Okupačné vojská Varšavskej zmluvy obsadili Česko-Slovensko v priebehu 33 hodín

20. - 21. august 1968 – Okupácia Československa

21. august 1968 bol pekný letný a slnečný deň v strede týždňa, a potom vojaci, tanky a vystrašení obyvatelia. Tak to vyzeralo aj pod Dubňom, keď nás pred 50 rokmi obsadili armády Varšavskej zmluvy. Invázne vojská, ktoré na územie ČSSR vstúpili 21. augusta 1968, obsadili väčšinu strategických miest po celej krajine. Operácie sa zúčastnilo asi pol milióna mužov a okolo 5 000 tankov. Vojaci, obrnené vozidlá a tanky neobišli ani Žilinu. Smerovali cez terajšie ulice Predmestská, Veľká okružná a smerom na Antona Bernoláka . Na Mariánskom námestí, či v uliciach však kolóny obrnených vozidiel „vítali“ aj demonštranti. Tanky budili rešpekt pred staršími, mladšie deti si ich so záujmom obzerali. Invázia v centre mesta sa však, na rozdiel od Prahy či Bratislavy, zaobišla bez vážnejších konfliktov a incidentov.

Akcie s krycím menom Dunaj sa zúčastnili vojská Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 bola pre Sovietsky zväz vydarenou vojenskou operáciou, no zároveň neúspešnou politickou akciou. Dôkazom dobrej organizácie operácie bol fakt, že sovietske, poľské, bulharské a maďarské vojská obsadili všetky strategické body v Československu v priebehu 33 hodín.
Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy zaskočil celý svet. Západné média o tom informovali a vyvolali lavínu protestov v rôznych krajinách. Vo Švédsku boli veľké protesty, takisto v Londýne, či v Paríži obyvatelia dávali najavo svoju solidaritu. Sovietske média a média spojencov vpád pochvaľovali. Vraj išlo o bratskú pomoc pri záchrane socializmu. No aj napriek tomu mnohí obyvatelia sa pokúšali protestovať. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií mala výška priamych škôd dosahovať 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté až na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním sovietskych vojsk do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA