O Žiline

o ŽilinePoznáte ten pocit, keď prídete alebo pricestujete na úplne cudzie miesto? Všade okolo vás sú cudzí ľudia, ulice, budovy a vy neviete, ktorým smerom sa vydať? Ubezpečujeme vás, že v Žiline sa vám to nestane. Na našej webovej stránke nájdete množstvo informácií, ktoré budú pre vás pri pobyte v našom meste užitočné. Okrem informácií o Žiline vám prinášame aj tipy na výlety do okolia.
Či už prídete vlakom, autobusom, autom, lietadlom,  v zime alebo v lete, v našom meste ste vítaní a dúfame, že sa budete cítiť tak, akoby ste boli pár krokov od domova.

O Žiline Základné údaje

Historické dokumenty a insígnie Historické dokumenty a insígnie

Ako sa dostať do Žiliny Ako sa dostať do Žiliny

Doprava Doprava v Žiline

Parkovanie Parkovanie a bezpečnosť


Základné údaje

ŽILINA je metropolou severozápadného Slovenska, mestom na sútoku troch riek – Váhu, Kysuce a Rajčianky a štvrtým najväčším mestom Slovenskej republiky.  Je sídlom Žilinského samosprávneho kraja a bránou do regiónu Horné Považie.

Počet obyvateľov: 82 494 (31.12.2020)  
Rozloha mesta: 80,03 km²
Nadmorská výška: Námestie A. Hlinku: 333 m n.m., Mariánske námestie: 345 m n.m.
Prímestské časti: Bánová, Brodno, Budatín, Bytčica, Mojšova Lúčka, Považský Chlmec, Strážov, Trnové, Vranie, Zádubnie, Zástranie, Závodie, Žilinská Lehota
Počasie: priemerná teplota vzduchu v júli dosahuje 17,3°C a v januári -3,1°C
Ročný priemer úhrn zrážok je 760-780 mm, najviac ich je v mesiaci júl v priemere 104 mm
Snehová pokrývka dosahuje počas roka v priemere 66-75 dní
GPS: N49° 15´, E18° 45´


V súčasnosti mesto prežíva dynamický rozvoj, ktorý akcelerovala investícia KIA Motors Slovakia. Mesto však nie je len centrom automobilovej výroby, ale spolu s regiónom Horné Považie zaujímavou turistickou destináciou. Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. V poslednom období vzrastá záujem o mesto ako o centrum seminárneho a konferenčného cestovného ruchu.

Prvá písomná zmienka o území mesta Žiliny je z roku 1208. V listine nitrianskeho župana Tomáša sa spomína pod názvom "terra de Selinan" (zem Žiliňany). V miestnej časti Dolné Rudiny sa nachádza najstaršia architektonická pamiatka na území Žiliny a najstaršia stavba svojho druhu na severozápadnom Slovensku  – Kostol sv. Štefana kráľa, ktorého začiatky siahajú do 13. storočia. Rok 2008 bol rokom osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o území mesta.

Historické srdce mesta tvorí Mariánske námestie, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a laubniam s arkádami vytvára neopakovateľnú atmosféru, jedinečnú svojho druhu na Slovensku. S námestím sa spája veľa legiend, napríklad o prepojení objektov na námestí podzemnými chodbami. Neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia A. Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) s balustrádou.
Centrom mesta prechádza jedna z najdlhších a najkrajších peších zón na Slovensku s množstvom reštaurácií a štýlových kaviarničiek.

Počas celého roka sa v meste konajú viaceré kultúrne, športové a spoločenské podujatia, napr. Carneval Slovakia Žilina, Staromestské slávnosti, Žilinské kultúrne leto, Jašidielňa, Deň zdravia, Festival seniorov, Žilinský literárny festival, Stredoveký deň, Vianočný beh a ďalšie.


Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA