Vodné dielo Žilina je postavené v tesnej blízkosti mesta Žilina. Bolo uvedené do prevádzky v roku 1998. Okrem výroby elektrickej energie a zásobovania priemyselných podnikov technologickou vodou je prímestským rekreačným miestom.
O strategický prielom Váhu cez Malú Fatru pri Strečne na severozápade Slovenska zviedla nemecká armáda a účastníci SNP prudké boje. Na počesť padlých hrdinov postavili na výraznom pravidelnom pahorku s názvom Zvonica pri Strečne pamätník. Vytvorili ho sochári Ladislav Snopek a Ladislav Beisetzer.
Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri brode cez rieku Váh, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto. Vystriedal mnoho majiteľov, z ktorých treba spomenúť Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov. Hrad je sprístupnený verejnosti.
Hrad, ktorý sa vyníma na lesnom pozadí v Domašínskom meandri Váhu, patrí medzi najstaršie na Považí. Pôvodne sa nazýval Varínsky hrad. Zo zrúcanín je veľmi pekný pohľad na Domašínsky meander Váhu. Výstup k hradu je nenáročný.
Meandre patria k najzaujímavejším riečnym javom. Domašínsky meander je najkrajšou časťou asi 10 km dlhého prielomového úseku Váhu medzi Vrútkami a Strečnom, ktorý rozdeľuje Malú Fatru na lúčanskú a krivánsku časť.
Strečniansky prielom znamenal od nepamäti dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov - pltníkov na najdlhšej a najznámejšej slovenskej pltníckej rieke Váh. Plavba začína v časti Bariérová (po zakúpení vstupeniek je na toto miesto zabezpečený zvoz) a končí v Strečne pri kompe.
Národný park Malá Fatra je skutočným rajom pre všetkých turistov. Približne stredom pohoria vedie hlavný hrebeň, z ktorého odbočujú dlhé rázsochy končiace sa na okraji pohoria strmými svahmi. Kompaktný hlavný hrebeň Lúčanskej Fatry sa začína na juhozápade Fačkovským sedlom a Reváňom.
Cestujete z Martina do Terchovej? Máme pre vás jeden návrh. Nemusíte zachádzať do Žiliny, využite prepravu kompou cez Váh. Čaká na vás jedinečná atrakcia, ktorá potvrdzuje platnosť fyzikálnych zákonov.