Zákutia žilinskej radnice

V piatok 16. júla 2021 sa konala ďalšia zo série prednášok Prechádzky históriou – Zákutia žilinskej radnice od Mgr. Petra Štanského a Jozefa Feilera. Pri príležitosti 640. výročia Privilégia pre Slovákov a 700. výročia prvého mestského privilégia bola pre účastníkov pripravená prezentácia s prednáškou a prehliadka žilinskej radnice.

Prvý raz sa spomína v roku 1508. Čo bolo na jej mieste predtým, nie je známe, avšak isté je, že musela existovať aj staršia radnica, možno v inej lokalite. Dnešné  reprezentatívne sídlo primátora stojí na mieste staršieho domu, ktorý kúpilo mesto a o ktorý sa viedli spory s majiteľmi strečnianskeho panstva. Objekt prešiel definitívne do majetku mesta až v roku 1509. Traduje sa, že na vežičke radnice bol zvon, na ktorom zvonili vždy vtedy, keď odsúdeného viedli na popravisko na Šibeničný vrch.  Okrem sídla správy mesta bola v budove miestnosť pre nočnú stráž, väzenie a archív. Budova (s pôvodnými gotickými pivnicami) prešla viacerými stavebnými úpravami – od pôvodnej gotickej cez renesančnú až po súčasnú, ktorá vznikla po asanácii nadzemných častí budovy v roku 1890. V rokoch 1893 – 1894 bola postavená barokovo-secesná budova novej radnice, ktorá slúžila mestu do vybudovania tzv. Finančného paláca.

My sa chceme špeciálne poďakovať pánom Petrovi Štanskému a Jozefovi Feilerovi, že pripravili sériu prehliadok. Ďalšou v poradí bude Prechádzka po Sade na Studničkách už 13. augusta o 15.00.

Viac fotografií nájdete na www.zilina-gallery.sk.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA