Kultúrne podujatia

Mesto Žilina v spolupráci s partnermi každý rok organizuje kultúrne podujatia, ktoré sa stali súčasťou atmosféry mesta. Niektoré z pravidelných podujatí už majú svoju dlhoročnú tradíciu, iné si ju ešte len budujú a získavajú okruh priaznivcov.

Medzi akcie, na ktoré sa teší asi väčšina Žilinčanov i návštevníkov mesta, patria Staromestské slávnosti - najväčšie kultúrne podujatie v Žiline i na severe Slovenska alebo Žilinské kultúrne leto, ktoré je obľubované snáď všetkými generáciami. Medzi ďalšie podujatia, ktoré neodmysliteľne patria k mestu, môžeme zaradiť Stredoeurópsky festival koncertného umenia, Bábkovú Žilinu, Carneval Slovakia Žilina, Fest Anča, Stredoveký deň, Žilinské dni zdravia a ďalšie.

Srdečne vás pozývame na tieto podujatia a prajeme vám príjemnú zábavu a veľa zážitkov!


Mikuláš v meste a Vianočné trhy

Predvianočnú adventnú atmosféru mesta umocňuje bohatá výzdoba v jeho centre. Pravidelnou súčasťou je aj príchod Mikuláša. K zimnej atmosfére patria aj vianočné trhy s množstvom stánkov na oboch námestiach v centre mesta.

Carneval Slovakia Žilina

Podujatie Carneval Slovakia Žilina je považovaný za jedno  z najväčších podujatí v Žiline a zároveň za najväčší fašiangový festival na Slovensku.

Stredoeurópsky festival koncertného umenia

Medzinárodný festival klasickej hudby Stredoeurópsky festival koncertného umenia je hudobným sviatkom jari. Je prehliadkou najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia, reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska.

Staromestské slávnosti

Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska, na ktorom sa prezentujú ľudoví a umeleckí remeselníci, folklórne súbory a súčasná slovenská i zahraničná hudobná scéna.

Bábková Žilina

Zámerom festivalu Bábková Žilina  je prezentácia bábkarského umenia a tvorby slovenských bábkových divadiel.
 

Žilinské kultúrne leto

Od júna do októbra v centre Žiliny na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku  prebieha množstvo podujatí rôzneho druhu - koncerty, divadlá, výstavy, filmové projekcie vhodné pre všetky vekové kategórie.
 

Stredoveký deň

Patrí k významným podujatiam Žilinského kultúrneho leta. Koná sa pravidelne v mesiaci august. Jeho hlavným cieľom je pripomenúť si nenásilnou, populárnou formou najvýznamnejšie udalosti zo stredovekých dejín Žiliny a zároveň propagovať staršiu históriu mesta i medzi širokými vrstvami obyvateľov a návštevníkov.

Inter NOS

Festival Inter Nos- medzi nami, chce poukázať na silné stránky všetkých ľudí, podporiť vzájomné porozumenie medzi nimi bez rozdielu (výšky, váhy, farby vlasov, postihnutia) a veselou formou pripomenúť, že všetci tvoríme komunitu a len spolu dokážeme oceniť rôznorodosť.

Deň zdravia

Mottom podujatia Žilinského dňa zdravia je "Zdravie, krása a vitalita". Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas tohto dňa organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote.

Žilinský literárny festival

Žilinský literárny festival je cesta do sveta myšlienok a obrazov. Festival prináša do Žiliny literárne umenie, ktorým sedem dní žije celá Žilina.

Fest Anča

Cieľom festivalu Fest Anča je zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých.

Festival seniorov

Festival seniorov sa koná pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Je prezentáciou seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám.

Kiosk

Kiosk je festivalom nezávislého divadla a tanca a zároveň neformálne víkendové stretnutie a kempovanie umelcov, divákov a kultúrnych aktivistov, stierajúce hranice medzi divadlom, realitou a sociálnym hnutím. 

Tvorivé remeselné dielne

Podujatie si našlo svojich fanúšikov medzi deťmi aj dospelými, predovšetkým možnosťou vyskúšať si jednotlivé remeslá a odniesť si spomienku vo forme vlastného výrobku. Radšej raz skúsiť ako stokrát počuť.

Primátorský deň

Počas primátorského dňa sú v Žiline každoročne pre všetkých záujemcov otvorené dvere mestského úradu i radnice. Na Mariánskom námestí prebieha celé popoludnie kultúrny program, na ktorom doteraz vystúpili aj umelci ako Dychová hudba Predmierčanka, Jano Síkora, A29 alebo Ivan Čeredejev & IC BAND.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA