Obytný dom A. Jescha

Námestie požiarnikov č. 2

Tento obytno-komerčný dom je príkladom toho, ako sa dbalo v minulosti na záujmy mesta, najmä pri dodržiavaní územného plánu a budovaní ciest. Mesto podľa územného plánu v tomto priestore malo dokončiť výstavbu ulice Veľká okružná, čo sa však uskutočnilo až v roku 1955. Preto nedovolilo zastavať priestor budúcej ulice vlastníkom pozemku už dávno predtým nielen na tomto, ale i na iných miestach.
V roku 1941 žiadali vlastníci pozemku, nachádzajúceho sa medzi ulicami Medzi cintorínmi a budúcou Veľkou okružnou, vydať stavebné povolenie na nájomný dom. Toto povolenie dostala firma Ing. Jesch & Schubrig s podmienkou, že uvoľnia časť ich pozemku pre budúcu ulicu Veľká okružná. To sa aj stalo a firma Ing. Jesch & Schubrig po dohode s mestom poskytla časť vlastného pozemku – 675 metrov štvorcových pre cestu i pre dnešné Námestie požiarnikov a mesto im vzápätí vydalo stavebné povolenie pre jednu zo stavebných dominánt Žiliny.
8. októbra 1941 bolo vydané konečné stavebné povolenie pre stavbu podpivničenej štvorpodlažnej budovy, pričom im predbežne stavbu povolili a tak začali stavať už 5. augusta 1941. Je skoro neuveriteľné, že za vtedajších podmienok, bez dnešnej technickej vybavenosti, stavbu dokončili 19. novembra 1941 – teda za tri a pol mesiaca!
Stavbu projektovali a aj stavali majitelia domu. Celková dĺžka domu je 20 metrov, dom v tvare písmena V má v prednej časti šírku 8,85 metra, zadná časť má šírku 11,20 metra. Dom mal v suteréne okrem centrálnej kotolne a pivníc aj jednoizbový byt s kuchyňou a príslušenstvom. Na prvom podlaží boli dve kancelárie stavebnej firmy Ing. Jesch & Schubrig a jeden trojizbový byt s kuchyňou a dvoma kúpeľňami. Na druhom, treťom a štvrtom podlaží sa nachádzali dva trojizbové byty s kuchyňou, jednou kúpeľňou, toaletou a izbou pre slúžku.
Keďže bol dom projektovaný počas vojny, pozoruhodnosťou je skutočnosť, že na jeho streche bola projektovaná a tiež postavená dvojmetrová pozorovateľňa. V tom čase dom s výškou 15,5 metra, na ktorom bola ešte vysoká pozorovateľňa, poskytoval dobrý výhľad, lebo v širokom okolí stáli maximálne jednoposchodové domy.

Jeden z majiteľov domu Ing. Alojz Jesch, narodený v roku 1897 v Brne, pôsobil v našom meste od roku 1928. Vtedy sa zamestnal u významného žilinského architekta Žigmunda Wertheimera (Vavrína) a pracoval u neho do roku 1932. V tom čase býval na Legionárskej ulici. Od roku 1932 sa osamostatnil. Počas vojny mal firmu so spoločníkom Alfrédom Schubrigom. Po vojne dom znárodnili a kancelárske priestory boli prestavané na byty.
Po roku 1990 reštitúciou dedičia Alojza Jescha dom získali späť a predali ho súčasnému majiteľovi. Dom bol v roku 2008 pre svoje architektonické stavebné hodnoty zapísaný do zoznamu pamätihodností mesta Žilina pod číslom 07. Sú vypracované viaceré plány na jeho rekonštrukciu i rozšírenie, napriek tomu je v súčasnosti budova pôvodne obytno-komerčného domu prázdna a nevyužíva sa.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Obytný dom Alojza Jescha. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Obytný dom Alojza Jescha v r. 2007. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 3 - Dom v čase výstavby ulice Veľká okružná (1955). Zdroj: Štátny archív Žilina
Obr. 4 - Projekt budovy – pohľad z Námestia požiarnikov. Zdroj: Štátny archív Žilina

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: A5

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA