TOP PODUJATIA

Fašiangy 2019

Bosorky, strašidlá, rozprávkové bytosti, falošný farár či doktor a iné masky. Približne 400 karnevalových masiek od výmyslu sveta zaplní žilinské ulice aj v roku 2019 na tradičnom fašiangovom festivale, ktorý sa opäť postá o jedinečnú zábavu. Žilinský Carneval organizuje mesto Žilina už pätnásty rok a patrí k najväčším sprievodom masiek na Slovensku. Vychádza zo starých zvykov, spája však tradičné masky s tými súčasnými. Jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler.

V tomto roku sa Carneval Slovakia Žilina alebo žilinský festival fašiangových masiek bude konať 1. marca 2019 so začiatkom o 14.30 hod., kedy sa sprievod od Mestského úradu v Žiline presunie smerom na Mariánske námestie, bude pokračovať na Námestie Andreja Hlinku až na Národnú ulicu. Návštevníkov mesta potom čaká sprievodný program na Mariánskom námestí, kde vystúpia viaceré hudobné skupiny.

Staromestké slávnosti 2019

Fanúšikovia najočakávanejšej udalosti roka sa vo štvrtok 30. a v piatok 31. mája 2019 môžu tešiť na príval skvelej hudby a tanca. Mesto totiž už po 25. krát otvorí svoje brány spevákom, umelcom i remeselníkom. O zábavu sa po minulé roky postarali napr. kapely Horkýže Slíže, Arzén, Peter Bič Project, Tublatanka, Para, Zuzana Smatanová, Hrdza či Billy Barman. Rovnako ani tento rok nebude chýbať bohatá ponuka sprievodných programov – Rozprávkový deň detí, XXII. Slávnostná akadémia Zboru Žilincov, súťaže „Poznaj svoje mesto“ a „Žilina – moje mesto“. Viac info: www.staromestske-slavnosti.sk/2019/press/

Žilinské kultúrne leto 2019

Pestrý program Vás čaká na Mariánskom námestí, kde počas Mariánskeho leta vystúpia známi interpreti rôznych hudobných žánrov a postarajú sa tak o spríjemnenie letných večerov prostredníctvom ich hudobných vystúpení. Tradičné podujatie Záverečná, nám pomôže udržať si leto v žilách a mladí si tak ešte môžu vychutnať koniec prázdnin, kým zasadnú do školských lavíc. Pre milovníkov filmov máme prichystané široké spektrum premietaní na Námestí Andreja Hlinku, na Stanici Žilina-Záriečie a množstvo ďalších filmov so sebou privezie tiež Bažant Kinematograf. Viac info:www.kulturneleto.eu/2019/program/ 


Mestské divadlo Žilina8. - 13. APRÍL 2019: ALLEGRETTO -  STREDOEURÓPSKY FESTIVAL KONCERTNÉHO UMENIA

Medzinárodný festival klasickej hudby Stredoeurópsky festival koncertného umenia je hudobným sviatkom jari. Žilina sa tak zaradila medzi významné hudobné centrá v Európe. Je prehliadkou najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia, reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska. 

Dvadsiaty deviaty ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 8. - 13. apríla 2019 v Dome umenia Fatra sprostredkuje žilinskému publiku opäť nevšedný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi trinásť interpretov z desiatich krajín (Francúzsko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Česká republika, Ukrajina, Maďarsko, Rusko, Južná Kórea, Slovensko), z hosťujúcich orchestrov privítame Janáčkovu filharmóniu Ostrava a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Návštevníci festivalu tak majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných hudobníkov z Európy i zámoria. Kariéra týchto mladých umelcov je síce iba na začiatku, no všetci sú držiteľmi ocenení z najznámejších interpretačných súťaží a už teraz patria medzi najlepších sólistov na súčasnej hudobnej scéne.

Kompletný program festivalu, vstupenky na jednotlivé koncerty, ako i viac informácií o vystupujúcich interpretoch sa dozviete na: www.allegretto.sk.


Mestské divadlo Žilina30. - 31. MÁJ 2019: STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI

Žilina bude tento rok sláviť 25. ročník Staromestských slávností. Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí. Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti otvárajú, kráča primátor mesta oblečený v dobovom richtárskom odeve. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov. Viac informácií o skupinách a programe nájdete na webovej stránke www.staromestske-slavnosti.sk.


Mestské divadlo ŽilinaMÁJ 2019: ROZPRÁVKOVÝ DEŇ DETÍ

Rozprávkový deň detí je venovaný všetkým deťom, ktoré sa radi učia nové veci, radi súťažia v rôznych disciplínach a prostredníctvom hier sa chcú naučiť niečo nové a zároveň tak spoznávať svet okolo seba. Jednotlivé disciplíny majú svoje stanoviská na Námestí Andreja Hlinku a v Sade SNP.
Súčasťou podujatia sú tvorivé dielne, športové zápasy, skákací hrad, ukážky záchranárskej práce so psami, maľovanie na tvár, lanové prekážky, detský kútik so šmykľavkou, lezeckým kútikom, bazénikom, hračkami a lozením na kockách. Pre všetky súťažiace deti sú za odmenu pripravené sladké a vecné odmeny.


Mestské divadlo ŽilinaJÚN - JÚL 2019: FEST ANČA

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča sa prvý raz konal v roku 2008. Hlavnou ideou vzniku festivalu bolo zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých na Slovensku. V medzinárodnom kontexte chce festival upozorniť na špecifiká animácie v slovenskom i širšom stredoeurópskom regióne. Program festivalu je obohatený o besedy, workshopy a koncerty. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Už tradične je dominantou festivalu medzinárodná súťaž animovaných filmov. Starostlivo vyberané krátke animované filmy z celého sveta súťažia o cenné trofeje Anča Award, Anča Music Video Award a Anča Student Award.


Mestské divadlo ŽilinaAUGUST 2019: EURÓPSKY POHÁR SILNÝCH MUŽOV

Mesto Žilina a Slovenská asociácia silných mužov pozývajú všetkých na 7. ročník Európskeho pohára silných mužov, ktorý sa aj tento rok uskutoční v centre mesta na Námestí Andreja Hlinku. Európsky pohár silných mužov, ktorého víťaz si odnesie hlavnú cenu Stredoeurópsky pohár,  bude súčasťou Žilinského kultúrneho leta 2015. Podujatia sa zúčastňujú najsilnejší muži Európy zo Slovenska, Česka, Ukrajiny, Srbska, Poľska a Bosny a Hercegoviny, pričom súťažia vo viacerých disciplínach:  dvíhanie áut a betónových gúľ, nosenie slovanského meča a iných súťaží. Pre divákov je pripravený aj sprievodný program.


Mestské divadlo ŽilinaAUGUST 2019: DEŇ EURÓPSKEJ KULTÚRY

Deň európskej kultúry – festival partnerských miest Žiliny predstaví kultúru a umenie viacerých partnerských miest mesta Žilina na Mariánskom námestí. Záujemcovia môžu tiež ochutnať rozličné tradičné kulinárske špeciality z partnerských miest. 7. medzinárodný festival predstaví kultúru a umenie viacerých partnerských miest mesta Žilina, medzi ktoré patria Mestská časť Praha 15, Plzeň, Frýdek-Místek (Česko), Bielsko-Biala (Poľsko) a Kikinda (Srbsko).  Partnerské mestá prispejú do programu vystúpeniami skupín, ktoré do Žiliny prinesú hudbu z bližších aj vzdialenejších končín. Deň európskej kultúry ponúkne aj tento rok paletu koncertov, tanca i divadelných predstavení.


Mestské divadlo ŽilinaAUGUST 2019: STREDOVEKÝ DEŇ

Mesto Žilina a Občianske združenie Facta non verba srdečne pozývajú priaznivcov čias dávno minulých na VIII. Stredoveký deň, ktorý sa bude konať pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu na Mariánskom námestí v piatok 14. augusta 2015. Tešiť sa môžete na stredoveké bitky, šerm, mučenie, upálenie bosorky, ohňovú show, zemný ohňostroj, stredovekú módnu prehliadku, tanec a na ďalšie ukážky spôsobu života v stredoveku. Autor myšlienky a organizátor podujatia Stredovekého dňa Marián Mrva sa od začiatku usiluje spojiť zábavnú formu ukážky stredovekého života s konkrétnou historickou udalosťou, ktorá sa v Žiline v stredoveku udiala.


Mestské divadlo ŽilinaAUGUST 2019: ĽUDOVÉ UMELECKÉ REMESLÁ 2017

Mesto Žilina a OZ Tradičné ľudové umelecké remeslá vás pozývajú na medzinárodné stretnutie ľudových remeselníkov na Mariánske námestie v Žiline. Ľudové umelecké remeslá je kultúrne podujatie, na ktorom sa prezentujú tradičné ľudové remeslá a remeselníci zo Slovenska i zo zahraničia, ako sú keramikári, drotári, rezbári, kováči, korytári, čipkárky, tkáčky, košikári, kaligrafi, šperkári, sklári, medovnikári, zvonkári, výrobcovia kraslíc, ľudových hudobných nástrojov, sviečok a mnohí iní. Súčasťou je kultúrny program, v ktorom vystupujú folklórne a spevácke súbory. Podujatie organizuje občianske združenie: Tradičné ľudové umelecké remeslá.


Mestské divadlo ŽilinaAUGUST 2019: PONY EXPRESS

Jazda Pony Express sa organizuje každoročne na počesť historického Pony Express, ktorého jazdci na koňoch prepravovali poštové zásielky na území USA od apríla 1860 zo St. Joseph v Missouri do Sacramenta v Kalifornii na trase dlhej viac ako 3000 míľ. História XP v Európe sa začala písať v r. 1985, kedy sa pod názvom Československý Pony Express uskutočnila prvýkrát preprava pošty na jednom úseku v rámci dnešnej Českej republiky. V Európe dnes trasa jazdy XP presahuje 3000 km, pričom smer jazdy sa každoročne mení a jazdci celú trasu absolvujú bez prerušenia zhruba za 9 dní. Aj tento rok budeme svedkami slávnostnej odovzdávky pošty a zriadením poštového úradu na Mariánskom námestí aj so sprievodným programom. 


Mestské divadlo ŽilinaSEPTEMBER 2019: SEVER PROTI JUHU ALEBO ŽILINČANIA SA BAVIA FUTBALOM

V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na pieskovom pravidelne počas dvoch dní konajú nonstop futbalové zápasy. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistruje v jednom z dvoch družstiev - Sever alebo Juh. Pre víťaza je pripravený putovný pohár. Minimálny počet hráčov pre každé družstvo je 4, hrá sa za každého počasia. Všetky podrobné informácie budú včas zverejnené na www.sport.zilina.sk.


Mestské divadlo ŽilinaSEPTEMBER 2019: PLAVECKÁ ŠTAFETA

Žilinská plavecká štafeta patrí k podujatiam, na ktorom organizátori pripravujú pre účastníkov rôzne benefity v oblasti plávania. Inštruktori plávania napr. poradia a pomôžu odstrániť chyby v plaveckom štýle, zúčastnení si môžu dať bezplatne odmerať plavecký čas, krvný tlak a tuk. Inštruktori oboznámia záujemcov s technikou potápania či s vodným pólom. Podujatie má aj charitatívny rozmer. Cieľom akcie je zaplávať v uvedený deň čo najviac kilometrov bez ohľadu na dosiahnutý čas. Podujatia sa zúčastňujú základné školy, stredné školy, športové kluby a široká verejnosť. Každá škola obdrží po skončení akcie ako odmenu diplom o počte preplávaných kilometrov.


Mestské divadlo ŽilinaSEPTEMBER 2019: DEŇ ZDRAVIA

Mottom podujatia Žilinské dni zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Súčasťou podujatia sú bezplatné zdravotné vyšetrenia, napr. meranie krvného tlaku, cholesterolu, meranie očného tlaku, hustoty kostí, hladiny cukru v krvi, analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. Sprievodným programom sú ukážky rôznych druhov cvičení. Dozvieme sa viac o canisterapii, počas podujatia je možné darovať krv.


Mestské divadlo ŽilinaSEPTEMBER 2019: FESTIVAL SENIOROV

Festival seniorov je prezentáciou zdravého seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám. Súčasťou festivalu je seniorská veselica. Na festivale sa zúčastňujú seniorské kluby nielen z blízkeho i širšieho okolia Žiliny, ale i zo zahraničia, vrátane folklórnych súborov, speváckych zborov, recitátorov a heligónkarov. Cieľom festivalu je dať priestor umeleckej tvorivosti a zručnosti seniorov a zapojiť ich touto cestou do aktívneho kultúrneho života, aby nestratili záujem o kultúrne a spoločenské dianie. Organizátormi podujatia sú mesto Žilina, denné centrum A. Kmeťa a Senior klub Priatelia.


Mestské divadlo Žilina OKTÓBER 2019: FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMOV

Pozývame Vás na Medzinárodný festival outdoorových filmov, ktorý sa uskutoční na Mestskom úrade v Žiline. Premietanie filmov bude prebiehať vo Veľkej zasadačke. Medzinárodný festival outdoorových filmov je súťažná putovná prehliadka outdoorových filmov. Od začiatku svojej existencie sa stal vo svojej podstate a charakterom najväčším filmovým súťažným putovným festivalom nielen v Českej republike, ale tiež vo svete.  Festival je zameraný na športy i život s outdoorovou tematikou, na filmy dobrodružné, extrémne, adrenalínové, ale tiež cestopisné.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER: MIKULÁŠ V MESTE (5.12) A VIANOČNÉ TRHY (1. - 24.12)

Predvianočnú adventnú atmosféru v Žiline umocňuje bohatá vianočná výzdoba v centre mesta. Deti netrpezlivo čakajú na príchod Mikuláša, ktorý má pre ne každoročne pripravený bohatý program i darčeky. Súčasťou zimnej nálady sú tradičné Vianočné trhy na námestiach v centre mesta. Žilinčania i návštevníci majú možnosť vychutnať si typickú vianočnú atmosféru spojenú s vôňou škorice, vanilky, či vianočného punču. Súčasťou trhov je kultúrny program, charitatívna akcia Benefičný punč a hrajúci vianočný stromček na Námestí Andreja Hlinku.


 

Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2019: BIG JUMP

Mesto Žilina, OOCR Malá Fatra a Universal Media Vás pozývajú na exhibíciu BIG JUMP. Vybraní snowboard a freeskii jazdci predvedú akrobatické skoky priamo v srdci Žiliny – na Námestí Andreja Hlinku. Akciu sprevádza bohatý kultúrny program s hudobným doprovodom a občerstvením. Podujatie je pre verejnosť zdarma. Pre tých, ktorí budú mať odvahu, bude pripravená vysúvacia plošina, z ktorej sa dá skočiť priamo do nafukovacieho bagu, ale aj ďalšie atrakcie v podobe súťaží a  tombola, v ktorej sa dajú vyhrať okrem snowboardov aj iné atraktívne ceny.


Mestské divadlo ŽilinaDECEMBER 2019: VIANOČNÝ BEH

Mesto Žilina pripravuje aj tento rok v spolupráci s Cyklistickým spolkom Žilina a s Klubom otužilcov a priateľov zimného plávania Tučniaky Vianočný beh, ktorý je už tradične spojený aj so zimným plávaním vo vode Vodného diela Žilina. Pre bežcov sú pripravené bežecké trate na krátkej a strednej trati, ale aj polmaratón a maratón. Pre každého účastníka je zabezpečená aj vianočná kapustnica. Prezentácia účastníkov je nutná vopred, bližšie informácie budú uverejnené na stránke www.sport.zilina.sk. Pre víťazov jednotlivých kategórií sú pripravené poháre, medaily a hodnotné vecné ceny.

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA