Výstava v Novej synagóge

Výstava v Novej synagóge

Vedúca skamenelina je názov výstavy, ktorá je sprístupnená pre návštevníkov od 9. mája do 14. júla 2019 v priestoroch synagógy.

V Novej synagóge v Žiline otvorili v stredu 8. mája 2019 novú výstavu. Nájdete na nej diela súčasných umelcov aj detí, muzeálne exponáty a kultové predmety aj kus najnovšej robotickej techniky. Podľa kurátorky výstavy Ivany Rumanovej ide o akúsi časovú kapsulu so súborom predmetov, ktoré by po nás mohli nájsť v ďalekej budúcnosti.

“Pojem vedúca skamenelina (Index Fossil) označuje kultúry, ktoré sa za relatívne krátky čas rozšírili po veľkej časti povrchu Zeme, ale pomerne rýchlo zanikli."

"Akú materialitu po sebe zanecháme? Aké chemické zlúčeniny, zhluky vecí, symbolov a toxicity budú raz charakterizovať „naše časy“? Naše artefakty aj nemusia v budúcnosti vôbec nikoho zaujímať, alebo budú vydávané ako odstrašujúci príklad – ako emblémy kultúry závislej na fosílnych palivách a antidepresívach. Je tu aj možnosť, že tri pruhy, nahryznuté jablko a ďalšie korporátne symboly budú raz budúcimi archeológmi nazerané ako globálne kulty, náboženstvá či fetiše, ktorými sa naša vrstva bude hemžiť takmer na ktoromkoľvek mieste planéty."

Samostatne na balkóne je ako súčasť výstavy umiestnené robotické dielo s názvom Jller dvojice autorov Prokop Bartoníček a Benjamin Maus. Ide o obrovský stroj, ktorý triedi kamene z rovnomennej nemeckej rieky podľa ich geologického pôvodu.

Výstava je sprístupnená: streda – nedeľa 13.00 – 19.00 hod.

Viac info na: http://www.novasynagoga.sk/veduca-skamenelina/

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA