Smer: Žilina - Bytča

 

Bytčiansky zámok

Renesančný zámok dal pravdepodobne na mieste bývalého staršieho objektu (vodný hrad) postaviť v rokoch 1571 - 1574 František Thurzo. Jeho syn - palatín Juraj Thurzo - k nemu v roku 1601 pristaval tzv. Sobášny palác. Zámok je sídlom Štátneho archívu v Bytči.

Mesto Bytča

Prvá písomná zmienka o Bytči je z prvej polovice 13. storočia. K pozoruhodnostiam Bytče okrem Bytčianskeho zámku patrí štvorcové námestie, ktoré je Mestskou pamiatkovou zónou, Farský kostol, synagóga, či židovský cintorín s hrobkou Popperovcov v miestnej časti Hliník.

Súľovské skaly

Súľovské skaly (národná prírodná rezervácia) vytvárajú zo zlepenca, vápenca a pieskových skál mnoho bizarných terás, balkónov a previsových útvarov. Preto sa aj nazývajú "slovenskými Dolomitmi". Vyznačujú sa bohatou flórou a faunou. Ich súčasťou je zrúcanina Súľovského hradu.

Hričovský hrad

Najstarší údaj o Hričove je z roku 1208, kedy sa hrad spomína ako majetok nitrianskeho biskupstva. Medzi majiteľov hradu patrili Balašovci, Matúš Čák Trenčiansky, Podmanickovci, Viliam Tettauer, Michal Imrefy i Anna Likarka. Neskôr získali hrad Thurzovci. Hrad začal chátrať už v 17. storočí.

Štátny archív v Bytči

V budove renesančného zámku v Bytči má sídlo Štátny archív, ktorý v súčasnosti spravuje viac ako 600 fondov a zbierok z rokov 1263 – 2008. Návštevníci archívu môžu prezenčne (len v bádateľni) využiť aj príručnú archívnu knižnicu, ktorá obsahuje viac ako 12 tisíc zväzkov kníh.

Expozícia drotárstva v obci Veľké Rovné

Výstava sa nachádza v troch miestnostiach na poschodí Obecného úradu vo Veľkom Rovnom. Prvé dve expozície sú zamerané na oblasť geológie, botaniky, zoológie, archeológie, staršej a mladšej histórie, zvykom, historickým a cirkevným pamiatkam. Najväčšia tretia expozícia je venovaná drotárstvu.

Pešia turistika - odporučené trasy

Všetkým, ktorí si vybrali Bytčiansko ako cieľ svojich potuliek, prinášame niekoľko tipov na trasy, ktoré vás dovedú na zaujímavé miesta.

Expozícia Sobášny palác v Bytči - stredoeurópsky klenot

Sobášny palác v Bytči je súčasťou zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Palác pravdepodobne stavali talianski majstri. Stavebné práce boli ukončené v roku 1601. Nachádza sa tu stála expozícia Sobášny palác – stredoeurópsky klenot.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA