Obchodný dom Hustý

Národná 27

V roku 1912 postavila rodina Artura Lombardiniho – brata známeho žilinského spisovateľa a historika Alexandra Lombardiniho – secesný jednoposchodový dom, ktorý patril k najkrajším secesným stavbám v meste. V roku 1938 bývalo v dome 14 ľudí. V roku 1946 bola budova z roku 1912 asanovaná novým majiteľom Ladislavom Hustým, ktorý mal firmu na výrobu dámskych a dievčenských odevov a kabátov. Jeho predajňa pod názvom EVA bola najprv v budove v strede dnešného Hlinkovho námestia, po roku 1944 v bývalom hoteli Astória.
V roku 1946 kúpil Lombardiniovský dom, dal ho asanovať a na jeho mieste postavil v roku 1947 štvorpodlažný obchodný dom, ktorý projektoval Michal Maximilián Scheer v spolupráci s V. Ponechalom. Funkcionalistickú budovu stavala firma Karola Lampela. Budova mala betónový skelet vyplnený tehlovým murivom, stropy boli monolitické železobetónové s rovnou strechou. Vstup do objektu zvýrazňujú veľkoplošné výkladné skrine. Pre fasádu bolo charakteristické striedanie pásov keramického obkladu a kovových priebežných okien.

Obchodný dom Hustý prešiel po znárodnení 1.1. 1948 do f. Odevy Trenčín a od júla 1949 do f. Makyta Púchov, ktorá ho využíva i dnes. Obchodný dom po zoštátnení zmenil názov na Odevy, po roku 1950 to už bol obchodný dom Eva, neskôr premenovaný na Jánošík, potom Otex- obchod s odevmi a Makyta. V roku 1990 prízemie slúžilo ako predajňa Otexu, na I. poschodí bolo učňovské stredisko Makyty – dielne, kancelárie a jedáleň, II. a III. poschodie slúžili ako slobodáreň s 30 izbami.

Po roku 1990 sa uskutočnilo neúspešné reštitučné konanie a firma Makyta Púchov začala na jar roku 2001 veľmi nákladnú rekonštrukciu (stála viac ako 50 miliónov Sk) jednej z najkrajších funkcionalistických stavieb v meste a už na jeseň toho istého roku tu Makyta otvorila svoj prvý obchodný dom.

Zdroj: Mgr. Jozef Moravčík, Mgr. Peter Štanský

Fotogaléria:
Obr. 1 - Obchodný dom Hustý v roku 2014. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Obchodný dom Hustý. Zdroj: Register-architektury.sk

Pamiatku môžete navštíviť
exteriér pamiatky a interiér pri návšteve obchodných, reštauračných a zábavných zariadení.  
len exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA