Povesti ožívajú

Turistická informačná kancelária mesta Žilina pravidelne organizuje potulky po meste Žilina. Veľký záujem je o rozprávkové prehliadky, na ktoré prichádzajú rodiny s deťmi, aby sa preniesli v čase do dávnej minulosti, z ktorej sa vracajú oživené bytosti, aby rozpovedali svoje osudy. Cieľom týchto prehliadok je rozpovedať staré príbehy a legendy zábavnou formou.

V tomto duchu sa v piatok 31. januára niesla aj prehliadka s názvom Povesti ožívajú, počas ktorej ste mali možnosť zistiť, prečo sa pripevňujú zámky na mreže studne na Mariánskom námestí, prečo máme v Žiline sirotársky kostol, aký bol osud postretol svätú Barboru a kto zaklial kováča Melchiora na Kálove.

Veľkým prekvapením bol príchod Zuzany Kuglerovej, poetky, prozaičky, spisovateľky detskej literatúry, novinárky a redaktorky, ktorá napísala nejednu povesť odohrávajúcu sa v žilinských uliciach. „Žilina je pre mňa medzníkom. Nikde som nezažila také uznanie svojej tvorby, ako tu.“ vyhlásila pani Kuglerová na svojej facebookovej stránke.

Vyjadrila sa aj k samotnému podujatiu: „Cítim sa zvláštne... Fakt... Keď vidím, ako v uliciach Žiliny ožívajú postavy, ktoré som kedysi vymyslela do svojich povestí... Kováč Melchior... Vilmuška, švárna bosorečka... A bylinkárka Agáta... Nešťastná Zlatka, ktorá prvá pripevnila zámok ku mrežiam studne na Mariánskom námestí a hodila do nej zlatý kľúčik... Dnes som ich viac menej inkognito zažila na vlastnej koži v podaní dievčat z Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina. A bolo to veľmi silné... Chodiť s nimi po stopách vlastných povestí. Dievčatá, ďakujem.

Potulky Žilinou obohatené o povesti a tajuplné legendy plánuje Turistická informačná kancelária mesta Žilina opakovať aj v budúcnosti. Budeme radi, keď sa k nám pridáte. 

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA