Instytucje kulturalne

V Žiline si na svoje prídu milovníci výtvarného umenia. Galérie celoročne ponúkajú výstavy domácich i zahraničných autorov. V Považskej galérii umenia v Žiline je umiestnená stála expozícia významného slovenského maliara, grafika a ilustrátora Vincenta Hložníka a Prvé múzeum intermédií. Vo výstavných priestoroch Rosenfeldovho paláca i Novej synagógy uvidíte diela zamerané na dizajn, typografiu a súčasné umenie. V budove spoločnosti HOUR vystavujú diela stálej expozície Ikony.

Ak preferujete múzea a radi poodhaľujete históriu, neváhajte navštíviť Múzeum židovskej kultúry na ulici Daniela Dlabača, ktoré sídli v budove bývalej ortodoxnej synagógy, kde je umiestnená stála expozícia judaík. V meštianskom dome na Hornom Vale je k nahliadnutiu expozícia venovaná životu a dielu významného žilinského národovca, historika, právnika a archivára Alexandra Lombardiniho. A zabudnúť nesmieme ani na Budatínsky hrad, ktorý sa v súčasnosti využíva ako múzeum. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón, kde môžete obdivovať najväčšiu zbierku drotárskych pamiatok na svete.

Žilina je verná aj svojej povesti významného hudobného centra. Dom umenia Fatra je v súčasnosti sídlom Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý je od svojho vzniku v roku 1974 jediným orchestrom „mozartovského typu“ na Slovensku. Kvalitný umelecký zážitok vám ponúka aj Mestské divadlo v Žiline i Bábkové divadlo v Žiline – najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku. Taktiež odporúčame navštíviť podujatia ďalších kultúrnych inštitúcií ako Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Krajská knižnica v Žiline, Stanica Žilina-Záriečie a pod.


Pałac Rosenfelda

Pałac Rosenfelda to nowe centrum kultury w Żylinie, którego głównym zadaniem jest działalność kulturalna i oświatowa. Pałac został zbudowany w 1907 r. jako prywatna rezydencja Ignacego Rosenfelda i siedziba banku.

Galerie

W Żylinie można odwiedzić trzy galerie - Galerię Sztuki Poważa (Považská galéria umenia – PGU) w Żylinie, Galerię M i Galerię Plusmínusnula (Galéria ± 0,0) . W pomieszczeniach Galerii Sztuki Poważa znajduje się stała ekspozycja prac Vincenta Hlożnika. Galeria M zajmuje się przede wszystkim sprzedażą dzieł sztuki. Galeria Plusmínusnula (Galéria ± 0,0) prezentuje współczesną kulturę wizualną.

Muzea

W Żylinie znajdują się trzy muzea. Muzeum Poważa w Żylinie z ekspozyturami o charakterze regionalnym wraz z kolekcją prac druciarskich. Muzeum Kultury Żydowskiej z ekspozycją judaików. Pierwsza prywatna ekspozycja muzealna „Dom Lombardini“.

Teatry

W Żylinie znajdują się dwa teatry – Miejski Teatr Żylina, który jest przeznaczony przede wszystkim dla dorosłego widza oraz najstarszy profesjonalny teatr lalek na Słowacji – Teatr Lalek Żylina.

Instytucje muzyczne

Jedyną instytucją muzyczną w Żylinie przeznaczoną dla słuchaczy muzyki klasycznej jest Państwowa Komorna Orkiestra Żylina.

Biblioteki

Mieszkańcy Żyliny i okolic mogą zaspokoić swoje pragnienie po książkach w Bibliotece Wojewódzkiej w Żylinie.

Kina

Multikino City Cinemas v SC Mirage i CineMax w ZOC Max cieszą się z obecności osób, które zdecydowały się na przyjście do kina a nie są absolutnymi fanami filmowymi.

Inne Instytucje Kulturalne

Kolejnymi instytucjami kulturalnymi w Żylinie są: Dom Macierzy Słowackiej, Wojewódzki Ośrodek Kulturalny, Centrum Kulturalne Stacja Żylina – Zarzecze (Žilina – Záriečie) oraz Wojewódzkie Obserwatorium Astronomiczne w Żylinie.


 

Fotogaleria

TIK na Facebooku

SZUKAJ POŁĄCZENIA

Przez
Dodaj przejścia

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA