Peter Sagan - Legenda

Peter Sagan je slovenský profesionálny cestný cyklista a podľa odborníkov patrí medzi najväčšie talenty svetovej cyklistiky v súčasnosti. Narodil 26. januára 1990 v Žiline. Peter Sagan je synom Ľubomíra Sagana a jeho manželky Heleny. Vyrastal v žilinskej štvrti Bôrik spoločne s dvomi bratmi a sestrou, kde mali jeho rodičia malý obchod s potravinami. Momentálne žije v Monaku aj so svojou manželkou Katarínou a synom Marlonom.

Peter svoju detskú športovú kariéru začínal v žilinskom futbalovom klube ale už po týždni zavesil kopačky na klinec a upol sa k bicyklu. Svoje prvé víťazstvo získal už v siedmich rokoch. V žilinskom lesoparku zorganizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina cyklistické preteky, na ktorých Peter a aj jeho brat Juraj zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Bolo rozhodnuté, že Saganovci sa budú venovať cyklistike vážnejšie. Keď mal Peter deväť rokov, začal trénovať v Cyklistickom spolku v Žiline pod vedením trénerov Milana Novosada a Petra Zánického. Prvý rok v seniorskej kategórii znamenal pre Petra Sagana aj rozhodovanie o ďalšom smerovaní, získal zlatú medailu na majstrovstvách sveta v horskej cyklistike, ale naďalej súťažil v oboch disciplínach. Svoje zručnosti v najbližších rokov ale uplatnil najmä v cestnej cyklistike, kde berie tričká všetkých farieb a žezlá svetových víťazstiev. Dvojnásobný majster sveta v cestných pretekoch mužov, majster Európy v cestných pretekoch mužov, päťnásobný majster Slovenska v cestných pretekoch a dvojnásobný majster Grand Prix Cycliste de Montréal. To všetko je Peter Sagan a ešte oveľa viac.

Okrem množstva medailí si zaslúžil aj mnoho ocenení, napríklad Krištáľové krídlo v kategórii šport, šesť krát ocenenie cyklista roka a dva krát víťazstvo v ankete Športovec roka. Okrem toho získal aj iné významné zahraničné ocenenia. V Quebecu tohto roku Peter dosiahol magické 100. víťazstvo, ale týmto číslom cyklista zďaleka nekončil svoju honbu za úspechmi. My sme prežívali každý jeho závod a rozhodli sme sa osláviť jeho víťazstvá originálnym spôsobom, číselníkom na balustráde.

Na svoje 101. víťazstvo Peter nenechal dlho čakať. Tretíkrát po sebe sa postaral o zápis do histórie ziskom tretieho titulu majstra sveta v sérii v pretekoch s hromadným štartom, v nórskom Bergene. Peter predviedol perfektný záver, v priebehu pretekov bol prakticky neviditeľný. Do víru cyklistov sa vydal v záverečných stovkách metrov a prekonal nórskeho reprezentanta Alexandra Kristoffa. Prvýkrát získal titul majstra sveta v americkom meste Richmond, štát Virginia, prvé miesto na majstrovstvách sveta si obhájil aj v roku 2016 v Katari. Mediálne známa Tour de France, je ešte zaujímavejšia práve kvôli Petrovi. Pretekov sa zúčastnil celkovo šesťkrát, od roku 2012. V roku 2014 sa stál súčasťou tímu Tinkoff-Saxo pod vedením Olega Tinkova a opäť získal zelený dres. Na nepochopiteľnú diskvalifikáciu Sagana na poslednej Tour de Francec, ktorú odsúdila už takmer polovica sveta a aj veľmi veľa jeho cyklistických kolegov, sa však môžeme pozerať ako na obrovský vlastný gól celej Tour de France. Peter všetko zvláda s nadhľadom a veľkou dávkou humoru a práve preto aký je ho máme radi.

Prehľad medailí

Reprezentácia: 

Mužská cestná cyklistika

Majstrovstvá sveta

zlato

Bergen 2017

zlato

Doha 2016

zlato

Richmond 2015

Majstrovstvá Európy

zlato

Plumelec 2016

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA