Uhorské kráľovské ministerstvo orby

Národná 12

Jednou z najkrajších eklektických budov na rohu Národnej a Milcovej ulice je budova, v ktorej pôvodne sídlila pobočka Uhorského kráľovského ministerstva orby – poľnohospodárstva. Tak ako budovu okresného súdu stojacu oproti – i túto budovu určenú pre štátnu organizáciu - postavil stavebný podnikateľ Július Grün. Stavba vznikla v roku 1904 ako jednoposchodová. V roku 1912 nadstavili budovu o 2. poschodie, čím sa zmenila i vežička nad hlavným vchodom. V roku 1929 pôvodné eklektické prízemie prestavali, zmenili aj okná a vchod pre potreby obchodu s nábytkom Júliusa Hofmanna. Plány prestavby vyhotovil Žigo Wertheimer, ale prestavba narušila pôvodný krásny secesný charakter domu. V roku 1932 kúpil dom za 1 milión Kčs Jozef Buxman spolu s rodinou. Po vojne sa vrátil Jozef Buxman z tábora v Osvienčime a získal svoju budovu naspäť. Po jeho úmrtí v roku 1947, získal časť domu brat Gejza a rodina Kleinová.

Dom bol však opäť zoštátnený v roku 1949 a dostala ho f. Tatra nábytok Nitra, v roku 1954 Žilinský obchod s potrebami pre domácnosť a od roku 1960 Nábytok Žilina, ktorý tu mal svoju predajňu na prízemí až do roku 1991, na poschodiach mal kancelárie. V budove okrem bytov – v roku 1938 tu bývali majitelia obchodu s nábytkom Hoffmannovci – boli tu sídla viacerých organizácií. Okrem spomenutej pobočky ministerstva na prízemí bola i reštaurácia Sauer.

V decembri 1918 budovu užívalo Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska, čo bola v podstate vláda Slovenska na čele s Vavrom Šrobárom. Tu sídlili do začiatku februára 1919. V rokoch 1929-1939 bol na prízemí obchod s nábytkom Júliusa Hoffmanna, potom Pallaghyho, vo dvore boli sklady i stolárske dielne. Július Hoffmann vyrábal nielen vlastný nábytok, ale predával aj nábytok značky JERRY a piána Förster. Vojtech Pallaghy v roku 1942 použil strhnutý plech z farského kostola na opravu strechy na tomto dome. V dome je v súčasnosti UniCredit Bank. Na dome je pamätná tabuľa inštalovaná v roku 1996 na pamiatku pôsobenia Ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska v Žiline.

Zdroj: Mgr. Jozef Moravčík, Mgr. Peter Štanský

Fotogaléria:
Obr. 1 - Uhorské kráľovské ministerstvo orby. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2, 3 (vľavo) - Uhorské kráľovské ministerstvo orby v minulosti. Zdroj: Štátny archív

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA