Vila Magnólia

Ulica V. Spanyola č. 37

Na bývalej Ceste na Bôrik, dnešnej Ulici Vojtecha Spanyola, rastie v záhrade rodinnej vily nádherný strom magnólie (Magnolia campbellii), tvoriaci dominantu celej ulice. V apríli tento samostatný solitér poskytuje každoročne neopakovateľný farebný a voňavý zážitok. Magnólie, pochádzajúce z Číny, sú pomenované na počesť Pierra Magnola (1638 – 1715), riaditeľa botanickej záhrady vo francúzskom Montpellier. Magnóliu zasadil senátor Ján Kovalík pri svojej novopostavenej rodinnej vile. Pozemok pod dom kúpil v roku 1926 od bývalého voleného mešťanostu Ignáca Radu (mešťanostom bol v rokoch 1911 až 1918). Stavbu dokončili 30. júla 1930. Realizovala sa na základe projektu Ing. arch. Vladimíra Pojteka z Bratislavy a staviteľom bol žilinský architekt a staviteľ František Bednárik.

Ján Kovalík postavil vilu pre svoje dcéry Oľgu Čerňanskú a Kláru Jesenskú. Oľga bola manželkou učiteľa, ktorý v mladom veku zomrel a Klára zas manželkou JUDr. Tibora Jesenského, náčelníka Okresného úradu v Žiline. Ten bol považovaný za najlepšieho štátneho úradníka v regióne, mal vynikajúce znalosti v oblasti komunálnej správy, dokonca ročne jeho úrad vybavil 35 tisíc spisov, väčšinu textov sám koncipoval. Po II. svetovej vojne vilu Magnólia štát vyvlastnil, pôsobil v nej okresný ústav národného zdravia. V roku 1991 ju na základe reštitúcie vydal dedičom. Rodina Kovalíková patrila medzi veľmi významné žilinské rodiny.

PhDr. Ján Kovalík (1861 Ústie nad Oravou – 1950 Žilina) študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, na univerzitách vo Viedni a Budapešti, kde získal titul doktora filozofie. Od roku 1890 do svojej smrti pôsobil v Žiline. Bol poslancom Národného zhromaždenia ČSR v rokoch 1918 až 1920 a od 1920 do 1935 bol jeho senátorom. Patril medzi romantických básnikov (pseudonymy – Bohuznámy, Ján K. Oravský, Peter Skala, Ústiansky), publikoval najmä články s pedagogickou problematikou a vynikal svojou politickou činnosťou.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Rozkvitnutá magnólia pred vilou v roku 2008. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Senátor Dr. Ján Kovalík. Zdroj: Štátny archív Žilina
Obr. 3 - Báseň Jána Kovalíka Ústianského. Zdroj: Štátny archív Žilina

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C5

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA