Tajomstvo Čiernej madony

Kostol sv. Barbory a kláštor vybudovali v Žiline františkáni na začiatku 18. storočia.
Na mieste pôvodnej vrátnice kláštora vedľa Kostola sv. Barbory sa dnes nachádza Loretánska kaplnka, v ktorej sa na barokovom podstavci vypína žilinská Čierna madona.

Archívne pramene hovoria, že priestor dnešnej Loretánskej kaplnky vznikol medzi rokmi 1731-32 na mieste pôvodnej vrátnice kláštora. Stavbu financovala vdova po Ladislavovi Suňogovi Eva Horváthová z Budatínskeho hradu, za 500 zlatých. Autorom oltárov v lodi kostola aj v kaplnke je významný autor oltárov majster Anton Weissmann z Frýdku.

Aké je tajomstvo Čiernej madony?
Stredoveká legenda tvrdí, že v roku 1291, keď sa definitívne ukončili križiacke vojny v Palestíne, murované steny Máriinho domu boli „tajomným anjelským spôsobom“ prenesené najskôr do dnešnej Rijeky v Dalmácii. Nazaretský domček našli údajne drevorubači cestou do práce na kopci Tersato ráno 10. mája roku 1291. Išlo o malú kamennú stavbu, ktorá tam predtým nestála. Nemala žiadne základy, stála iba na tráve. Vo vnútri sa nachádzal krb, police, stôl, kamenný oltár s krížom a socha Panny Márie s Ježiškom na rukách. Správa o objavení domčeka vyvolala rozruch. Miestny panovník Mikuláš Franga poslal do Nazareta štyroch mužov, aby zistili, čo sa stalo. Vrátili sa s tým, že v Nazarete našli už len základy bez domu a zvyšky odneseného domčeka mali taký istý materiál i rozmery, aký mal domček, ktorý sa u nich objavil. Kostolík na kopci Tersato sa ihneď stal cieľom pútnikov z celej Dalmácie. Dlho tam však nezostal. Podľa legendy anjeli dom Svätej rodiny zdvihli a z Dalmácie ho preniesli do Loreta (stalo sa tak v noci z 9. na 10. decembra roku 1294).
Zdroj: Loreto, domček Nepoškvrnenej Márie

Pozrite si dokumentárny film o nadprirodzenej pomoci Loretánskej Panny Márie v strednej Európe v 16. - 17. storočí. v dokumente RTVS s názvom ČIERNA MADONA (film je možné si vyhľadať a pozrieť na internete).

Ak máte záujem pozrieť si Čiernu madonu v Žiline, prihláste sa na prehliadku Loretánskej kaplnky.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA