Židovský starobinec

Hollého 9

Dvojpodlažná podpivničená budova na Hollého ulici bola postavená žilinskou firmou Ing. Vojtecha Fridnera podľa projektov Ing. arch. Michala Maximiliána Scheera z roku 1935 ako starobinec. Stavebníkom objektu bol Židovský ženský spolok v Žiline. V tom čase mu predsedala Irma Voglová, manželka generálneho riaditeľa „Žilinskej súkennej továrne“ (neskoršie Slovena). Stavba trvala necelý rok a dokončili ju v roku 1936. Cieľom spolku bola dobročinnosť, najmä pomoc židovským chudobným, vdovám, sirotám a starým ľuďom.

O tom, že budova s nepravidelným tvarom 15,4 krát 16,8 a výškou 8,8 metra bola určená pre starobinec, svedči aj to, že na prízemí mala veľkú jedáleň, kuchyňu a štyri izby. Na poschodí boli ďalšie štyri izby, kúpeľňa a záchod. Smerom do dvora mali otvorenú terasu. Vo zvýšenom suteréne bola kotolňa, sušiareň a práčovňa.

V roku 1940 prevzala budovu „Ústredňa židov, okresná odbočka v Žiline“, ktorá vznikla v septembri 1940. Na Ústredňu židov prešiel majetok všetkých dovtedy existujúcich židovských spolkov a organizácií a členstvo v nej bolo pre každého žida žijúceho na Slovensku povinné. Bola to jediná inštitúcia zastupujúca a koordinujúca všetky záležitosti židov. Odbočka zriadila od novembra 1940 ľudovú kuchyňu, ktorá rozdávala teplé jedlá nezamestnaným.

V roku 1944 sa v starobinci skrývali prví dvaja utečenci z Osvienčimu-Birkenau Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Napísali tu rozsiahlu správu o tom, čo sa dialo so židmi v Osvienčime v rokoch 1942 až 1944. Správa bola dokončená 27. apríla 1944. Preložená do nemčiny sa dostala do celého sveta a poskytla informácie o masových vraždách v koncentračnom tábore. Po roku 1945 slúžila budova na ubytovanie navrátilcov z koncentračných táborov. Dnes je v nej sídlo Židovskej náboženskej obce Žilina.

Zdroj: Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Pohľad na Židovský starobinec v roku 2008. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Projekt M. M. Scheera – pohľad z Hollého ulice. Zdroj: Štátny archív Žilina

Pamiatku môžete navštíviť
interiér počas úradných hodín Židovskej náboženskej obce Žilina.
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: B3

 

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA