Všeobecné informácie

Od 1. 2. 2009 vstúpil do platnosti nový cestný zákon: Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý vyčleňuje pravidlá pre vodičov a taktiež zlepšuje situáciu na slovenských cestách. Napríklad znižuje rýchlosť v obciach, zavádza celoročné svietenie, zákaz telefonovania počas jazdy, zimné pneumatiky pre nákladné autá a autobusy od 15. 11. -  31. 3. (pre osobné motorové vozidlá sú zimné pneumatiky povinné ak je na ceste ľad, sneh alebo poľadovica), prísnejšie sankcie za alkohol za volantom a pod.

Pri vjazde na Slovensko je potrebné mať so sebou medzinárodnú automobilovú poisťovaciu kartu (zelenú kartu). Odporúča sa vyhotovenie fotokópie cestovných dokladov, čím sa v prípade straty podstatne zjednoduší zaobstarávanie náhradných dokladov.

Diaľničná sieť na Slovensku
V súčasnosti je na Slovensku vyše 350 km dialničnej siete, ktorá sa neustále rozširuje. V najbližších rokoch sa vybuduje súvislý diaľničný ťah Bratislava - Žilina - Košice. Okrem Prahy má Bratislava priame diaľničné spojenie s Viedňou a čoskoro bude mať priame diaľničné spojenie aj s Budapešťou.
Za použitie diaľnic sa platí. Je potrebné si zakúpiť diaľničnú známku, ktorá je v predaji na hraničných priechodoch, poštách a na vybraných čerpacích staniciach. V ponuke sú známky s 10- dňovou (platná 10 dní vrátane vyznačeného dňa), mesačnou (platná 30 dní vrátane vyznačeného dňa) a ročnou (platná od 1. 1. 2013 - 31. 1. 2014) platnosťou.

Ceny dialničných nálepiek na rok 2014 v Slovenskej republike
ročná diaľničná nálepka 50,-
mesačná dialničná nálepka 14,-
10- dňová dialničná nálepka 10,-

Mýto
Od 1. 1. 2010
sa stanovila povinnosť platenia mýta pre vozidlá nad 3,5 t celkovej hmotnosti na diaľniciach, rýchlostných cestách a vybraných úsekoch ciest I. triedy. Úseky ciest, na ktorých sa bude vyberať mýto sú uvedené vo Vyhláške Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z.z. v platnom znení. Správcom výberu mýta je Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Národná dialničná spoločnosť

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA