Žilina otvorila Pamätnú izbu venovanú dvom hrdinom z Osvienčimu

Žilina otvorila Pamätnú izbu venovanú dvom hrdinom z Osvienčimu

Útek Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime a ich príchod do Žiliny pripomína od soboty 7. augusta pamätná izba. V priestoroch bývalého židovského starobinca na Hollého ulici ju otvorila Židovská náboženská obec v Žiline v spolupráci s mestom. Žilinčania či návštevníci sa v nej môžu dozvedieť viac o príbehu Vrbu a Wetzlera, ale najmä zoznámiť sa s dobovými priestormi, kde vzniklo známe písomné svedectvo o hrôzach koncentračných táborov. Projekt bol spolufinancovaný cez Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Malá Fatra.

Útek dvoch hrdinov Vrbu a Wetzlera z koncentračného tábora a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Svet dovtedy nevedel, čo sa deje v Auschwitzi, a práve v Žiline títo dvaja utečenci o tom podali správu. Riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou. Z historického hľadiska si možno ani neuvedomujeme, aké miesto v Žiline máme. Verím, že táto historická udalosť a pamätná izba prilákajú do Žiliny ďalších turistov, ktorých zaujíma história a aj takýmto spôsobom naše mesto zviditeľníme,“ podotkol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Na zaujímavosť v spojitosti s pamätnou izbou upozornil predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl: „Pamätnú izbu sme zariadili aj za pomoci Krajského pamiatkového úradu v Žiline tak, aby bola veľmi podobná dobe, keď tu boli Vrba s Wetzlerom. Ľudia sem chodia z celého sveta a dúfam, že budú chodiť,“ povedal.

Slovenskí Židia Alfréd Wetzler a Walter Rosenberg sa 7. apríla 1944 podvečer skryli do priestoru v naskladanom dreve vo vonkajšom strážnom okruhu nemeckého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. V noci po troch dňoch vyšli z úkrytu a dali sa na útek smerom na Slovensko. Prekonali 130 kilometrov, kým sa dostali cez hranice až do Žiliny, kde v dňoch 25. – 28. apríla pred Židovskou pracovnou radou vypovedali o tom, čo sa deje v tábore smrti, z ktorého ušli. Na základe ich výpovedí bola spísaná detailná 32-stranová správa o fungovaní najväčšieho nacistického tábora smrti, ktorá mala zabrániť ďalším deportáciám a plánovanej smrti desaťtisícov ľudí v plynových komorách. Správa Wetzlera a Vrbu, známa aj ako Správa o Osvienčime a Brzezinke alebo Osvienčimská správa bola spísaná v anglickom jazyku a okamžite preložená do ďalších jazykov. Do troch častí správy spísali Vrba a Wetzler to, čo obaja alebo individuálne zažili.

Výpoveď obsahovala napríklad nákres táborov v Osvienčime a Brzezinke, náčrt krematória a plynovej komory, odhad počtu ľudí, ktorí zahynuli v plynových komorách podľa jednotlivých krajín, systém evidencie a fungovania táborov a ďalšie podrobné informácie.

Vrba s Wetzlerom neskôr získali aj falošné doklady na mená Jozef Lánik a Rudolf Vrba, pričom obaja tieto mená využili ako pseudonym pri písaní knižných spomienok o tábore smrti. W. Rosenberg si meno Rudolf Vrba ponechal do konca života.

Odvážny čin Vrbu s Wetzlerom si ľudia každý rok pripomínajú Vrba-Wetzler Memoriálom spojeným s tradičným pochodom Po stopách hrdinov. Namiesto tradičného pochodu sa komunita a priaznivci memoriálu stretli tento rok v obci Skalité a v Žiline na spoločnom celodennom programe v partnerstve s mestom Žilina, Židovskou náboženskou obcou v Žiline, žilinskou župou, obcou Skalité, Nadáciou Polis, Neologickou Synagógou a projektom Žilina-Beskydy 26.

Správu Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu (1944) v slovenskom jazyku si môžete prečítať na stránke Ústav pamäti národa.

V prípade záujmu o prehliadku s výkladom je potrebná rezervácia termínu vopred u nás v Turistickej informačnej kancelárii mesta Žilina:
Adresa: Námestie A. Hlinku 9, 010 01, Žilina
Tel.: +421 (0) 41 723 31 86
Mobil: +421 (0)907 845 567
E-mail: info@tikzilina.eu

Viac informácií nájdete na: Prehliadka Pamätnej izby Vrbu a Wetzlera.

Fotogaleria

TIK na Facebooku

SZUKAJ POŁĄCZENIA

Przez
Dodaj przejścia

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA