Žilinské kultúrne leto 2021

Leto 2021 prinieslo nielen pekné slnečné počasie, ale aj veľa pekných momentov. Poďme si spolu zaspomínať.

Každý prázdninový týždeň sme mali pre vás pripravené podujatia, počas ktorých ste mali možnosť spoznať históriu a význam Loretánskej kaplnky, alebo nahliadnuť do podkrovia plného bábok. Najväčší záujem ste však prejavili o prehliadku Burianovej veže, kde toto leto padol rekord v návštevnosti. Z čoho máme veľkú radosť - bolo vás 894!

Ďalej sme s pánom Petrom Štanským a Jozefom Feilerom nadviazali na minuloročnú sériu prednášok Prechádzky históriou. V júli sme pri príležitosti 640. výročia Privilégia pre Slovákov a 700. výročia prvého mestského privilégia navštívili žilinskú radnicu. V auguste sme pokračovali v Sade na Studničkách, kde sme sa pri spoznávaní histórie územia, parku a vodného zdroja v okolí sadu dozvedeli mnoho zaujímavosti. Obom pánom patrí naša veľká vďaka a tešíme sa na budúcu spoluprácu.

Veľkým momentom bolo aj otvorenie pamätnej izby, ktorá pripomína silný príbeh dvoch nezlomných mužov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera. Slovenskí židia, ktorí ušli z koncentračného tábora v Osvienčime, aby informovali svet o „továrni na smrť“, podali hrôzostrašné svedectvo práve v Žiline, vo vtedajšej pobočke Ústredne Židov, dnes sídlo Židovskej náboženskej obce Žilina, na Hollého ulici č. 9.

Okrem toho sme sa počas leta na nejaký čas rozlúčili s priestormi žilinských katakomb pod Kostolom Obrátenia sv. Pavla Apoštola. Miesto, kde sa za 2. svetovej vojny zachránilo nejedno židovské dieťa bude z dôvodu rekonštrukcie kostola uzatvorené a neprístupné verejnosti na dlhšie obdobie, preto sa až 919 návštevníkov rozhodlo neváhať s tohtoročnou prázninovou prehliadkou.

Všetkým návštevníkom veľmi pekne ďakujeme! Nemusíte sa však obávať, že to letom končí – už 24. septembra 2021 sa vidíme na tematických prehliadkach v Rosenfeldovom paláci, po ktorých nasleduje nočný výstup na Burianovu vežu v rámci festivalu Žilina žije. Tešíme sa na vás.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA