VÝSTAVA: EKOPLAGÁT ´20

VÝSTAVA: EKOPLAGÁT ´20

EKOPLAGÁT ´20

Kurátorka, návrh inštalácie: Dana Doricová
Miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory na prvom poschodí
Vernisáž: štvrtok 17. septembra 2020 o 10.00 hod.
Trvanie výstavy: 17. september – 14.november 2020

Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa o 10.00 hodine v Považskej galérii umenia v Žiline uskutoční otvorenie 15. ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia pod názvom EKOPLAGÁT ´20. Podujatie organizuje už od roku 1978 Štátna ochrany prírody SR – Správa národného parku Malá Fatra v spolupráci s Považskou galériou umenia v Žiline a Karpatskou iniciatívou pre mokrade. Gestorom podujatia je Ministerstvo životného prostredia SR na čele s Jánom Budajom, ktorý zároveň prevzal nad podujatím záštitu. V dôsledku celosvetovej pandémie COVID-19 a sťaženými podmienkami organizácie trienále, sa do súťažnej prehliadky napokon prihlásilo 110 autorov s 279 plagátmi a jedna medzinárodná organizácia z 21 krajín sveta.
18. júna 2020 vybrala vo Varíne výberová porota zložená z odborníkov z oblasti výtvarného umenia, grafiky, dizajnu a životného prostredia 106 autorov a do súťažného trienále postúpilo 217 plagátov.

Po prvý krát v 40-ročnej histórii EKOPLAGÁT-u sa prihlásil aj autor zo Spojených arabských emirátov, prišli plagáty z Mexika, Uruguaja, Ekvádoru, Kuby, Azerbajdžanu, Uzbekistanu, USA, Taiwanu, Južnej Kórey, Japonska, Číny, Ruska, Bieloruska, Turecka, Iránu, Poľska, Nemecka, Francúzska, Česka a Slovenska. Medzinárodná porota je zložená z členov z Poľska, Českej republiky a Slovenska, výnimočne pre tento ročník nebude zasadať deň pred otvorením výstavy, ale víťazov vyberie online hlasovaním. Víťazné plagáty a autori budú vyhlásení na otvorení výstavy dňa 17. septembra 2020 v Považskej galérii umenia v Žiline za účasti všetkých zainteresovaných inštitúcií a pozvaných hostí z rôznych oblastí verejného života.

Verejnosť si bude môcť výstavu pozrieť až do 15. novembra 2020.

Foto: www.pgu.sk
Viac informácií na www.pgu.sk

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA