Cestovateľský festival Cestou necestou

Cestovateľský festival Cestou necestou

Na januárovom vydaní Cestou necestou uvidíte medzi prvými na Slovensku prednášku o Continental Divide Trail - najťažšom a najdlhšom (5.000 km) treku v USA, ktorý ešte žiadny Slovák nepokoril. Čaká vás tiež 8-mesačná šialená cesta 40.000 km krížom cez celú Ameriku, Island z inej perspektívy, výlet na bicykloch cez Irán, Arménsko, Gruzínsko, ale aj cesta na starom pionieri až do Kirgizska.

PROGRAM:

Štvrtok / 23. január 2020

18.00 Amin Nakhlé: 40.000 km naprieč Amerikou

Prepotené ponožky, deravé tričká, nedostatok spánku, dlhé kroky, krátke jazdy, spálené ruky, alkoholom nasýtený pot, sprchy v mestských fontánach, nohavice praté v pozostatkoch doby ľadovej, kvalitný čas s mliečnou dráhou, nelegálne prekročené hranice, 8 mesiacov bez stanu a strechy nad hlavou, 40.000 km naprieč americkým kontinentom bez koruny na transport alebo ubytovanie. Stopom, nákladnými vlakmi, jachtami a hlavne pešo. Príď si vypočuť, ako Amin strieľal zo zbrane na Aljaške, Mexiko nelegálne prešiel na nákladných vlakoch s deťmi kartelu, stopol loď cez Karibik, pohneval si pouličných policajtov v Kolumbií a spoznal južnú Ameriku bez zastávky pri svetových divoch alebo pamiatkach.

19.30 prestávka

19.45 Pavel Sabela (CZ): Continental Divide Trail - 5.000 km naprieč USA Continental Divide Trail je téměř 5000 kilometrů dlouhá pěší stezka ve Spojených státech amerických a po celé délce kopíruje skalisté pohoří (Rockie Mountains). CDT je nejdelší a nejnáročnější trail v USA a ne náhodou je nazýván Embrace of Brutality (Objetí brutalitou). Po zdolání Pacific Crest Trailu (4.260 km) v roce 2017 se Pavel Sabela rozhodl prožít další životní dobrodružství a projít pouště, zasněžená vysoká pohoří, lesy plné vysoké zvěře, orlů, grizzly medvědů, bizonů a losů. Vidět „Divoký západ“, setkat se indiány a kovboji můžete i vy na přednášce, kterou Vás bude provázet sám autor.

Piatok / 24. január 2020

18.00 Rudolf Tisovský: Ázia na Pionieri - 1. časť (Slovensko - Kirgizsko) Porozprávam o tom, ako som si, na základe predchádzajúcich skúseností z Európy, optimisticky naplánoval 60-dňovú sólo cestu do strednej Ázie a späť na Pionieri - preťaženom motocykli, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 55 km/h. Ako to celé dopadlo? Už názov trochu napovedá, že táto cesta nebola ukončená a bude mať pokračovanie. Avšak už prvých 7.200 km pomalého cestovania na východ prinieslo množstvo zážitkov... verím, že Vás nielen inšpirujú ale aj pobavia. A pre tých, čo majú radi improvizované opravy prinesiem aj hmotné prekvapenie :)

19.10 prestávka

19.25 Peter Halaj a Radka Nováková: Keď je cieľom cesta a nie je to klišé Na bicygľu z blízkeho východu do južného Kaukazu. Ráno sa zobudíš a nevieš, čo ťa čaká. Bez plánov a slobodne, keď sa ti cesta zmení naruby a užívaš si ju plnými dúškami...

20.25 prestávka

20.40 Dávid Varga: Island - Lowcost cestovanie na kúzelnom ostrove na severe Island - v poslednej dobe snáď najväčší cestovateľský hit. Neuveriteľná ukážka rôznorodosti a úžasov prírody v obrovskej koncentrácii na takom malom priestore, zároveň tiež najmladší ostrov v Európe. Človek sa tu doslova môže prechádzať po iba 5 rokov starej hornine. Island, to je ale aj najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom, kvantá vodopádov, ľadovce, sopky, pestrofarebné domčeky a všade kopa priestoru a voľnosti. Alebo že by najkrajší trek na svete? Takisto. Mohol by som pokračovať do nekonečna... Príďte sa dozvedieť tentokrát niečo o tom, ako Island precestovať a pritom neminúť všetky svoje úspory, a vypočuť si tiež niekoľko tipov a trikov o cestovaní na Islande, ktoré som za svojich 9 ciest na tento úžasný ostrov nazhromaždil.

Vstupné:

Predpredaj: www.cestounecestou.sk

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA