Smer: Žilina - Martin

 

Vodné dielo Žilina

Vodné dielo Žilina je postavené v tesnej blízkosti mesta Žilina. Bolo uvedené do prevádzky v roku 1998. Okrem výroby elektrickej energie a zásobovania priemyselných podnikov technologickou vodou je prímestským rekreačným miestom.

Pamätník francúzskym partizánom

O strategický prielom Váhu cez Malú Fatru pri Strečne na severozápade Slovenska zviedla nemecká armáda a účastníci SNP prudké boje. Na počesť padlých hrdinov postavili na výraznom pravidelnom pahorku s názvom Zvonica pri Strečne pamätník. Vytvorili ho sochári Ladislav Snopek a Ladislav Beisetzer.

Hrad Strečno

Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri brode cez rieku Váh, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto. Vystriedal mnoho majiteľov, z ktorých treba spomenúť Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov. Hrad je sprístupnený verejnosti.

Starý hrad

Hrad, ktorý sa vyníma na lesnom pozadí v Domašínskom meandri Váhu, patrí medzi najstaršie na Považí. Pôvodne sa nazýval Varínsky hrad. Zo zrúcanín je veľmi pekný pohľad na Domašínsky meander Váhu. Výstup k hradu je nenáročný.

Domašínsky meander

Meandre patria k najzaujímavejším riečnym javom. Domašínsky meander je najkrajšou časťou asi 10 km dlhého prielomového úseku Váhu medzi Vrútkami a Strečnom, ktorý rozdeľuje Malú Fatru na lúčanskú a krivánsku časť.

Na plti Strečnianskou úžinou

Strečniansky prielom znamenal od nepamäti dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov - pltníkov na najdlhšej a najznámejšej slovenskej pltníckej rieke Váh. Plavba začína v časti Bariérová (po zakúpení vstupeniek je na toto miesto zabezpečený zvoz) a končí v Strečne pri kompe.

Pešia turistika - odporučené trasy

Národný park Malá Fatra je skutočným rajom pre všetkých turistov. Približne stredom pohoria vedie hlavný hrebeň, z ktorého odbočujú dlhé rázsochy končiace sa na okraji pohoria strmými svahmi. Kompaktný hlavný hrebeň Lúčanskej Fatry sa začína na juhozápade Fačkovským sedlom a Reváňom.

 

Kompou cez rieku Váh

Cestujete z Martina do Terchovej? Máme pre vás jeden návrh. Nemusíte zachádzať do Žiliny, využite prepravu kompou cez Váh.  Čaká na vás jedinečná atrakcia, ktorá potvrdzuje platnosť fyzikálnych zákonov.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA