Pamiatky v širšom centre

V širšom centre Žiliny odporúčame navštíviť najstaršiu pamiatku na území mesta - Kostol sv. Štefana kráľa v miestnej časti Dolné Rudiny, Považské múzeum v Žiline - v areáli Budatínskeho hradu a na Slovensku najzápadnejšie umiestnený drevený Kostol sv. Juraja v miestnej časti Trnové.

Budatínsky hrad

Bol postavený ako strážny hrad na sútoku riek Váhu a Kysuce, na križovatke obchodných ciest. Jeho najstaršou časťou je valcovitá ranogotická štvorposchodová veža, pravdepodobne z poslednej tretiny 13. storočia.

Kostol sv. Štefana kráľa

Tento neskororománsky kostol nachádzajúci sa v miestnej časti Dolné Rudiny, je najstaršou architektonickou pamiatkou na území mesta a najstaršou stavbou svojho druhu na severozápade Slovenska.

Kostol sv. Juraja

Kostol sv. Juraja, najzápadnejšie situovaná gotická drevená sakrálna stavba na Slovensku, sa nachádza v miestnej čati Žilina - Trnové. Najstaršia zachovaná písomná správa o kostole pochádza z roku 1583.

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v Chrasti

Na rozhraní dvoch mestských častí Vlčince a Solinky pri areáli Žilinskej univerzity na Veľkom dieli sa nachádza Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Postavili ju na lesnom pozemku patriacom mestu Žilina. Dnes je súčasťou mestskej oddychovej zóny Lesopark Chrasť.

Kráľovská colnica a kaplnka v Celulózke (Villa Nečas)

Budova kráľovskej colnice z roku 1763 bola po založení továrne na celulózu v roku 1905 prispôsobená na bývanie pre jedného z jej zakladateľov, inžiniera chémie Tomáša Nečasa. Kaplnku postavili v roku 1775 a bola zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému.

Kostol sv. Imricha v Bytčici

Klasicistický Kostol sv. Imricha pochádza z roku 1844. Je jednoloďový s rovným uzáverom presbytéria. Hlavný oltár je klasicistický a pochádza z polovice 19. stor. Na klasicisticky namaľovanej iluzívnej stene sa nachádza obraz na plátnesv. Imrich.

Slovena

Výroba v súkennej fabrike sa začala naplno už v roku 1891 a hneď sa stala najväčším podnikom svojho druhu na Slovensku a neskôr aj v celom Uhorsku. Závod Slovena má výraznú zásluhu na rozvoji regiónu severozápadného Slovenska a to nielen pri rozvoji priemyslu.

Paľova búda

Obľúbenou výletnou reštauráciou bola v minulosti Lesná reštaurácia Paľova búda v časti Bôrika – Chrastie. Pre žilinského hoteliera Pavla Folkmanna ju vyprojektoval v roku 1925 rodák z neďalekého Kuneradu, architekt Stanislav Bresciani. Navrhol ju vo švajčiarskom štýle ako viacpodlažný drevený objekt s dvoma vežičkami.

Reštaurácia Kamélia

Reštaurácia Kamélia bola budovaná v rokoch 1941 až 1942 v priestore Svinských pažití pri potoku Všivák v rámci výstavby sadu, ktorý sa začal tvoriť už v roku 1936, avšak spolu s reguláciou potoka sa intenzívnejšie budoval až od roku 1940 za pôsobenia mestského záhradníka Jozefa Červinku.

Straník

Sedemnásť najlepších architektonických diel získalo nomináciu jubilejného 15. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2016 a medzi nimi je aj projekt turistickej vyhliadky a lávky na Straníku

Vyhliadková veža na Dubni

Drevená, moderná, no napriek tomu citlivým spôsobom zasadená do okolitej prírody - vyhliadková veža na Dubni stojaca v nadmorskej výške 572 m.n.m.. Rozhľadňa poskytuje nezameniteľný výhľad na naše mesto a okolitú prírodu. Môžete si ho vychutnať z výšky 27,4 metra a to priamo z najvyššieho 10. podlažia tohto architektonického skvostu.

Mosty cez rieku Váh Žilina – Budatín

Most cez Váh zo Žiliny do Budatína je prvý raz písomne doložený v roku 1381Severná podpera pôvodného trojpoľového mosta z rokov 1898 – 1945 je posledným pozostatkom tohto dôležitého prechodu cez Váh. Bol jedným z mnohých mostov v histórii, ktoré spojovali Žilinu s oblasťami Považia, Kysúc, Moravy, Sliezska a Poľska.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA WEATHER