HUDBA SVETA ŽILINA 2020

HUDBA SVETA ŽILINA 2020

Žilina už po šiesty krát privíta svetovú hudbu, prichádza festival HUDBA SVETA ŽILINA.

Po roku opäť pokračuje festival HUDBA SVETA ŽILINA, ktorý každoročne prináša hudbu vychádzajúcu z tradícií v novom inovatívnom šate. Už v druhej polovici marca, 19. a 20. marca privítajú rôzne žilinské koncertné sály špičkových interpretov nielen zo zahraničnej ale aj domácej world music scény.

Medzinárodný festival HUDBA SVETA ŽILINA predstavuje priestor pre živú prezentáciu rôznych hudobných kultúr z celého sveta. Chce poukázať na rozmanitosť a krásu world music v podaní špičkových domácich i zahraničných umelcov. V rámci niekoľkých večerov zaznie vždy hudba zameraná na určitú kultúru alebo hudobný štýl.

Tak, ako býva ostatné roky na jar v Žiline zvykom, v marci sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. Tento ročník bude zameraný prevažne na hudba „balkánu“, interpretovanú kapelami, ktoré nepochádzajú z Balkánu.


Ponúkame vám kompletný program festivalu:

19.3.2020 / 19:00 / Mestské divadlo Žilina

Mijaktiç Orkestar (CZ)

Balkansambel (SK)

Geišbergovci (SK)

Euridika trio (BU)

FS Rozsutec(SK)

20.3.2020 / 10:00 / ZŠ Karpatská ulica Žilina

Bubnovačka – workshop

20.3.2020 / 20:00 / Smer Music Club 77 Žilina

La3no Cubano (SK)

Baro Drom Orkestar (IT)

Malalata (SK)


Prvý deň festivalu 19. marec 2020 o 19:00 v Mestskom Divadle Žilina bude venovaný kapele BALKANSAMBEL a jej najvýznamnejších hosťom.

V roku 2020 sa dobre známa žilinská kapela BALKANSAMBEL, dožije svojho desiateho jubilea. Festivalová dramaturgia opäť priestor tomuto mimoriadnemu projektu a pod autorským vedením Mareka Pastírika, festival zaháji Galakoncertom, kam si pozvala svojich najvýznamnejších hostí, s ktorými nadviazala spoluprácu v priebehu svojej existencie. Koncert otvorí originálna česká world music kapela MIJAKTIČ ORKESTAR prezentujúca vlastný pohľad a lásku k balkánskej hudobnej tradícii. V priebehu spoločného galakoncertu sa spolu s BALKANSAMBLOM na pódiu Mestského divadla v Žiline predstavia: vokálne ženské triom EURIDIKA TRIO z Bulharska, ktoré sa zameriava na tradičný bulharský spev, MARTIN GEIŠBERG v rámci projektu „Na Modrej Planéte“, ktorý spolu s Danielom Špinerom a Marekom Pastírikom vytvorili fúziu divadelného folku a balkánaskej nespútanosti. Folklórnym súborom ROZSUTEC v projekte „Len tak…“ unikátne spojenie tradičného slovenského folklóru s krivými rytmami balkánskej dychovky, okorenené efektnou tanečnou zložkou.

Vstupenky sú dostupné na:www.ticketportal.sk


Druhý deň festival 20. marec 2020 sa festival presunie do žilinského Smer Music Klubu 77.

V temperamentných rytmoch Balkánu bude festival pokračovať aj druhý deň. V Smer Music Klube 77 si od 20.00 do rána prídu na svoje všetci milovníci tanečných balkánskych rytmov. Ako prvá sa predstaví slovenská multižánrová kapela LA3NO CUBANO fungujúca od roku 2005. Jej hudba je dobre namiešaným world music koktejlom s príchuťou slovenského folklóru. Po nich vystúpi talianska kapela BARO DROM ORKESTAR – štvorica hudobníkov, ktorá spája stredozemnú hudobnú tradíciu s východoeurópskymi temperamentnými rytmami. V ich tvorbe nájdete tiež prvky mongolskej a brazílskej hudby. Táto fúzia nenechá nikoho sedieť na stoličkách. Ako je každý rok zvykom, festivalovú párty ukončí Dj set, tentokrát bude za mixpultom dvojica Dj-jov známa aj v zahraničí pod názvom MALALATA. Tento DJ projekt pôsobiaci na scéne už 12 rokov, je synonymom jedinečnej fúzie balkan beats, gypsy music, reggae a world music.

Vstupenky sú dostupné na:www.ticketportal.sk


Pre festival sú príznačné aj vzdelávacie aktivity pre verejnosť. Tento rok budú workshopy zamerané na najmenších návštevníkov festivalu. 20. 3. sa na Základnej škole Karpatskej ulici v Žilina uskutoční BUBNOVAČKA pod vedením členov O.Z. Zvuky cez Ruky. Priestor tu dostávajú hudobná tvorivosť, komunikácia, kooperácia. Zapájanie mládeže do workshopov, kde prostredníctvom priamej skúsenosti s rytmikou za použitia množstva perkusií rozvíjajú vnímanie, prežívanie a akceptovanie iných kultúr a umení a zažívajú silu rytmu na vlastnej koži.

Viac informácií o festivale nájdete na: www.hudbasvetazilina.sk

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA