Etnografická expozícia "Jánošík a Terchová" v Terchovej

Etnografická expozícia "Jánošík a Terchová"Etnografická expozícia "Jánošík a Terchová" v Terchovej 

Práve obci Terchová a Jurajovi Jánošíkovi, ktorý si získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev, je venovaná  expozícia Považského múzea v Žiline pod názvom "Jánošík a Terchová", ktorá sa nachádza v centre obce Terchová.

 

 

Tradičné terchovské obydlie
Už pri vstupe do expozície návštevník nadobúda pocit, že vkročil do jednej z tradičných terchovských izieb, pre ktoré bolo typické jednoduché zariadenie. V žiadnej z nich nesmel chýbať tzv. svätý kút, umiestnený v rohu izby. Tu bol aj stôl s lavicami a na stene boli zavesené obrázky svätých. Dominantou izby bola murovaná pec s komínom – kochom, ktorý ústil na povalu a dym sa voľne rozptyľoval po priestore.              

História obce, Jánošík ako ľudový hrdina
Expozícia pokračuje časťou, ktorá opisuje históriu obce doloženú dobovými dokumentmi a fotografiami. Jej hlavná časť návštevníkov oboznámi so základnými historickými faktami zo života Juraja Jánošíka, no predstaví ho aj ako ľudového hrdinu opradeného mnohými legendami. Odraz jánošíkovskej tematiky v mnohých oblastiach ľudovej kultúry, najvýraznejšie v ľudovom výtvarnom umení, prezentujú početné drevené plastiky, maľovaná keramika, sklomaľby,  medené reliéfy a kresby. K zvlášť obdivuhodným exponátom patrí olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955 zobrazujúca Jánošíka uprostred dedinského ľudu. Prostredníctvom zaujímavých fotografií a textov ho expozícia približuje ako filmovú a literárnu postavu. Výnimočnosť, nadprirodzené vlastnosti, či nesmrteľnosť mu pripisoval ľudový folklór.

Folklór a zvyky Terchovej
Špecifický hudobný folklór je zastúpený tradičnými hudobnými nástrojmi ako sú sláčikové nástroje, či pastierske píšťaly. Tento
celok nadväzuje na najvýznamnejšie folklórne podujatie Jánošíkove dni, ktoré sa od roku 1963 každoročne začiatkom augusta koná v Terchovej.  Dôležitú súčasť v živote obyvateľov Terchovej tvorili výročné zvyky, ktoré dokumentujú zvykoslovné predmety akými sú betlehemy a atribúty vianočného i fašiangového obdobia, ktoré dodnes tvoria neoddeliteľnú súčasť kalendárnych obyčajov. Zaujímavým prvkom expozície sú do priestoru vystupujúce pódia, ktoré sú venované štyrom tematickým okruhom z oblasti ľudovej kultúry.

Remeselná výroba, chovateľstvo
Domácu textilnú výrobu
prezentujú ukážky textílii a ľudového odevu, exponáty akými sú drevený kolovrátok, trepačka ľanu, krample, česadlo, praslica a ďalšie, ktoré zároveň návštevníka zoznamujú so spôsobom spracovania základných textilných surovín. Osobitnú pozornosť si zasluhujú mohutné krosná. O pastierstve a salašníctve veľa prezrádzajú predmety používané pri spracovaní, či uchovávaní mlieka a syra a tie, ktoré boli dôležitou súčasťou každého salaša. Spomedzi nich dekoratívnou výzdobou vynikajú predovšetkým črpáky a drevené formy na syr. Pozornosť návštevníkov upúta maketa priečelia terchovskej drevenice s náznakom dvora a jeho bežného inventáru súvisiaceho s poľnohospodárskou výrobou. Expozícia je doplnená audiovizuálnou prezentáciou, ktorá jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom približuje život Juraja Jánošíka všetkým vekovým kategóriám návštevníkov.

 

■ Otváracie hodiny

Jún - August September - Máj
Utorok - Nedeľa 9.00 - 17.00
obedňajšia prestávka
13.00 - 13.30
posledný vstup o 16.30 hod.
Utorok - Štvrtok 9.00 - 15.30
obedňajšia prestávka
13.00 - 13.30
Posledný vstup o 15.00 hod.
    Piatok - Nedeľa 9.00 - 16.00
obedňajšia prestávka
13.00 - 13.30
Posledný vstup o 15.30 hod.

Etnografická expozícia "Jánošík a Terchová" je pre verejnosť zatvorená: 18. 4. 2014, 24. 12. - 26. 12. 2014, 1. 1. 2015, 6. 1. 2015.

ZMENA – expozícia je z dôvodu rekonštrukcie budovy Obecného úradu v Terchovej pre verejnosť dočasne uzavretá.

 

Cenník

Základné vstupné 2,00 €
Zľavnené vstupné (študenti, dôchodcovia, ZŤP, deti od 6 r.) 1,30 €
Deti do 6 rokov  vstup voľný
Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti do 15 rokov) 5,30 €
Foto, kamera 1,00 €


■ Kontaktné údaje
  

Etnografická expozícia "Jánošík a Terchová" v Terchovej
Sv. Cyrila a Metoda 960, 013 06 Terchová
Tel.: +421 (0)918 187 679
E-mail: muzeum@pmza.sk
Web: www.pmza.sk 
 

vzdialenosťVzdialenosť zo Žiliny: 25,2 km

 
Zdroj: www.pmza.sk  

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA