Tradície ožívajú

Tradície ožívajú

Rosenfeldov palác v spolupráci s TIK Žilina si pre vás pripravili jedinečný predvianočný dvojprogram nabitý adventných zvyklostí, ktoré si môžete vyskúšať aj na vlastnej koži:

Dátum: štvrtok 12. december 2019

Miesto stretnutia: Rosenfeldov palác

Program: 17.00 – prednáška Výročné zvyklosti / Advent a obdobie Vianoc a 18.00 – potulka Tradície ožívajú

Pre obmedzenú kapacitu je nutné prihlásiť sa vopred: +421 41 764 96 92 a info@rosenfeldovpalac.sk

Prichádza čas vianočný a s ním mnoho tradícií a zvykov, ktoré niektoré rodiny dodržiavajú dodnes. Vedeli ste, že počas vianočných sviatkov platil zákaz akejkoľvek práce a že ženy nesmeli chodiť po susedoch ani nič požičiavať z domu? Ak vás táto téma zaujala, tak si určite nenechajte ujsť prednášku „Výročné zvyklosti / Advent a obdobie Vianoc“ s etnologičkou Adrianou Bárdyovou z Považského múzea v Žiline, ktorá bude vo štvrtok 12. decembra o 17.00 hod. v Rosenfeldovom paláci.

Dievčatá z Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina si po prednáške pre návštevníkoch pripravili ukážky niektorých z vianočných zvyklostí. V rámci ich decembrovej potulky „Tradície ožívajú“ si vyskúšate, ako sa čarovalo v období adventu. Inšpiráciou sa stali ženy, ktoré v predvečer sv. Lucie chodievali po domoch vymetať kúty husacími pierkami, a to zahalené do bielych plachiet a s pomúčenou tvárou, aby ich nikto nespoznal. Okrem toho si vyskúšate aj tradíciu liatia olova, ktorú na sv. Ondreja používali na veštenie budúcnosti. Chlapci cez kľúč odlievali olovo do misky s vodou a podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali, čo ich čaká.

Príďte si s nami oživiť tradície a možno sa vám to zapáči natoľko, že ich budete dodržiavať aj vo vašej rodine. Tešíme sa!

Tešíme sa na vás.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA