Zimný štadión

Športová 5

K rozvoju ľadového hokeja na Slovensku prispelo najmä zorganizovanie majstrovstiev Európy vo Vysokých Tatrách v roku 1925. Pre nepriaznivé počasie boli organizátori majstrovstiev v Prahe nútení premiestniť podujatie na Slovensko. A tak sa chýr o novom športe rýchlo rozniesol po mnohých mestách Slovenska. Preto sa slová „hokej, hokejka, puk“ začali objavovať v Žiline už v roku 1925. 25.februára Ladislav Vyskočil daroval hokejistom hokejky a výstroj a doniesol ich na ihrisko zimných športov ŠK Žilina, ktoré bolo na dnešnej Ulici republiky . Prvé ihrisko však po dvoch rokoch rozparcelovali a náhradné na Studničkách nespĺňalo podmienky pre konanie zápasov. Pomocnú ruku však vtedy podal E. Adamko, ktorý v roku 1928 urobil na tenisových kurtoch ľadovú plochu.

Svoj prvý zápas zohrali Žilinčania 16.decembra 1928 s družstvom Slávie Banská Bystrica, ktoré bolo po mnoho ďalších rokov ich najčastejším súperom. Okrem toho bola v roku 1931 založená Stredoslovenská hokejová župa, kde sa stali členmi aj hokejisti Žiliny. Hneď prvý ročník aj vyhrali a podobne aj v ročníkoch 1932/1933 a 1934/1935. Tieto úspechy spôsobili, že ľadový hokej sa rozšíril aj do ďalších klubov a od roku 1935 začal hrať majstrovstvá župy aj Slovan a od roku 1937 aj ŠK Závodie. ŠK Žilina postúpil ako víťaz do novozaloženej slovenskej hokejovej divízie. Avšak po vzniku Slovenskej republiky v roku 1939 nastali zmeny.
Ešte v roku 1938 vznikol Slovenský zväz ľadového hokeja a Žilina sa stala centrom jednej zo štyroch hokejových žúp. V zime roku 1939 tu prvýkrát zorganizoval Národný hokejový turnaj, ktorý na Slovensku trval už od roku 1929. Po víťazstvách v majstrovstvách župy boli žilinskí hokejisti zaradení do hokejovej ligy, ktorá sa hrala od sezóny 1941/1942. Po opätovnom obnovení Československa sa opäť zmenilo zaradenie družstiev do jednotlivých súťaží. ŠK Žilina patrila do Považskejhokejovej divízie. Po troch rokoch sa oddiel premenoval na Sokol Slovena a patril do „D“ skupiny celoslovenskej hokejovej ligy. Začali už hrávať na novej umelej ľadovej ploche do r. 1948. Od roku 1952 to už bola Iskra Žilina a tiež súťažila v „D“ skupine. Trénerom bol V. Okoličáni, ktorého potom vystriedal E. Čapek. Od sezóny 1956/1957 to už bolo Dynamo Žilina a v krajskej súťaži družstvo vojakov pod názvom Dom armády. Od sezóny 1957/1958 hralo Dynamo 2.hokejovú ligu. Od roku 1961 už využívalo nový krytý štadión. V roku 1969 sa opäť menil názov súťaže na Slovenskú národnú hokejovú ligu a žilinský oddiel taktiež najskôr sa volal Jednota a od roku 1967 ZVL Žilina.

Najúspešnejšia bola sezóna 1964/1965, kedy súťaž vyhrali ale o postup do najvyššej ligy neuspeli. V Slovenskej národnej hokejovej lige hralo ZVL Žilina až do sezóny 1984/1985, keď vypadol čo sa zopakovalo aj po ďalšom postupe do ligy. Od roku 1986 to už bol Tatran DI Žilina, ale ani to nepomohlo. Od roku 1991 to už bol Hokejový klub Žilina. Názvy sa ešte viackrát menili a od roku 1999 sa klub premenil na akciovú spoločnosť.

Zimný štadión ako sídlo hokejového klubu sa stal miestom rodinného korčuľovania a žiackych hodín korčuľovania a dokonca postupne vznikla aj myšlienka založiť i družstvo žien. Stalo sa tak v roku 1990 a o rok dokonca vyhrali prvé majstrovstvá Slovenska. Najvýznamnejší úspech dosiahlo družstvo žien v sezóne 1994/1995 kedy vyhralo súťaž. Potom sa vedenie polície rozhodlo činnosť klubu skončiť.

Žilinským hokejistom sa nakoniec podarilo vyhrať aj najvyššiu hokejovú ligu a stali sa majstrami Slovenskej republiky. Vo finálových zápasoch porazili družstvo Popradu, s ktorým sa často stretávali už ich predchodcovia za prvej Československej republiky. Momentálne je hokejový oddiel MsHK Žilina v strede ligovej tabuľky.
V roku 1953 vznikol pri telovýchovnej jednote Iskra Slovena aj oddiel krasokorčuľovania. Až dovtedy pôsobili priaznivci tohto športu v rámci zimného odboru. Prvými predstaviteľmi tohto športu boli v Žiline Berényi a Šilingerová, ktorí sa 31.januára a 1.februára 1954 zúčastnili majstrovstiev Slovenska v Žiline. Vybudovanie prvej umelej ľadovej plochy v roku 1948 znamenalo nielen predpoklady pre rozvoj hokeja, ale prilákalo aj adeptov krasokorčuľovania zo širokého okolia. Zakladateľom aj prvým predsedom oddielu bol M. Horváth. A podarilo sa získať aj trénerskú dvojicu Lojkovičovcov. Postupne sa oddiel rozrastal a pribudli noví tréneri - Prokopovci. Najvýraznejšími talentami boli Bartosiewicz, Jirásek, Eichlerová, Remšíková, Beneková a Mrázová. Bartosiewicz sa zúčastnil v športových dvojiciach aj na olympiáde v rokoch 1964 a 1968. V rokoch 1965, 1966, 1968 bol aj majstrom ČSSR. Od roku 1968 tu prebiehala aj vlastná súťaž „Veľká cena mesta Žilina“. Úspechy športovej dvojice Bartosiewicz - Wlachovská sa však nepodarilo dosiahnuť tanečným párom, ktoré tu tiež aktívne pretekali.
Z novej generácie krasokorčuliarov pod novým trénerským vedením najviac vynikla Babiaková-Paurová, ktorá v rokoch 1994-2000 bola nielen majsterkou Slovenska, ale v roku 2000 sa zúčastnila aj zimnej olympiády, kde bola devätnásta. Potom sa podmienky už len zhoršovali avšak novým trénerom sa podarilo obnoviť súťaž „Veľká cena Žiliny“ a pribudli aj nové nádeje krasokorčuľovania.

Terajší Zimný štadión nesie meno Vojtecha Závodského, aktívneho športovca a funkcionára hokeja. Štadión postavili v rokoch 1958 – 1961 podľa projektov Ing. arch. Milana Hodoňa a ing. Jána Dlhopolčeka. Štadión má strešnú konštrukciu z dvoch mostov, ktoré boli dodané priamo z Třinca Třineckými železiarňami a dodávateľom ostaných časti boli Bohumínské železiarne a Vítkovické železiarne, závod Karviná. Návrh na zastrešenie sa vypracoval podľa vzoru športovej haly v španielskom Bilbau. Vďaka systému mostnej konštrukcie, v ktorom dva mostné oblúky vyčnievajú nad budovou je v hale dobrá viditeľnosť pre všetkých divákov, hala nemá vo vnútri oporné stĺpy. Slávnostné otvorenie haly sa uskutočnilo 4. januára 1961 zápasom žilinských hokejistov so švajčiarskym družstvom Youngs Sprinters Neutschatel. Hala mala kapacitu 6200 divákov, z toho bolo na státie 1100.

Zdroj: Mgr. Jozef Moravčík

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA