TOP PODUJATIA

Fašiangy 2019

Bosorky, strašidlá, rozprávkové bytosti, falošný farár či doktor a iné masky. Približne 400 karnevalových masiek od výmyslu sveta zaplní žilinské ulice aj v roku 2019 na tradičnom fašiangovom festivale, ktorý sa opäť postá o jedinečnú zábavu. Žilinský Carneval organizuje mesto Žilina už pätnásty rok a patrí k najväčším sprievodom masiek na Slovensku. Vychádza zo starých zvykov, spája však tradičné masky s tými súčasnými. Jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler.

V tomto roku sa Carneval Slovakia Žilina alebo žilinský festival fašiangových masiek bude konať 1. marca 2019 so začiatkom o 14.30 hod., kedy sa sprievod od Mestského úradu v Žiline presunie smerom na Mariánske námestie, bude pokračovať na Námestie Andreja Hlinku až na Národnú ulicu. Návštevníkov mesta potom čaká sprievodný program na Mariánskom námestí, kde vystúpia viaceré hudobné skupiny.

Staromestké slávnosti 2019

Fanúšikovia najočakávanejšej udalosti roka sa vo štvrtok 30. a v piatok 31. mája 2019 môžu tešiť na príval skvelej hudby a tanca. Mesto totiž už po 25. krát otvorí svoje brány spevákom, umelcom i remeselníkom. O zábavu sa po minulé roky postarali napr. kapely Horkýže Slíže, Arzén, Peter Bič Project, Tublatanka, Para, Zuzana Smatanová, Hrdza či Billy Barman. Rovnako ani tento rok nebude chýbať bohatá ponuka sprievodných programov – Deň detí, XXIV. Slávnostná akadémia Zboru Žilincov, súťaže „Poznaj svoje mesto“ a „Žilina – moje mesto“, Krst knihy „Stratená Žilina 2“, výstava Čipkované radosti - Tvar a farba, Zelená zóna.

Viac informácií nájdete na: www.staromestske-slavnosti.sk/2019/press/

Žilinské kultúrne leto 2019

Pestrý program Vás čaká na Mariánskom námestí, kde počas Mariánskeho leta vystúpia známi interpreti rôznych hudobných žánrov a postarajú sa tak o spríjemnenie letných večerov prostredníctvom ich hudobných vystúpení. Tradičné podujatie Záverečná, nám pomôže udržať si leto v žilách a mladí si tak ešte môžu vychutnať koniec prázdnin, kým zasadnú do školských lavíc. Pre milovníkov filmov máme prichystané široké spektrum premietaní na Námestí Andreja Hlinku, na Stanici Žilina-Záriečie a množstvo ďalších filmov so sebou privezie tiež Bažant Kinematograf. Viac informácií nájdete na: www.kulturneleto.eu/2019/program/ 


Mestské divadlo Žilina8. - 13. APRÍL 2019: ALLEGRETTO -  STREDOEURÓPSKY FESTIVAL KONCERTNÉHO UMENIA

Medzinárodný festival klasickej hudby Stredoeurópsky festival koncertného umenia je hudobným sviatkom jari. Žilina sa tak zaradila medzi významné hudobné centrá v Európe. Je prehliadkou najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia, reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska. 

Dvadsiaty deviaty ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 8. - 13. apríla 2019 v Dome umenia Fatra sprostredkuje žilinskému publiku opäť nevšedný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi trinásť interpretov z desiatich krajín (Francúzsko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Česká republika, Ukrajina, Maďarsko, Rusko, Južná Kórea, Slovensko), z hosťujúcich orchestrov privítame Janáčkovu filharmóniu Ostrava a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Návštevníci festivalu tak majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných hudobníkov z Európy i zámoria. Kariéra týchto mladých umelcov je síce iba na začiatku, no všetci sú držiteľmi ocenení z najznámejších interpretačných súťaží a už teraz patria medzi najlepších sólistov na súčasnej hudobnej scéne.

Kompletný program festivalu, vstupenky na jednotlivé koncerty, ako i viac informácií o vystupujúcich interpretoch sa dozviete na: www.allegretto.sk.


Mestské divadlo Žilina30. MÁJ - 1. JÚN 2019: STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI

Žilina bude tento rok sláviť 25. ročník Staromestských slávností. Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí. Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti otvárajú, kráča primátor mesta oblečený v dobovom richtárskom odeve. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov.

OTVORENIE

Open air koncert ŠKO zameraný na viac, či menej známu filmovú hudbu ako zahájenie programu na Námestí A. Hlinku o 14.15 hod. V Slávnostnom sprievode sa predstavia hudobníci z Funny Fellows, kaukliari z Cirkus Kus a choduliari z Divadla pod balkónom. Počas slávnostného otvorenia na Námestí A. Hlinku budete vidieť Funny Fellows a Cirkus Kus v predstavení Vintage Circus o 15.00 hod.

Mariánske námestie
Štvrtok už tradične bude patriť prináša jazz, swing a funk. 3× f – Fatz Jazz Band, Funny Fellows a Funkiez. Po dvoch rokoch znova privítame Vojenskú hudbu Banská Bystrica. Roztancovanú náladu na Mariánskom námestí uzavrie legendárna ska formácia Polemic.
Piatok zameraný na world music: zaznejú Slovenský folklór v podaní FS Rozsutec, balkánska hudbu predstaví žilinský Balkansambel a Sendreiovci odohrajú koncert plný slovenskej rómskej tradičnej hudby. Večer uzavrie žilinská skupina Queenshow a vzdajú tak hold pôvodne Zanzibarskému spevákovi Freddiemu Mercurymu. Sobota po náročných dvoch dňoch prináša uvoľnenie. Program rozprúdi skupina HEX. Z Poľska k nám zavíta skupina Free Born Brother s heslom: Prinášame vám chaos! Budeme sa s vami baviť! Chceme vás odviezť na cestu do nášho sveta, kde sa stretne cigánske srdce s americkým ľudom a s punk rockovou tradíciou! S 25 ročníkom Staromestských slávností sa rozlúči reggae kapela Medial Banana.

Námestie A. Hlinku
Prináša to najlepšie zo slovenského popu a rocku ako Horkíže Slíže, Iné Kafé, Gladiátor a IMT Smile. Čerešničkou na torte bude Česká pop a funky legenda – Monkey business – po prvý krát na Staromestských.


SPRIEVODNÝ PROGRAM

XXIV. SLÁVNOSTNÁ AKADÉMIA ZBORU ŽILINCOV - 29.5.2019 / Žilinská radnica o 16.00 hod. / organizátor Zbor Žilincov
I. Udeľovanie prestížnej ceny GENIUS LOCI SOLNENSIS Zbor Žilincov, založený v roku 1990, udeľuje svoju Prestížnu cenu GENIUS LOCI SOLNENSIS od roku 1996. Je určená žilinským rodákom a starousadlíkom, ktorí v Žiline bývajú minimálne 20 rokov, za ich celoživotnú činnosť v prospech Žiliny, prípadne aj tým, ktorí tu svojou činnosťou zanechali nezmazateľnú stopu, hoci tu žili kratšie. II. Vyhlásenie víťazov XX. ročníka študentskej skladateľskej súťaže Adama Plintoviča

DEŇ DETĺ - 01.06.2019 / Sad SNP / 10.00 – 14.00 hod.
V rámci Staromestských slávností sa uskutoční v Sade SNP Deň detí, kde budú pre deti pripravené rôzne súťažné disciplíny, po ktorých absolvovaní získajú drobné darčeky. Budú mať možnosť obzrieť si zblízka policajné auto, či sanitku. Vyskúšať si poskytovanie prvej pomoci, zdolať lezeckú stenu, či zaskákať si v nafukovacom hrade. Na deti bude čakať cukrová vata, balóny a zmrzlina.

ZELENÁ ZÓNA - 30.05.2019 – 31.05.2019 / Nám. A. Hlinku /
POL LITER ZA POL METER / NAZBIERAJ - ODMERAJ - VYMEN - OSVIEŽ SA / TRIEDIME NA STAROMESTSKÝCH
K dispozícii bude stánok Zelenej zóny, kde je možné za pol metra vyzbieraných plastových pohárov získať pol litra piva alebo kofoly. Pre víťaza, ktorý nazbiera najviac pohárov, budú pripravené vecné ceny.

Viac informácií o skupinách, programe ako i sprievodných akciách nájdete na: www.staromestske-slavnosti.sk.


Mestské divadlo Žilina1. JÚN 2019: DEŇ DETÍ

Deň detí je venovaný všetkým deťom, ktoré sa radi učia nové veci, radi súťažia v rôznych disciplínach a prostredníctvom hier sa chcú naučiť niečo nové a zároveň tak spoznávať svet okolo seba. Jednotlivé disciplíny majú svoje stanoviská v Sade SNP.
Súčasťou podujatia je tvorivá dielnička, športové zápasy, lukostreľba, chytanie rybyčiek, skákací hrad, zážitkové aktivity so psíkmi, maľovanie na tvár, lezecká stena, detský kútik so šmykľavkou, bazénikom, hračkami a lozením na kockách. Príde aj maskot MŠK Žilina. Pre všetky súťažiace deti sú za odmenu pripravené sladké a vecné odmeny. Zlatým klincom programu bude divadelné predstavenie o škaredom káčatku. Medzinárodný deň detí oslávime 1. júna 2019 v čase od 10.00 do 14.00 hod. v Sade SNP!


Mestské divadlo Žilina27. - 30. JÚN 2019: FEST ANČA

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča sa prvý raz konal v roku 2008. Hlavnou ideou vzniku festivalu bolo zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých na Slovensku. V medzinárodnom kontexte chce festival upozorniť na špecifiká animácie v slovenskom i širšom stredoeurópskom regióne. Program festivalu je obohatený o besedy, workshopy a koncerty. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Už tradične je dominantou festivalu medzinárodná súťaž animovaných filmov. Starostlivo vyberané krátke animované filmy z celého sveta súťažia o cenné trofeje Anča Award, Anča award special mention, Anča Student Award, Anča Student Award special mention, Anča Music Video Award, Anča Music Video Award Special mention, Anča Slovak Award, Anča Slovak Award Special Mention, D Award a Anča Kids Award.

Kompletný program festivalu, vstupenky, ako i viac informácií o festivale sa dozviete na: www.festanca.sk.


Mestské divadlo Žilina22. - 26. JÚL 2019: TVORIVÉ REMESELNÉ DIELNE

Mesto Žilina pripravilo v rámci Žilinského kultúrneho leta 2019 opäť predstavenie remeselných zručností s názvom „Tvorivé remeselné dielne“, ktoré sa bude konať na Mariánskom námestí. Umeleckí remeselníci vám priblížia prácu so šúpolím, cínom, voskom, hlinou i výrobu kozmetiky z byliniek. Zaujímavosťou bude brúsenie kraslíc či plstenie. Príďte si vyskúšať svoju zručnosť a odneste si domov vlastnoručne vyrobený suvenír.


Mestské divadlo Žilina9. AUGUST 2019: STREDOVEKÝ DEŇ

Mesto Žilina a Občianske združenie Facta non verba srdečne pozývajú priaznivcov čias dávno minulých na VIII. Stredoveký deň, ktorý sa bude konať pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu na Mariánskom námestí v piatok 14. augusta 2015. Tešiť sa môžete na stredoveké bitky, šerm, mučenie, upálenie bosorky, ohňovú show, zemný ohňostroj, stredovekú módnu prehliadku, tanec a na ďalšie ukážky spôsobu života v stredoveku. Autor myšlienky a organizátor podujatia Stredovekého dňa Marián Mrva sa od začiatku usiluje spojiť zábavnú formu ukážky stredovekého života s konkrétnou historickou udalosťou, ktorá sa v Žiline v stredoveku udiala. 


Mestské divadlo Žilina5. - 6. SEPTEMBER 2019: ŽILINČANIA SA BAVIA FUTBALOM

V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na pieskovom pravidelne počas dvoch dní konajú nonstop futbalové zápasy. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistruje v jednom z dvoch družstiev - Sever alebo Juh. Pre víťaza je pripravený putovný pohár. Minimálny počet hráčov pre každé družstvo je 4, hrá sa za každého počasia. Všetky podrobné informácie budú včas zverejnené na www.sport.zilina.sk.


Mestské divadlo Žilina19. SEPTEMBER 2019: DEŇ ZDRAVIA

Mottom podujatia Žilinské dni zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Súčasťou podujatia sú bezplatné zdravotné vyšetrenia, napr. meranie krvného tlaku, cholesterolu, meranie očného tlaku, hustoty kostí, hladiny cukru v krvi, analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. Sprievodným programom sú ukážky rôznych druhov cvičení. Dozvieme sa viac o canisterapii, počas podujatia je možné darovať krv.


Mestské divadlo Žilina27. SEPTEMBER 2019: FESTIVAL SENIOROV

Festival seniorov je prezentáciou zdravého seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám. Súčasťou festivalu je seniorská veselica. Na festivale sa zúčastňujú seniorské kluby nielen z blízkeho i širšieho okolia Žiliny, ale i zo zahraničia, vrátane folklórnych súborov, speváckych zborov, recitátorov a heligónkarov. Cieľom festivalu je dať priestor umeleckej tvorivosti a zručnosti seniorov a zapojiť ich touto cestou do aktívneho kultúrneho života, aby nestratili záujem o kultúrne a spoločenské dianie. Organizátormi podujatia sú mesto Žilina, denné centrum A. Kmeťa a Senior klub Priatelia.


Mestské divadlo Žilina 27. - 30. SEPTEMBER 2019: FIGA - FESTIVAL INEJ GASTRONÓMIE

FIGA je ideálnym miestom stretnutia pre dobrých ľudí s chuťou na kvalitné pouličné jedlo. FIGA znamená festival inej gastronómie, ale pre Vás to bude hlavne súlad chutí tradičnej ale aj svetovej kuchyne. Streefood je to čo nás nakŕmi pri dobrom rozhovore a samozrejme nebude chýbať hudba uvarená talentovanými DJ-mi. Štvordňový festival sa bude konať na Námestí Andreja Hlinku v čase od 11.00 do 19.00 hod.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER: MIKULÁŠ V MESTE (5.12) A VIANOČNÉ TRHY (23.11. - 23.12)

Predvianočnú adventnú atmosféru v Žiline umocňuje bohatá vianočná výzdoba v centre mesta. Deti netrpezlivo čakajú na príchod Mikuláša, ktorý má pre ne každoročne pripravený bohatý program i darčeky. Súčasťou zimnej nálady sú tradičné Vianočné trhy na námestiach v centre mesta. Žilinčania i návštevníci majú možnosť vychutnať si typickú vianočnú atmosféru spojenú s vôňou škorice, vanilky, či vianočného punču. Súčasťou trhov je kultúrny program, charitatívna akcia Benefičný punč a hrajúci vianočný stromček na Námestí Andreja Hlinku.


 Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2019: VIANOČNÝ BEH

Mesto Žilina pripravuje aj tento rok v spolupráci s Cyklistickým spolkom Žilina a s Klubom otužilcov a priateľov zimného plávania Tučniaky Vianočný beh, ktorý je už tradične spojený aj so zimným plávaním vo vode Vodného diela Žilina. Pre bežcov sú pripravené bežecké trate na krátkej a strednej trati, ale aj polmaratón a maratón. Pre každého účastníka je zabezpečená aj vianočná kapustnica. Prezentácia účastníkov je nutná vopred, bližšie informácie budú uverejnené na stránke www.sport.zilina.sk. Pre víťazov jednotlivých kategórií sú pripravené poháre, medaily a hodnotné vecné ceny.

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA