Hrad Strečno

Hrad StrečnoHrad Strečno

Neďaleko Žiliny na ľavom brehu rieky Váh a nad obcou Strečno sa na vápencovom brale vo výške asi 420 m.n.m. vypína stredoveký hrad Strečno. Archeologické nálezy dokladajú osídlenie hradného brala už v praveku – v dobe železnej a aj neskôr, v dobe slovanskej, kedy tu stála pravdepodobne drevená pevnosť. Stredoveký kamenný hrad vznikol v prvej polovici 14. storočia. Vystriedal mnoho majiteľov, z ktorých treba spomenúť  Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov. Dejiny hradu trvali do konca 17. storočia, keď ho na príkaz kráľa Leopolda I. zbúrali.
                   
Strážny objekt                       
Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri brode cez rieku Váh, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto. V tej dobe mal hrad rozlohu iba 18 x 22 m. Tvorila ho neveľká obytná budova, cisterna a dominantná veža so strážnou a obrannou funkciou. Postupne sa rozrástol do rozmerov 165 x 61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, štyri brány – urobili z neho najlepšie opevnený hrad na strednom Považí.
                   
Hrad Strečno a Žofia Bošňáková
Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, je bezpochyby Žofia Bošňáková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj "Svätica zo Strečna". Zomrela ako 35-ročná v roku 1644. Jej neporušené ostatky boli nájdené v hradnej krypte a prevezené do kostola v Tepličke nad Váhom. V krypte hradu Strečno je od roku 2007 umiestnená kópia Žofiinej múmie. Táto tvorí súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke. V roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad prešiel rekonštrukčnými prácami. Úplne sa zrekonštruovala hlavná brána, hlavná veža, južný palác, severný palác a kaplnka. Z väčšej časti sa doplnili severná veža a predbránie, čiastočne východný palác, parkánová hradba a delové opevnenie. Od roku 1992 bol hrad sprístupnený verejnosti.
                   
Hrad žije podujatiami celý rok
V súčasnosti je hrad Strečno majetkom Žilinského samosprávneho kraja a spravuje ho Považské múzeum v Žiline, ktoré pre návštevníkov pripravuje celý rad podujatí. Každoročne sa na hrade konajú výstavy pod názvom Umenie na hrade, ktoré sú venované rôznym druhom umenia. V letných mesiacoch sú súčasťou programu predstavenia s vystúpeniami rytierov, sokoliarov i s ukážkami starých remesiel. Obľúbené sú aj nočné prehliadky hradu, podujatia k Medzinárodnému dňu detí, hradná škola pre deti, stretnutia kováčov, beh do hradných schodov. Vyvrcholením bývajú augustové Hradné hry Žofie Bošňákovej. Od roku 2010 je na hrade sprístupnená stála expozícia Kováčska dielňa
Hrad je dostupný z obce Strečno pešo dvoma prístupmi (strmým - schodmi a nenáročným - obchádzkou). Pod hradom sa nachádza malé parkovisko. Parkovanie je možné aj v obci Strečno.

■ Otváracie hodiny

  apríl - september október november, marec
Pondelok 9.00 - 18.00 9.00 - 16.00 zatvorené
Utorok - Piatok 9.00 - 18.00 9.00 - 16.00 zatvorené
Sobota - Nedeľa 9.00 - 18.00 9.00 - 16.00 9.00 - 16.00*
  Posledný vstup
o 17.00 hod.
Posledný vstup
o 15.00 hod.
Posledný vstup
o 15.00 hod.

*
prehliadka bez lektora, v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok  bude hrad uzatvorený.
December, január, február - len dohodou pre skupiny nad 20 osôb.
Hrad Strečno je pre verejnosť zatvorený:  1. 1. 2014, 6. 1. 2014.


■ Cenník


  Stále expozície  
Základné vstupné 5,00  
Zľavnené vstupné (študenti, dôchodcovia, ZŤP, deti od 6 r.) 3,00  
Deti do 6 rokov bezplatný vstup  
Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti do 15 rokov) 13,00  
Foto, kamera 1,00  


■ Kontaktné údaje
  

hrad Strečno
013 24 Strečno
Tel.: +421 (0)41 569 74 00
E-mail: muzeum@pmza.sk
Web: www.pmza.sk 


vzdialenosťVzdialenosť zo Žiliny: 10,8 km
 

Zdroj: Považské múzeum v Žiline, internet.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA