Smer: Žilina - Rajec

 

Hrad Lietava

Patrí k najrozsiahlejším slovenským hradom. Počiatky spadajú do konca 13. stor. Staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. Na konci 15. stor. bol majiteľom hradu Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným majiteľom hradu Lietava bol Juraj Thurzo.

Kúpeľné mesto Rajecké Teplice

Kúpeľné mesto Rajecké Teplice leží v južnej časti Rajeckej kotliny. História kúpeľného mesta siaha do roku 1376. V súčasnosti kúpele poskytujú nielen liečebné, ale aj relaxačné a wellness služby. Príjemná je prechádzka okolo tzv. labutieho jazierka so skalnými kreáciami a fontánami.

Mesto Rajec

Rajec je najstaršou osadou Rajeckej doliny. Prvá - najstaršia písomná pamiatka o Rajci je z roku 1193. V stredoveku bol Rajec významným strediskom remeselníckeho života. K najvýznamnejším pamiatkam Rajca patrí štvorcové námestie so starou radnicou a Kostol sv. Ladislava.

Mestské múzeum Rajec

Mestské múzeum Rajec sídli od roku 1993 v meštianskom dome, ktorý slúžil ako pivovar. Sú tu umiestnené dve stále expozície - národopisná a prírodovedná. Národopisná expozícia je venovaná histórii a remeselným tradíciám mesta, prírodovedná expozícia je rozdelená podľa biotopov do troch samostatných celkov.

Obec Rajecká Lesná

Obec Rajecká Lesná je známym pútnickým miestom národného významu. V obci vám odporúčame navštíviť svetový unikát - drevený pohyblivý Slovenský betlehem, ďalej Baziliku Narodenia Panny Márie a Frivaldskú kalváriu.

Obec Čičmany

Čičmany, malebná obec s najvyššou nadmorskou výškou v rámci žilinského okresu (655 m), leží v Strážovských vrchoch pri prameni rieky Rajčianky. Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. Obec Čičmany je známa hlavne svojou starobylou a unikátnou architektúrou.

Zámok Kunerad

Zámok s rohovými vežami, terasami s arkádami a vonkajšími schodiskami dal postaviť gróf Ballestrém v rokoch 1914-1916. Vybavenie zámku bolo na vtedajšiu dobu veľmi moderné a komfortné. V období SNP bol zámok vypálený. V súčasnosti nie je prístupný verejnosti.

Pešia turistika - odporučené trasy

Národný park Malá Fatra je skutočným rajom pre všetkých turistov. Približne stredom pohoria vedie hlavný hrebeň, z ktorého odbočujú dlhé rázsochy končiace sa na okraji pohoria strmými svahmi. Kompaktný hlavný hrebeň Lúčanskej Fatry sa začína na juhozápade Fačkovským sedlom a Reváňom.

Pohyblivý drevený Slovenský betlehem

Pohyblivý drevený Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej vytvoril majster rezbár Jozef Pekara, rodák z Rajeckých Teplíc. Originálny, jedinečný betlehem vznikal pod rukami šikovného majstra viac ako 15 rokov. Nachádza sa v pútnickej obci Rajecká Lesná.

Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch

Považské múzeum v Žiline spravuje v Čičmanoch dva objekty ľudovej architektúry. V tzv. Radenovom dome je sprístupnená expozícia, ktorá sa venuje ľudovým zvykom, folklóru a typickej čičmianskej výšivke. V Dome č. 42 je inštalovaná expozícia ľudového obydlia z prelomu 19. a 20. storočia.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA