Židovský cintorín v Žiline

Židovský cintorín v Žiline

Pre vysoký záujem opakujeme prehliadku židovského cintorína s odborným výkladom, a to v nedeľu 23. augusta 2020 o 15.00 hod.

Židia sa v Žiline objavujú až v polovici 19. storočia. Do začiatku 19. storočia mohli bývať v meste len 2 židovské rodiny, pretože viac Židov mesto nebolo ochotné akceptovať. Mohli však prichádzať cez deň za obchodom, ale na noc museli mesto opustiť. Spomenuté dve rodiny boli WIXOVCI a SPANYOLOVCI. Prvé rodiny, s ktorými sa tu stretávame boli aj POPPEROVCI, ROSENFELDOVCI a WEILOVCI. V roku 1850 vznikla židovská náboženská obec, postavili si modlitebňu a mali aj židovskú školu.

Počas odbornej prehliadky sa dozviete zaujímavosti nielen o cintoríne, ale aj o samotných osobnostiach nášho mesta. Priestormi tohto miesta plného symbolov a histórie vás bude sprevádzať odborník Jozef Feiler. Prehliadku zabezpečujeme v spolupráci so ŽNO Žilina.

Účastníci musia mať v ceremoniálnej hale na tvári ochranné rúška a dodržiavať rozostupy pri vonkajšej prehliadke z dôvodu zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19.

Vstupné: dobrovoľný príspevok na obnovu cintorína
Kapacita obmedzená: 20 osôb
Miesto stretnutia: Jesenského 1 (vedľa Námestia požiarnikov)

Na prehliadku je nutné prihlásiť sa prostredníctvom kontaktov Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina:
Tel. +421 907 845 567
E-mail: info@tikzilina.eu

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA