Majster Pekara dielo dokončil  v roku 2000.
                   
Dominanty hradov, katedrál, vrchov i moderné stavby
Expozícia zobrazuje okrem Kristovho narodenia v meste Betlehem  aj dejiny slovenského národa. Betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok, je tu zachytený život, zvyky  a tradičné pracovné činnosti slovenského ľudu (pastieri, baníci, vinohradníci, drevorubači, remeselníci, hrnčiari, stolári, kováči...).
Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Nájdeme tu dominanty hradov (Devín, Bratislava, Trenčín, Orava) a katedrály (Nitra, Trnava, Spišská Kapitula, Košice, Žilina). V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny. Súčasťou betlehema sú aj moderné stavby ako most SNP v Bratislave, či rýchloloď plaviaca sa po Dunaji.                                   

Spolu je tu rozmiestnených približne 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Veľkosť diela je 8,5 m na dĺžku, 2,5 m na šírku a 3 m na výšku. Tieto rozmery zaraďujú betlehem medzi najväčšie vyrezávané betlehemy v Európe a zároveň najväčšiu drevorezbu(svojho druhu) na svete. V Dome Božieho narodenia  sa na prvom poschodí nachádza galéria s drevorezbami rajeckých rezbárov.

■ Otváracie hodiny

Pondelok - Sobota 9.00 - 12.30; 14.00 - 17.30
Nedeľa 9.30 - 12.30; 14.00 - 17.30

V dňoch štátneho sviatku je otvorené ako v nedeľu.


■ Vstupné

vstup voľný (dobrovoľný príspevok)


■ Kontaktné údaje

Slovenský Betlehem Rajecká Lesná
Rajecká Lesná č. 84
Tel.: +421 (0)41 548 81 34
E-mail: betlehem@rajeckalesna.org  
Web: http://betlehem.rajeckalesna.org/

         
vzdialenosťVzdialenosť zo Žiliny: 27 km
 

Zdroj: TIK mesta Žilina (spracované podľa odbornej literatúry).

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA