Nová synagóga Žilina, program na jún

Nová synagóga Žilina, program na jún

14. 4. – 10. 6.
výstava
Dalibor Bača: Definitívne nedokončené
Hosť: András Cséfalvay
24 veží zo skla a asfaltu inštaloval tri týždne Dalibor Bača pod kupolu Novej synagógy, do centra modernistickej architektúry, ktorá priestor člení a tvorí vo viere v ľudský pokrok, pevné štruktúry, spravodlivosť geometrie. Naopak, asfaltovo-sklené veže obsahujú možnosť pádu ako svoj východiskový prvok, ich štruktúra je od základu krehká a efemérna. Dielo „Definitívne nedokončené“ skúma interakciu medzi týmito dvoma systémami. Do veľkej miery spočíva v procese, ktorý ukáže, ako sa so sebou vysporiadajú: či priestor synagógy odmietne veže ako parazita, alebo nájdu stabilitu a vytvoria symbiózu akéhosi utopického prekariátu / prekérnej moderny. Ak dôjde k zrúteniu veží, bude to vplyvom podmienok v synagóge – teploty a vlhkosti priestoru, počasia, aktérov, ktoré sa nedajú dopredu určiť.
Dielo „Purgatorius“ Andrása Cséfalvaya, hosťa výstavy, v dvojitej paralelnej videoprojekcií a sprievodnom texte špekuluje o tom, či človek nie je umelou inteligenciou, ktorú vytvorili iné organizmy ako utilitárny nástroj, ale tento projekt sa im vymkol z rúk. Ak sa však kolobeh zopakuje dôsledne, je veľmi pravdepodobné, že nami vytvorené umelé inteligencie čoskoro podľahnú sebapochybnostiam a lenivosti, presne podľa nášho vzoru.

pondelok 4. 6., 17.30
diskusia a prezentácia SAV
Mladí vedci, ktorí zostávajú na Slovensku
Ročne odchádzajú z našej krajiny tisíce mladých talentovaných ľudí. „Brain Drain“ je dnes aktuálnou témou, ale troch mladých vedcov zo Slovenskej akadémie vied, ktorí pozývajú na diskusiu, zatiaľ nezasiahol. Aj napriek náročným podmienkam zostali robiť vedu na Slovensku. A vybrali sa na roadshow po krajských mestách, kde okrem hodín na stredných školách absolvujú aj podvečerné verejné diskusie a prednášky, aby priniesli aktuálne vedecké poznatky, ale najmä ukázali na vlastnom príklade, ako sa dá robiť veda v ťažkých podmienkach a ako sa dajú nachádzať pozitíva aj tam, kde ich na prvý pohľad niet.
Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV sa venuje vývoju špeciálnych materiálov, ktorých vlastnosti by nám mali denne uľahčovať používanie predmetov dennej potreby.
Marta Šoltésová-Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV je odborníčkou na výskum liečiv, popisuje cestu, ako lieky vznikajú, ako sa testujú a čo pre nás znamenajú.
Roman Soóky z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV je mladý doktorand, ktorý sa venuje sociálnej lingvistike – demagógii, extrémizmu a prejavom manipulácie v jazyku.

nedeľa 10. 6., 19.00
koncert starej hudby
Forum instrumentorum: Sławomir Zubrzycki / viola organista
Posledný deň výstavy Definitívne nedokončené vás nad jej úlomkami pozývame počúvať unikátny nástroj, pri ktorom garantujeme, že ste ho ešte nikdy nevideli ani nepočuli. Je zostavený podľa technických nákresov populárnej renesančnej osobnosti, Leonarda da Vinciho. Vystúpenie poľského skladateľa, klaviristu – a zároveň strojcu funkčnej verzie nástroja viola organista – je súčasťou Medzinárodného festivalu Dni starej hudby 2018, ktorý organizuje Hudobné centrum Bratislava.

utorok 12. 6., 17.00
diskusia OZ Zastavme korupciu
Korupcia, chlieb náš každodenný
Stretnutie a diskusia, ktoré sú vyvrcholením série diskusií na stredných školách po celom Slovensku, počas ktorých Michal Pati a ďalší ľudia z komunity Zastavme korupciu spolu s laureátmi ocenenia Biela vrana vysvetľovali študentom pojem korupcia a jej dopady na spoločnosť či jednotlivca. Stredoškoláci si mohli vypočuť autentické príbehy whistleblowerov a zistiť tak, že tento fenomén nie je iba záležitosťou vysokej politiky. V Žiline sa stretnú s verejnosťou, aby zhodnotili svoje pocity a dojmy zo stretnutí s desiatkami mladých ľudí a načrtli budúcnosť vnímania korupcie na Slovensku. Program večera bude diskusia s pozvanými hosťami – Bielymi vranami – a vystúpenie hudobného hosťa.

streda 13. 6., 18.00
diskusia vydavateľstva Absynt
Reportéri v prvej línii – Artur Domosławski: Vylúčení
Diskusie Absyntu s prekliatymi reportérmi pokračujú! „Je celkom jedno, kde bývaš, keď si na Zemi nepozvaným hosťom,“ povedal o svojej knihe poľský novinár Artur Domosławski. Vylúčení, to je encyklopédia toho najhoršieho, čo súčasný svet pozná. Hlad. Rasizmus. Nenávisť. Sexizmus. Chudoba. Genocída. Tie najbezútešnejšie slová a javy, ktoré si viete predstaviť, sa koncentrovali v jeho knihe a diskutovať sa bude nielen o nich, ale aj o povolaní a poslaní reportéra.

štvrtok 14. 6., 18.00
komorný koncert
Flautový súbor Zobkáčik
Južný balkón bude tentokrát patriť mladým interpretkám. Pod umeleckým vedením Pavla Stillera, ktorý svoje komorné teleso na pôde Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya v Žiline založil už pred vyše jedenástimi rokmi, úspešne účinkujú so širokým repertoárovým I žánrovým záberom. Program našich koncertov tak pred letom symbolicky zavŕšime počúvaním sviežej generácie hudobných performerov.

štvrtok – nedeľa, 28. 6. – 1. 7.
medzinárodný festival animácie
Fest Anča
Koncom júna sa Žilina už tradične premení na hlavné mesto animácie. Jedenásty raz sa tu bude konať Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Ako jediný na Slovensku prináša každý rok krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka, ako aj pre deti. Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či tvorcov počítačových hier, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. Napríklad režiséra Theodorea Usheva, ktorý bol v roku 2017 nominovaný na Oscara za film Slepá Vaysha. Podobne aj ďalší výnimočný hosť – režisér Koji Yamamura z Japonska, bol nominovaný na Oscara v roku 2003 za film Na hlave. Samostatným zážitkom je paralelné festivalové podujatie Game Days v Novej synagóge, počas ktorého sa predstavia hviezdy nezávislého videoherného neba. Aj tento rok Fest Anča myslí na najmladších divákov. Opäť sa môžete tešiť na rodinné premietania v Bábkovom divadle, ale aj na detské filmy, aké sa u nás v kinách ani v televízii nepremietajú. Fest Anča ale nie je len celodenné kino. Na workshopoch si budete môcť vyrobiť vlastnú papierovú bábku, naučíte sa žonglovať so stonožkou a mnoho ďalších vecí. Fest Anča má nabitý program cez deň aj v noci. Šetrite si sily na koncerty, nočné projekcie alebo nočné hranie videohier na veľkom plátne. Podrobne na www.festanca.sk.

Galéria Plusmínusnula

12. 5. – 15. 6.
výstava
Jonáš Strouhal: Bistro Affluenza
Bistro Affluenza vám prináša revolučný zážitok plnohodnotného stravovania špeciálne pripraveného práve pre tie chvíle, kedy vám profesná záťaž prerastá cez hlavu a potrebujete pohotovo doplniť potrebnú energiu, aby bol váš deň úspešný a produktívny. Affluenza navyše ponúka nad rámec neutrálne lahodného kulinárskeho zážitku tiež možnosť pokojného meditatívneho zastavenia a upokojenia v rušnom behu vašej kariéry. Bistro Affluenza, vaša nová energizujúca zastávka na každý deň!
Jonáš Strouhal, absolvent ateliéru Supermédií na UMPRUM. Jeho práce sú vždy do určitej miery v dialógu s novými technológiami a reflektujú autorove osobné záujmy a prístupy. Charakter výstupov sa mení, od videoartu a grafiky, cez inštaláciu, intervencie až k performatívnym akciám. Osciluje medzi rolami umelca, vedca či sociológa, ktoré dôvtipne prepája.
Kurátori: Laura Amann a Jen Kratochvil, Significant Other

piatok 15. 6., 19.00
audiovizuálne performance
Jan Kulka: Pramietačka
Pramietačka je špeciálny premietací aparát stvorený na to, aby prakticky testoval a preskúmaval oblasti filmu, ktoré boli doteraz technicky, a možno aj mentálne nedostupné. Je schopná premietať všetky klasické filmové formáty, ale tiež široké spektrum ďalších materiálov – obväzy, lepiacu pásku, krajky, bublinkovú fóliu, pokladničné pásky a pod. Ako pramietačka funguje prakticky predvedie divákom jej autor Jan Kulka.

22. 6. – 29. 7.
výstava
Jonáš Gruska: Triaxiálny magnetický spev
Štúdia zameraná na elektromagnetickú dimenziu našej reality – veľmi dlhé vlny. Tri osi/antény hľadajú spev o axis mundi – štvrtej, esenciálnej, kozmickej osi. Rezonancie chaotických systémov, syntéza rovnovážnych a spokojných bodov.
Jonáš Gruska je slovenský zvukový umelec a experimentálny hudobný tvorca. Študoval na Inštitúte sonológie v holandskom Haagu. Jeho hlavným zameraním sú chaotické rytmy, skúmanie psychoakustických vlastností nahrávania zvuku v teréne. Pracuje v netradičných prostrediach a verejných priestoroch, ktoré sa pokúša meniť s konkrétne vytvorenými zvukmi. V galérii Plusmínusnula sa bude venovať presahu psychoakustiky, fyziky a elementárnych zložiek zvuku.
Vernisáž výstavy: štvrtok 21. 6., 18.00

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Galéria Plusmínusnula
Galériu nájdete v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, otvorené je v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. Vstup je voľný. Viac info aj aktuálne o programe na www.plusminusnula.sk.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA