STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI

STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI

Žilina bude tento rok sláviť 25. ročník Staromestských slávností od štvrtka 30. mája do piatku 31. mája. Sobota 1. júna bude venovaná všetkým deťom.

Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí. Mesto už po 25. krát otvorí svoje brány spevákom, umelcom i remeselníkom. Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti otvárajú, kráča primátor mesta oblečený v dobovom richtárskom odeve. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov. 


OTVORENIE

Open air koncert ŠKO zameraný na viac, či menej známu filmovú hudbu ako zahájenie programu na Námestí A. Hlinku o 14.15 hod. V Slávnostnom sprievode sa predstavia hudobníci z Funny Fellows, kaukliari z Cirkus Kus a choduliari z Divadla pod balkónom. Počas slávnostného otvorenia na Námestí A. Hlinku budete vidieť Funny Fellows a Cirkus Kus v predstavení Vintage Circus o 15.00 hod.

Mariánske námestie

Štvrtok už tradične bude patriť prináša jazz, swing a funk. 3× f – Fatz Jazz Band, Funny Fellows a Funkiez. Po dvoch rokoch znova privítame Vojenskú hudbu Banská Bystrica. Roztancovanú náladu na Mariánskom námestí uzavrie legendárna ska formácia Polemic.

Piatok zameraný na world music: zaznejú Slovenský folklór v podaní FS Rozsutec, balkánska hudbu predstaví žilinský Balkansambel a Sendreiovci odohrajú koncert plný slovenskej rómskej tradičnej hudby. Večer uzavrie žilinská skupina Queenshow a vzdajú tak hold pôvodne Zanzibarskému spevákovi Freddiemu Mercurymu.

Sobota po náročných dvoch dňoch prináša uvoľnenie. Program rozprúdi skupina HEX. Z Poľska k nám zavíta skupina Free Born Brother s heslom: Prinášame vám chaos! Budeme sa s vami baviť! Chceme vás odviezť na cestu do nášho sveta, kde sa stretne cigánske srdce s americkým ľudom a s punk rockovou tradíciou! S 25 ročníkom Staromestských slávností sa rozlúči reggae kapela Medial Banana.

Námestie A. Hlinku

Prináša to najlepšie zo slovenského popu a rocku ako Horkíže Slíže, Iné Kafé, Gladiátor a IMT Smile

Čerešničkou na torte bude Česká pop a funky legenda – Monkey business – po prvý krát na Staromestských.


SPRIEVODNÝ PROGRAM

XXIV. SLÁVNOSTNÁ AKADÉMIA ZBORU ŽILINCOV - 29.5.2019 / Žilinská radnica o 16.00 hod. / organizátor Zbor Žilincov

I. Udeľovanie prestížnej ceny GENIUS LOCI SOLNENSIS

Zbor Žilincov, založený v roku 1990, udeľuje svoju Prestížnu cenu GENIUS LOCI SOLNENSIS od roku 1996. Je určená žilinským rodákom a starousadlíkom, ktorí v Žiline bývajú minimálne 20 rokov, za ich celoživotnú činnosť v prospech Žiliny, prípadne aj tým, ktorí tu svojou činnosťou zanechali nezmazateľnú stopu, hoci tu žili kratšie.

II. Vyhlásenie víťazov XX. ročníka študentskej skladateľskej súťaže Adama Plintoviča


DEŇ DETĺ - 01.06.2019 / Sad SNP / 10.00 – 14.00 hod.

V rámci Staromestských slávností uskutoční v Sade SNP Deň detí, kde budú pre deti pripravené rôzne súťažné disciplíny, po ktorých absolvovaní získajú drobné darčeky. Budú mať možnosť obzrieť si zblízka policajné auto, či sanitku. Vyskúšať si poskytovanie prvej pomoci, zdolať lezeckú stenu, či zaskákať si v nafukovacom hrade. Na deti bude čakať cukrová vata, balóny a zmrzlina. Zlatým klincom programu bude divadelné predstavenie o škaredom káčatku.


ZELENÁ ZÓNA - 30.05.2019 – 31.05.2019 / Nám. A. Hlinku /

POL LITER ZA POL METER / NAZBIERAJ - ODMERAJ - VYMEN - OSVIEŽ SA / TRIEDIME NA STAROMESTSKÝCH

K dispozícii bude stánok Zelenej zóny, kde je možné za pol metra vyzbieraných plastových pohárov získať pol litra piva alebo kofoly. Pre víťaza, ktorý nazbiera najviac pohárov, budú pripravené vecné ceny.


Viac informácií o skupinách, programe a sprievodných akciách nájdete na webovej stránke www.staromestske-slavnosti.sk.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA