Tradície ožívajú

Rosenfeldov palác v spolupráci s TIK mesta Žilina si pre vás vo štvrtok 12. decembra 2020 pripravili jedinečný predvianočný dvojprogram plný adventných zvyklostí, ktoré ste si mohli sami vyskúšať na vlastnej koži.

Prišiel čas vianočný a s ním mnoho tradícií a zvykov, ktoré niektoré rodiny dodržujú dodnes. Vedeli ste napríklad, že počas vianočných sviatkov platil prísny zákaz akejkoľvek práce a že ženy nesmeli chodiť po susedoch, ani nič požičiavať z domu? Práve túto tému sme v Rosenfeldovom paláci "oživili" po prednáške „Výročné zvyklosti / Advent a obdobie Vianoc“ s etnologičkou Adrianou Bárdyovou z Považského múzea v Žiline.

Dievčatá z Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina po prednáške pre návštevníkoch pripravili ukážky niektorých z vianočných zvyklostí. V rámci decembrovej potulky „Tradície ožívajú“ ste si mohli vyskúšať, ako sa čarovalo v období adventu. Inšpiráciou sa stali ženy, ktoré v predvečer sv. Lucie chodievali po domoch vymetať kúty husacími perami, a to zahalené do bielych plachiet a s pomúčenou tvárou, aby ich nikto nespoznal. Zamerali sme sa aj na tradíciu liatia olova, ktorú na sv. Ondreja používali na veštenie budúcnosti. Chlapci cez kľúč odlievali olovo do misky s vodou a podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali, čo ich čaká. S touto aktivitou nám prišla pomôcť pani Otília Kadašiová z Kúdeľnej izby v Strečne.

Ďakujeme, že ste s nami prišli oživiť tradície. Veríme, že sa vám to zapáčilo natoľko, že ich budete dodržiavať aj vo vašej rodine.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA