Pamiatky

V Žiline a okolitých obciach sa nachádza množstvo miest, kde sa minulosť spája so súčasnosťou. Význam niektorých z pamiatok prekračuje hranice Slovenska a právom pútajú záujem návštevníkov mesta.

Prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. Medzi významné písomné dokumenty patrí aj Žilinská kniha (1378) a listina Privilegium Pro Slavis (1381).

V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. V jeho strede stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta. Významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.

V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov – Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Okrem hradov stojí za pozornosť aj kaštieľ v Lietavskej Lúčke. V administratívnej budove Považského múzea v areáli Budatínskeho hradu sídli Považské múzeum Žilina. Jeho hlavným poslaním je dokumentácia dejín drotárstva, špecializuje sa aj na dejiny dopravy. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


Nasnímajte si historické budovy v Žiline prostredníctvom QR kódov

Vedeli ste, že v Žiline je ako v prvom meste na Slovensku v súčasnosti už 140 historických budov označených tabuľami s QR kódmi? Máme pre vás prehľadnú interaktívnu mapku, vďaka ktorej sa ľahko zorientujete.

Pamiatky v centre mesta

Centrum Žiliny tvoria dve námestia: Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestie, ktoré s priľahlými uličkami bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nachádza sa tu niekoľko pozoruhodných historických objektov.

Pamiatky v širšom centre

V širšom centre Žiliny odporúčame navštíviť najstaršiu pamiatku na území mesta - Kostol sv. Štefana kráľa v miestnej časti Dolné Rudiny, Považské múzeum v Žiline - v areáli Budatínskeho hradu a na Slovensku najzápadnejšie umiestnený drevený Kostol sv. Juraja v miestnej časti Trnové.

Židovské pamiatky

História Žiliny je v období od polovice 19. storočia do 40. rokov 20. storočia úzko spätá s obyvateľmi židovského pôvodu. V časovom úseku približne 100 rokov Židia podstatne ovplyvnili tvár mesta a udalosti v ňom.

Funkcionalistické pamiatky

Funkcionalizmus je moderný architektonický sloh, ktorý odvodzuje formu tvarov od funkcie. Na rozdiel od predchádzajúcich historizujúcich slohov, funkcionalizmus je oslobodený od dekoračných a prebytočných ozdôb. Mesto Žilina je jedným z hlavných centier funkcionalizmu na Slovensku.

Domy na Mariánskom námestí

Poznáte históriu domov na Mariánskom námestí? Viete napríklad, že Meštianskom dome 6 bola známa  žilinská lekáreň "U zlatého orla" a v Meštianskom dome 9 sa údajne zhromažďovali ženy "ľahkých mravov"?  Históriu jednotlivých domov na Mariánskom námestí nájdete na interaktívnej mape, ktorú vám prinášame v tejto sekcii.

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA