Kultúrne inštitúcie

V Žiline si na svoje prídu milovníci výtvarného umenia. Galérie celoročne ponúkajú výstavy domácich i zahraničných autorov. V Považskej galérii umenia v Žiline je umiestnená stála expozícia významného slovenského maliara, grafika a ilustrátora Vincenta Hložníka a Prvé múzeum intermédií. Vo výstavných priestoroch Rosenfeldovho paláca i Novej synagógy uvidíte diela zamerané na dizajn, typografiu a súčasné umenie. V budove spoločnosti HOUR vystavujú diela stálej expozície Ikony.

Ak preferujete múzea a radi poodhaľujete históriu, neváhajte navštíviť Múzeum židovskej kultúry na ulici Daniela Dlabača, ktoré sídli v budove bývalej ortodoxnej synagógy, kde je umiestnená stála expozícia judaík. V meštianskom dome na Hornom Vale je k nahliadnutiu expozícia venovaná životu a dielu významného žilinského národovca, historika, právnika a archivára Alexandra Lombardiniho. A zabudnúť nesmieme ani na Budatínsky hrad, ktorý sa v súčasnosti využíva ako múzeum. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón, kde môžete obdivovať najväčšiu zbierku drotárskych pamiatok na svete.

Žilina je verná aj svojej povesti významného hudobného centra. Dom umenia Fatra je v súčasnosti sídlom Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý je od svojho vzniku v roku 1974 jediným orchestrom „mozartovského typu“ na Slovensku. Kvalitný umelecký zážitok vám ponúka aj Mestské divadlo v Žiline i Bábkové divadlo v Žiline – najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku. Taktiež odporúčame navštíviť podujatia ďalších kultúrnych inštitúcií ako Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Krajská knižnica v Žiline, Stanica Žilina-Záriečie a pod.


Rosenfeldov palác

Rosenfeldov palác je nové centrum kultúry v Žiline, ktorého hlavnou úlohou je kultúrno-osvetová činnosť. Palác bol postavený v roku 1907 ako súkromná obytná rezidencia Ignáca Rosenfelda a sídlo banky.

Galérie

V Žiline môžete navštíviť tri galérie - Považskú galériu umenia (PGU) v Žiline, Galériu M a Galériu Plusmínusnula (Galéria ± 0,0) . V  priestoroch Považskej galérie umenia sa nachádza stála expozícia diel Vincenta Hložníka. Galéria M sa v podstatnej miere venuje predaju výtvarných diel. Galéria Plusmínusnula (Galéria ± 0,0) prezentuje súčasnú vizuálnu kultúru.

Múzeá

V Žiline sa nachádzajú tri múzeá. Považské múzeum v Žiline s vysunutými expozíciami regionálneho charakteru i s drotárskou zbierkou, Múzeum židovskej kultúry s expozíciou judaík a prvá súkromná muzeálna expozícia "Dom Lombardini".

Divadlá

Na vašu návštevu sa v Žiline tešia dve divadlá - Mestské divadlo Žilina, ktoré je zamerané predovšetkým na dospelého diváka a najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku - Bábkové divadlo Žilina.

Hudobné inštitúcie

Jedinou hudobnou inštitúciou v Žiline určenou pre poslucháča klasickej hudby je Štátny komorný orchester Žilina.

Knižnice

Žilinčania i mimožilinskí čitatelia si môžu svoj čitateľský "smäd" uhasiť v Krajskej knižnici v Žiline.

Kiná

Multikino City Cinemas v SC Mirage a CineMax v ZOC Max radi privítajú nielen filmových fanúšikov.

Ďalšie kultúrne inštitúcie

Ďalšími kultúrnymi inštitúciami v Žiline sú Dom Matice slovenskej, Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie a  Krajská hvezdáreň v Žiline.


 

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA