Secesná Žilina

Na prelome 19. a 20. storočia (až do 1.sv.vojny a v ojedinelých prípadoch aj po nej), formuje architektonickú tvár Žiliny secesia. Podobne ako v celej Európe, secesia, alebo aj Art Nouveau ako ju volajú vo  Francúzsku, či Jugendstil v Nemecku, reprezentuje pozitívny vzťah k modernej dobe a k pokroku, používaním moderných materiálov (napr.železobetón) v spojení s prírodnou ornamentalikou a narušením pravouhlých tvarov. V Žiline sa tento štýl uplatnil práve v dobe etablovania sa priemyselných podnikov a teda aj prudkého rozvoja mesta. V tomto štýle vznikli niektoré verejné budovy, súkromné vily, či priemyselné haly. Do dnešnej doby sa niektoré nezachovali (Zápalkáreň), niektoré svoju secesnú tvár stratili (hotel Slovan) a niektoré ostali iba na papieri. Ešte dnes pozostatky tejto architektúry môžeme vidieť  na mnohých budovách v meste, či už v podobe okien, zábradlí balkónov, či schodíšť a ornamentálnych prvkov na fasádach. Napriek mnohým prestavbám a rušivým zásahom si svoj secesný ráz zachovali  mnohé domy na Národnej ulici (napr. Hotel Polom) na ul. Hollého, či Radlinského, alebo aj na Dlabačovej.

 

■ Secesný okruh

Dom umenia Fatra Žilinská reálna školaRosenfeldov palác Vykopalov dom Dom Štefana Kucháreka Parné kúpele Petrovský Budova dnešnej expozitúry prima banky Hotel Dubná skala Braunov dom Ripperov dom Vila na Radlinského ulici Remeselnícky dom

 

■ Trvanie

90 minút

 

■ Začiatok prehliadky

Dom umenia Fatra

 

■ Cenník

(v závislosti od počtu účastníkov prehliadky)

 

Trvanie / Jazyk

Počet účastníkov prehliadky

90 minút 

1 – 10

11 – 29

30 – 50

Slovenský jazyk

35,- €

45,- €

55,- €

 

■ V cene je zahrnuté

Prehliadka secesných pamiatok v centre mesta Žilina s odborným výkladom. Výšku storno poplatku v prípade zrušenia prehliadky krátko pred jej začatím určuje sprievodca.

 

■ V cene nie je zahrnuté

Tlmočenie

 

Cenník je platný od 22.12.2015.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA