MÚZEUM PRE VÁS: DLHODOBÉ ZMENY POTRAVY SOV

MÚZEUM PRE VÁS: DLHODOBÉ ZMENY POTRAVY SOV

Považské múzeum v Žiline si vo februári v rámci cyklu podujatí Múzeum pre vás pripravilo prednášku Dlhodobé zmeny potravy sov popredného osteológa európskeho formátu Ing. Jána Obucha, PhD. Jeho prednáška je syntézou jeho celoživotných výskumov.

Predstavuje výsledky dlhodobých zmien potravy 4 druhov sov – výra skalného, plamienky driemavej, sovy lesnej a u nás už vyhynutej belane tundrovej – od predposledného štadiálu pred 30 000 rokmi až po súčasnosť. Výskum vychádza z ohromných vzoriek desaťtisícov kusov potravy z územia Slovenska. Kosti boli zbierané v jaskyniach a skalných previsoch, kde boli hniezda alebo odpočinkové miesta sov. Návštevníci budú mať možnosť sledovať zmeny fauny od tundrových a lesotundrových druhov, z ktorých viaceré už u nás nežijú a sú pre nás exotické, napr. lumíky a snehule, cez nástup typických lesných druhov až po druhy lúk a polí. Autor zaujímavou formou uvádza možné príčiny týchto zmien. Viaceré vzorky potravy sov autor zbieral priamo v meste Žilina alebo v jeho blízkom okolí.

Prednáška je sprievodnou akciou k aktuálnej výstave „Stavovce severozápadného Slovenska“. Podujatie sa bude konať 18. februára 2020 o 16.00 hod. na Budatínskom hrade.

Cena vstupného 3 € pre dospelých a 2 € pre žiakov a seniorov, zahŕňa prednášku aj prehliadku výstavy. Potrebné sa vopred objednať na čísle 0907 108 659.

Bližšie informácie nájdete na: www.pmza.sk.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA