PORGES Zweigenthalova budova pri AS (COOP Jednota)

Daniela Dlabača 28

V roku 1927 bol na rohu ulíc Bernolákovej a Daniela Dlabača postavený komerčno-obytný trojpodlažný dvojdom vo funkcionalistickom štýle, ktorý i dnes tvorí jednu z významných dominánt mesta. Ako jediný nebol odstránený pri asanácii domov medzi ulicami Hviezdoslavovou a Bernolákovou pri výstavbe autobusovej stanice v roku 1973, ktorou bola Bernolákova ulica zrušená.
Dvojdom postavil staviteľ Ing. A. Windholz podľa projektu v Žiline pôsobiaceho architekta Jozefa Zweigenthala. Projekt pre bratov Porgesovcov bol vypracovaný v marci 1927. Výstavba začala 13. apríla 1927. Pôvodne bola projektovaná dvojpodlažná budova, potom 9. augusta 1927 získali majitelia stavebné povolenie na nadstavbu o jedno podlažie. Stavba bola ukončená 10. novembra 1927. Majiteľom časti domu s vchodom z Bernolákovej ulice 2 bol Adolf Porges s manželkou Máriou rod. Tyrolerovou, jeho brat Karol Porges s manželkou Reginou mal druhú časť domu na ulici Daniela Dlabača 28.
Časť domu s vchodom z bývalej Bernolákovej ulice bola podpivničená, v pivnici mal byt domovník a nachádzala sa tam kotolňa ústredného kúrenia, práčovňa, obchodná pivnica a klasická pivnica. Na prvom podlaží bola obchodná miestnosť a kancelária, na druhom podlaží byt s halou a štyrmi izbami, kuchyňou, miestnosťou slúžky, kúpeľňou a WC. Tretie nadstavené podlažie malo rovnaké rozloženie miestností a balkón. Obytná bola i časť povaly ako manzarda. Na prvom podlaží v obchodnej miestnosti prevádzkovali bratia Adolf a Karol Porgesovci veľkoobchod s bavlneným, plátenným a vlneným tovarom. V obchodnej pivnici sa nachádzal sklad tovaru.
Tento dom neskoršie kúpil Michal Adler a jeho manželka Helena, ktorá bola majiteľkou až do znárodnenia po roku 1950. V roku 1970 tu bolo podnikové riaditeľstvo Domáce potreby. V súčasnosti je objekt polyfunkčný, na prvom podlaží sa nachádza predajňa COOP Jednota Žilina. Druhá časť domu na ulici Daniela Dlabača 28 mala len obytné miestnosti, ktoré tvorili spolu tri štvorizbové byty, dva dvojizbové, jeden jednoizbový manzardový byt a v pivnici bol byt domovníka, práčovňa a klasické pivnice. Po rozpade firmy bratov Porgesovcov najprv dom kúpil Vojtech Adler a od neho ho odkúpil za 500 000 Kč v roku 1937 Michal Freller spolu s manželkou Selmou, dcérou významného žilinského hoteliera Marka Reicha. Po znárodnení zostal objekt naďalej obytným domom. V súčasnosti je objekt polyfunkčný.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - PORGES Zweigenthalova budova pri AS (COOP Jednota) v roku 2012. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Projekt Zweigenthala – pohľad z Ulice Daniela Dlabača. Zdroj: Štátny archív Žilina
Obr. 3 - Projekt Zweigenthala – pohľad z Bernolákovej ulice. Zdroj: Štátny archív Žilina

Pamiatku môžete navštíviť
exteriér pamiatky a interiér pri návšteve obchodných, reštauračných a zábavných zariadení.  
len exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C4

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA