Hrad Lietava

Hrad LietavaHrad Lietava

Patrí k najrozsiahlejším slovenským hradom (považuje sa za druhý najväčší hrad na Slovensku). Nachádza sa  vo výške 664 m medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočia. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. storočí hrad rozšírili Bebekovci. Na konci 15. storočia  bol majiteľom hradu Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným majiteľom hradu Lietava bol uhorský palatín Juraj Thurzo začiatkom 17. storočia.
 
                         
Hrad bol rozsiahly
Základ hradu tvorila hranolová veža. Vo východnom smere bol k veži pristavený palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry architektonické detaily. Západným smerom od veže sa nachádza piata brána hradu  a ďalej na západ stoja ďalšie obytné budovy a palác. Na severovýchodnej strane od vnútorného hradu je predhradie ukončené podkovovitou vežou a valcovou delovou baštou. Rovnobežne s prvým predhradím sa tiahne druhé predhradie ukončené vstupnou bránou. Panstvo obývalo hradný palác v hornej časti hradu. Podľa záznamov mal hrad približne 90 miestností. Panské obytné komnaty boli zariadené prepychovo a vybavené honosným zariadením, v hrade sa kúrilo v peciach a krboch. V strednej časti hradu bol tzv. thurzovský palác. Thurzovci  tu mali zariadený byt s tajnými chodbami, v ktorom ukrývali peniaze a cennosti. Nachádzal sa tu i archív.        

Združenie zachraňuje hrad
Posledných zhruba dvestopäťdesiat rokov bola zrúcanina hradu opustená a jej stav bol alarmujúci. Ľahostajnosť voči tejto pamiatke nenechala chladných dobrovoľníkov, ktorí v roku 1999  založili Združenie na záchranu Lietavského hradu. Jeho cieľom je záchrana, obnova a konzervácia hradu Lietava. Od roku 2003, po podpísaní zmluvy  o prenájme pozemku, prebieha na hrade úspešné postupné odstraňovanie jeho havarijného stavu.  Od 21. 10. 2008 sa Združenie na záchranu Lietavského hradu  stalo vlastníkom stavby hradu.

vzdialenosťVzdialenosť zo Žiliny: 11 km


Zdroj: www.hradlietava.sk

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA