Ovčiarske obyčaje

Ovčiarske obyčaje

V Zázrivej ukončia salašnícku sezónu.

Obec Zázrivá organizuje podujatie zamerané na podporu ovčiarstva, salašníctva, gazdovania a na zachovávanie tradícií spojených s dedičstvom valaskej kolonizácie a kultúry v Zázrivej s názvom Ovčiarske obyčaje Rôsadz.  Podujatie sa bude konať v sobotu 27. októbra 2018 v amfiteátri Zázrivá.

Tzv. rozsad - v zázrivskom nárečí „rôsadz“ - je sťahovanie a návrat salaša z letnej paše (hôľ) do dediny, kde sa ovce rozdeľujú majiteľom. Ovčiarske podujatie v Zázrivej je ukončením pastierskej a salašníckej sezóny v mikroregióne terchovskej doliny a budú ho sprevádzať ukážky zvykov pri práci s ovcami, ľudových remesiel a zručností.

V rámci podujatia otvoria Pastierske centrum v Zázrivej, ktoré má slúžiť pre zachovávanie tradícií a prezentáciu salašníctva a valaskej kultúry.

Na podujatí vystúpia a zahrajú Detský folklórny súbor Zázrivček, Ľudová hudba Zázrivá a Folklórna skupina Kýčera zo Zázrivej, Ľudová hudba Javorníček z Hvozdnice,  Goralská kapela Bukóń z Jablunkova z Českej republiky a Kapela Walasi z Istebnej z Poľska.

Počas víkendu sa v piatok uskutoční aj odborný seminár Ovčiarstvo a salašníctvo v Karpatoch – dedičstvo, tradície a ochrana životného prostredia a v nedeľu kulinárske stretnutie Tradičné a starosvetské jedlá v Zázrivej zamerané na známe aj menej známe jedlá z regiónu. Počas všetkých podujatí bude prebiehať aj výstava Ovčiarskeho múzea v Liptovskom Hrádku TRADIČNÁ  KULTÚRA OVČIAROV NA SLOVENSKU.

Podujatia sú bezplatne prístupné širokej verejnosti.

 

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA