Pamätná tabuľa venovaná Rádu sestier sv. Vincenta de Paul

Memorial plaqueMariánske námestie 23

Tabuľa je venovaná Rádu sestier sv. Vincenta de Paul za záchranu deväť židovských detí počas vojny. Nachádza sa pri Kostole Obrátenia sv. Pavla Apoštola na Mariánskom námestí, pred vstupom do dnešného Kláštora kapucínov. Pamätná tabuľa je zhotovená z vysokolešteného čierneho mramoru. Autorom pamätnej tabule. je Arieh Klein (*1927), žilinský rodák žijúci v Izraeli. Tabuľa bola odhalená 18. mája 2006. Text na tabuli je v slovenskom, hebrejskom a anglickom jazyku. Vľavo hore je erb mesta Žilina a vpravo sedemramenný svietnik - jeden zo symbolov judaizmu.

"Spravodlivý medzi národmi"
Vysoké izraelské štátne vyznamenanie "Spravodlivý medzi národmi" udelil štát Izrael a Pamätník holokaustu - múzeum Yad Vashem dňa 27. januára 2010 rehoľnej sestre Agáte (Anna Matúšková) in memoriam. Ocenenie, pamätnú medailu a diplom prevzala za sestru Agátu jej príbuzná v Primaciálnom paláci v Bratislave. Meno sestry Agáty je vytesané do Múru cti v Záhrade spravodlivých v Jad Vašem. Sestra Agáta, ako aj všetci ocenení titulom Spravodlivý medzi národmi, majú v Aleji spravodlivých v múzeu Jad Vašem zasadený stromček a pri ňom mramorovú tabuľku, kde je vyryté ich meno a krajina odkiaľ pochádzajú. Ich mená sú uvedené aj v zozname, ktorý je vystavený v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave.
Zachránené deti
: Juraj (Šlomo) Breznitz, jeho sestra Judith Breznitz, Rudo Klein, Peter Polák, Gerda Poláková a ďalšie štyri deti. Juraj (Šlomo) Breznitz odišiel v roku 1949 do Izraela. Tam vyštudoval, pôsobil ako profesor a rektor na Univerzite v Haife. Ako prvý poslanec slovenskej národnosti bol zvolený za poslanca izraelského parlamentu (Knesset).

Zdroj: Jozef Feiler www.zilina-gallery.sk

Fotogaléria:
Obr. 1, 2, 3 - Pamätná tabuľa venovaná Rádu sestier sv. Vincenta de Paul. Zdroj: Jozef Feiler

Pamiatku môžete navštíviť
■ voľne prístupná verejnosti. 
počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: B4

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA