Novoročný program Stanica, synagóga a galéria

Novoročný program Stanica, synagóga a galéria

Stanica Žilina-Záriečie

nedeľa 7. 1., 19.00

prednáška

Whiskyho cestovateľské kino: Gruzínsko

Nové premietanie z Whiskyho siedmich ciest do Gruzínska. Päťtisícovky Veľkého Kaukazu, ťažko dostupné odľahlé horské doliny, v ktorých zastal čas, úžasné Tbilisi, rozľahlé stepi pri azerbajdžanskej hranici, mnísi dodnes žijúci v jaskynných kláštoroch, fontána, z ktorej tečie pálenka, pobrežie Čierneho mora, ale aj skvelé jedlo a víno a mimoriadna pohostinnosť... to všetko je Gruzínsko, ktoré Whisky tentokrát precestoval offroad, terénnym autom.

 

utorok 9. 1., 17.00 a 20.00

kino

Bez lásky (r. Andrej Zvjagincev)

Žeňa a Boris prechádzajú bolestným rozvodom. Spolu ich drží už len posledný problém, predaj bytu, inak si obidvaja zariadili nový život po svojom. Žeňa si našla staršieho bohatého muža, Boris čaká dieťa s kolegyňou z práce. Ich dvanásťročný syn Aljoša je im skôr na obtiaž. Ani jeden z nich o neho nestojí, akoby im pripomínal vlastné zlyhanie. Všetko sa zmení v tom momente, keď Aljoša zmizne. Náhly pocit prázdnoty doženie oboch rodičov k pátraniu nielen po vlastnom synovi, ale aj po koreňoch vlastného emocionálneho chladu. Andrej Zvjagincev prináša majstrovsky vystavanú drámu o ľuďoch, ktorí sú zamilovaní do vlastného odrazu v mobiloch, ale inak žijú v skľučujúcom svete odcudzenia a nepochopenia.

Bez lásky (Neľubov) – Andrej Zvjagincev / RU, F / 2017 / 127 min / české titulky

 

13., 15., 18., 24. a 25. 1., 16.00 – 19.00

pohybový workshop

3P – Priestor pre pohyb

3P je interaktívny vzdelávací program, ktorý od marca 2017 prebieha na žilinských stredných školách. Program organizuje Tanečné divadlo Alternatív s cieľom zvýšiť povedomie o súčasnom tanci a performatívnom umení medzi mladými ľuďmi v Žiline, posilniť komunitu aktívnych divákov a nájsť a motivovať nových záujemcov o tento druh umenia.

V rámci poslednej fázy programu pozývame širokú verejnosť na intenzívnejšie stretnutia a ochutnávky tvorivého procesu. V januári bude na Stanici prebiehať špeciálna edícia otvorených workshopov pod vedením Zuzany Burianovej. Zamerané budú na kreatívnu pohybovú prácu vo vzťahu k priestoru, svetlám, hudbe a významovosti.

Informácie ku konkrétnym workshopom budú priebežne aktualizované na stránke www.centrumlabyrint.sk.

Info a prihlasovanie: Bashka Jombíková, bashka@tda.sk, 0904 485 142

 

nedeľa 14. 1., 19.00

absurdná komédia / premiéra

Divadlo Na Hrane: Do vlastných rúk

Miestne Divadlo Na Hrane odštartuje svoju piatu divadelnú sezónu prvou vlastnou celovečernou hrou Do vlastných rúk. Autormi a tiež účinkujúcimi tejto absurdnej komédie sú Michal Chmeliar a Tomáš Lazár. Aj tentokrát zostáva divadlo verné svojim humoristickým dialógom. Hra pojednáva o tom, čo všetko sa môže stať dvom členom domácnosti, keď im to dôjde.

 

utorok 16. 1., 17.00 a 20.00

kino

Zabitie posvätného jeleňa (r. Yorgos Lanthimos)

Steven Murphy je úspešný kardiochirurg, ktorý žije v luxusnej vile s krásnou ženou a dvoma deťmi zdanlivo pokojný život. Prečo ale po práci vyhľadáva spoločnosť čudáckeho teenagera Martina, ktorému sa snaží dávať otcovské rady do života? A prečo sa Martin stále viac vtiera do Stevenovej nenápadne čudáckej rodiny? Odkiaľ sa berú nevysvetliteľné tragické udalosti, ktoré premenia život Murphyovcov v úplné peklo? Yorgos Lanthimos, kľúčová osobnosť gréckej divnej vlny, vytvoril modernú parafrázu antickej drámy o neodvratnej vine a krutom treste, vyšinutú meditáciu o vzťahu medzi symbolickým a reálnym. Precízne herectvo, majstrovská práca kamery, trierovsky hutná atmosféra, ťaživo pomalé tempo, lámanie tabu a ľahké náznaky čierneho humoru charakterizujú tento „klinický horor“, v ktorom platí: oko za oko, srdce za srdce.

Zabitie posvätného jeleňa (The Killing of a Sacred Deer) – Yorgos Lanthimos / GB, Írsko, USA / 2017 / 119 min / české titulky

 

streda 17. 1., 17.00

kino

Fantastická žena (r. Sebastian Lelio)

Marina je mladá transgenderová servírka a ašpirujúca speváčka. Orlando je jej o dvadsať rokov starší milenec, s ktorým plánujú spoločnú budúcnosť. Avšak keď Orlando náhle zomrie, Marina je nútená čeliť psychickému a fyzickému nátlaku Orlandovej rodiny, sociálnemu vylúčeniu i osobnému ponižovaniu. Reálne magický film patrí vďaka senzualite režisérovho pohľadu spojeného s presne mierenou kritikou, silným emóciám bez pátosu, výkonu herečky Daniely Vega a v neposlednom rade hudbe Matthewa Herberta k tomu najlepšiemu, čo v poslednom roku vzniklo.

Fantastická žena (Una mujer fantástica) – Sebastian Lelio / Čile, D, ES, USA / 2016 / 104 min / české titulky

 

streda 17. 1., 20.00

kino

Štvorec (r. Ruben Östlund)

Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie.

Ruben Östlund v tejto „konceptuálnej tragikomédii“ skúma s potmehúdstvom sebe vlastným jeden egoistický charakter, ktorý vystavuje neľútostným skúškam. Všetko zabalil do atraktívnej a esteticky vybrúsenej podoby a pred divákom sa tak vo vyše dvojhodinovej stopáži rozvinie maximálne nabitý príbeh plný sofistikovaných výpovedí. Táto koláž sa nesleduje ľahko, často zavádza, niekedy dokonca klame, tak ako hlavné postavy. Filmu však nechýba nadhľad, ľahkosť, humor a silný pocit trápnosti, zbytočnosti, ktorý občas očisťuje. Zaslúžený víťaz Zlatej palmy na festivale Cannes 2017.

Štvorec (The Square) – Ruben Östlund / SE, DK, D, FR /  2017 / 142 min / české titulky

 

piatok 19. 1., 19.00

tanečná performance

Kristína Chmelíková, Mária Danadová: Verzus

Predstavenie Verzus pracuje s témou ženy a jej mnohých odtieňov. Tanečníčky, alebo skôr performerky, sa ale nesťažujú. Obnažujú svoje emócie, radosti i najskrytejšie sklamania, ktoré zdieľajú s divákom s nadhľadom a zdravou dávkou irónie. Autentické nahrávky rozhovorov rôznych žien vytvárajú zvukovú koláž súvisiacu s pohybovým materiálom; symboly, autorská hudba a náčrt stereotypov vnímania ženského princípu sa vlievajú do jasnej a konkrétnej výpovede.

Verzus nie je feministicky zjednodušujúci militantný manifest. V otázkach, ktoré kladie, a odpovediach, ktoré performerky interpretujú, je predstavenie veľmi jemné, a zároveň neskutočne ženské.

 

sobota 20. 1., 10.00 – 17.00

kutilská dielňa (nielen) pre ženy

Do-it-herself: Linoryt

Na januárovom workshope (nielen) pre dievčatá sa budeme zaoberať linorytom – tlačou z výšky. Lektorka Monika Ondášová vás naučí, ako prenášať motív na matricu, ako správne a hlavne bezpečne zachádzať s rydielkami, oboznámite sa s princípom tzv. negatívneho rytia, ako naniesť farbu tlačiarenským valčekom a ako tlačiť v domácom prostredí pomocou domácich potrieb. Nápadom a fantázii sa medze nekladú. Výsledkom môže byť farebná linorytová grafika, ako aj potlač na baliaci papier, vlastnoručne vytlačené pohľadnice, vizitky, potlač na látku, či plátenné tašky. Svoje miesto si registrujte mailom na nienke@stanica.sk.

 

sobota 20. 1., 15.00 a 17.00

divadlo pre deti

Nové divadlo: Kozliatka a vlk

Rozprávku o neposlušných hlúpučkých kozliatkach a zlom, prešibanom, hrôzostrašnom vlkovi s ostrými pazúrmi, veľkými tesákmi a obrovskými očami určite poznáte. Ale čo ak kozliatka uverili iba tomu, čo im rozprávky a povery o vlkovi narozprávali a nikdy ho naozaj nevideli? Divadlom na motívy pôvodnej ľudovej rozprávky P. Dobšinského otvoríme novú sezónu detského diváka.

 

nedeľa 21. 1., 17.00

komunitná večera

Vegánska nedeľa

Januárová vegánska nedeľa bude tentokrát bez špeciálneho prívlastku. Jednoducho sa stretneme, porozprávame o tom, čo nás čaká a neminie v novom roku a samozrejme si pochutíme na vegánskych dobrotách. Výber necháme na vás – či už pripravíte niečo špeciálne, čo ste v poslednej dobe jedli alebo tradičný pokrm, ktorý máte v obľube. Rok 2018 začneme pekne zľahka.

 

nedeľa 21. 1., 19.00

prednáška

Cestovateľské kino: Omán – skutočný klenot Arábie

Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky tisíc a jednej noci, to je Omán. Čarovná krajina, ktorá bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou. Krajina, ktorú formoval vplyv mnohých náboženstiev a kultúr. Pevnosti, hrady, jedinečná kuchyňa, rôzne vône a ešte omnoho viac. Spoznajte ozajstný klenot arabského sveta, zažite atmosféru naozaj arabského mesta. Ománom vás prevedie cestovateľ Michal Richter.

 

utorok 23. 1., 17.00 a 20.00

kino

120 tepov za minútu (r. Robin Campillo)

Začiatok deväťdesiatych rokov. AIDS si už desať rokov vyberá kruté obete na životoch, napriek tomu aktivisti z parížskej pobočky hnutia ACT UP bojujú s nezáujmom verejnosti, otupenosti vlád a machináciami farmaceutických firiem. Nováčik Nathan sa zoznamuje s radikálom hnutia Seanom, ktorého politický boj je zároveň bojom o život. Sean je HIV pozitívny a jeho čas sa kráti...

Robin Campillo zvolil vo filme funkčnú queer perspektívu a organicky prepojil osobné a politické. Výsledkom je mix umiernenej, k detailu citlivej drámy, ktorá zachytáva privátny rozmer ideologických súbojov a naliehavej, prudko emocionálnej romance. Film, ktorého titul odkazuje ako k monitoringu srdečnej aktivity, tak aj k dobovému houseovému tepu tanečných klubov, ponúka nekonvenčný pohľad na členov špecifickej komunity, ktorí sa rozhodli „žiť politiku v prvej osobe“.

120 tepov za minútu (120 battements par minute) – Robin Campillo / FR / 2017 / 140 min / české titulky

 

piatok 26. 1., 19.00

večer o dobrovoľníkoch a dobrovoľníctve

Nakuknite do zákulisia Stanice

Či už ste našimi stálymi alebo občasnými návštevníkmi, záleží nám na tom, aby ste sa tu cítili dobre. Možno na Stanicu chodievate často a už sa cítite ako súčasť našej „rodiny“. Radi by sme vám ukázali, ako sa môžete stať aj súčasťou našej organizácie. Ak sa zaujímate o umenie, koncerty, dielne, techniku, či záhradu, ponúkame vám možnosť zapojiť sa a ukážeme vám, čo sa deje v zákulisí.

Pri príležitosti otvorenia vynovenej čakárne na počesť všetkých doterajších dobrovoľníkov vás vezmeme späť v čase na prechádzku históriou Stanice. Bude to náš spôsob oslavy viac ako 15-tich rokov spolupráce s miestnou komunitou a európskymi dobrovoľníkmi, ktorí pomáhali stavať a vylepšovať Stanicu do dnešnej podoby. Naši aktuálni dobrovoľníci sa s vami podelia o informácie zo svojich krajín a tiež vám radi povedia o svojich vlastných zákulisiach.

 

utorok 30. 1., 17.00 a 20.00

kino

Axolotl Overkill (r. Helene Hegemann)

Axolotl Overkill je obojživelník, ktorý má extrémnu schopnosťou regenerácie a počas celého životného cyklu ostáva v štádiu dospievania. O hlavnej postave rovnomennej snímky, šestnásťročnej Mifti a sprostredkovane celej jej generácie, to vypovedá pomerne dosť. Generáciu, ktorá síce vie všetko o milostnom živote Justina Biebera, ale neudrží pozornosť pri výklade v koncentračnom tábore. Generáciu, ktorá nepotrebuje k adolescentnej rebélii filozofiu, životné pravdy ani triedny boj – vystačí si s drogami, náhodným sexom a povrchným nihilizmom. Generáciu, ktorá je dielom generácií pred ňou. Generáciu, ktorá hľadá to isté, ako všetky predošlé.

Axolotl Overkill – Helene Hegemann / D / 2017 / 94 min / české titulky

 

streda – sobota, 31. 1. – 3. 2.

medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach

Jeden svet – Hľadá sa dôvera

Viaceré výskumy ukazujú, že nám vládne nedôvera. Nedôverujeme nikomu a ničomu – a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám. Tohoročný festival Jeden svet chce svojim programom prispieť k hľadaniu a najmä nájdeniu dôvery medzi nami. V rámci hlavného filmového programu, diskusií a premietaní pre študentov na Stanici, v Rosenfeldovom paláci a Nadácii Polis, budeme hovoriť aj o odpadoch, nových technológiách alebo vode. Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami. Podrobne na www.stanica.sk.

 

pondelok – piatok, 29. 1. – 9. 2.

školské projekcie festivalu Jeden svet

Jeden svet pre školy

Študujete alebo učíte na strednej, či základnej škole, prípadne vaše dieťa navštevuje aspoň druhý stupeň ZŠ? Ak máte zároveň pocit, že deti majú v súčasnosti užší rozsah vedomostí, málo sa zaujímajú o svoje okolie, alebo len nevedia to, čo by podľa vás mali vedieť o súčasnej dobe, môžete sa prihovoriť u triedneho učiteľa, či sa rovno prihlásiť na Jeden svet pre školy. Ponúkame projekcie dokumentárnych filmov o aktuálnych spoločenských otázkách, problémoch a možnostiach riešenia určené pre žiakov a študentov. Dokumenty rozširujúce témy výučby občianskej náuky, dejepisu, biológie a zemepisu premietame s úvodmi odborníkov a diskusiami k témam filmov. Projekcie sa konajú v dopoludňajších hodinách na Stanici Žilina-Záriečie.

Viac informácií a prihlasovanie: Jana Randa, jbelohlavkova@gmail.com

Nová synagóga Žilina

 

23. 12. 2017 – 10. 3. 2018

výstava

Poézia & performancia. Východoeurópska perspektíva

V druhej polovici 20. storočia sa mnohí básnici a umelci chopili výzvy, ktorú predstavovalo premýšľanie a skúmanie inštrumentalizácie jazyka v prospech jeho komunikačných a politicko-ideologických účelov. Okrem iného obrátili svoju pozornosť na „prefabrikovanosť“ jazyka, na jeho materiálny a mediálny rozmer. Vytvárali tiež performatívne situácie, väčšinou len pre seba a pre svoje úzke publikum, pričom možnosti verbálneho výrazu rozohrávali a testovali. Vo Východnej Európe poézia v spojení s performanciou hrala významnú úlohu v neoficiálnej alebo čiastočne tolerovanej kultúrnej scéne.

Praktiky samizdatového písomníctva a ich vzťahy ku konkrétnej a vizuálnej poézii boli už predmetom celého radu predošlých výstav a výskumov. Doposiaľ sa však v tejto súvislosti venovalo málo pozornosti súvislostiam s performanciou. Okrem strojopisnej kultúry samizdatu sa v subkultúrnych prostrediach venovala zvláštna pozornosť živému prednesu poézie, výstavám a poetickým akciám. Vzájomný vzťah medzi textom a situáciou v poetickom akte slúžil ako spúšťací mechanizmus performancií a happeningov.

Výstava predstavuje autorov zo subkultúrnych okruhov v bývalých socialistických štátoch východnej Európy spoločne so súčasnými umeleckými projektami, ktoré pokračujú v odkaze prepájania poézie s performanciou. Ukazujú sa tu intencie básnikov a umelcov vymaniť sa z kontrolovaného jazyka a z normatívnych komunikačných rámcov. Poézia & performancia. Východoeurópska perspektíva poukazuje teda nielen na východiská, ale konfrontuje aktuálne spoločenské výzvy v post-socialistických krajinách cez prizmu jazyka a ideológií.

 

Kurátori výstavy: Tomáš Glanc, Daniel Grúň, Sabine Hänsgen

Umelci: Milan Adamčiak, Pavel Arsenev, Babi Badalov, Bosch+Bosch (Attila Csernik, Slavko Matković, László Szalma), Collective Actions Group, Ľubomír Ďurček, Else Gabriel / Via Lewandowsky, Rimma Gerlovina, Tomislav Gotovac, Group of Six Artists, Bohumila Grögerová / Josef Hiršal, Gino Hahnemann, Václav Havel, Jörg Herold, Semyon Khanin (Orbita), Príbuzenstvo Moho (Zuzana Jasenková, Kristína Országhová, Magdaléna Scheryová), Dávid Koronczi, Katalin Ladik, Yuri Leiderman / Andrey Silvestrov, Vlado Martek, Andrei Monastyrski, Monogramista T.D, Ladislav Novák, Pavel Novotný, NSRD (Hardijs Lediņš, Juris Boiko, Imants Žodžiks), OHO Group (Nuša & Srečo Dragan, Naško Križnar), Boris Ondreička, Orange Alternative, Roman Osminkin, Ewa Partum, Bogdanka Poznanović, Dmitri Prigov, Lev Rubinstein, Nóra Ružičková / Marianna Mlynárčiková, Mladen Stilinović, Gabriele Stötzer, Tamás Szentjóby, Bálint Szombathy, Raša Todosijević, Jaromír Typlt, Jiří Valoch

 

streda 10. 1., 18.00

lektorská prechádzka výstavou

Interpretačný raj: Poézia & performancia

Aj na rok 2018 sme pre vás pripravili program zameraný na aktívny oddych v galérii v podobe lektorských prechádzok výstavami. Prvá prechádzka bude venovaná skúmaniu vzťahu medzi textom a situáciou, experimentálnej poézii, aj fyzickému procesu písania rukou. O to, aby ste sa vo výstave nestratili, sa postarajú lektori Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor. Program nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s výstavou.

 

nedeľa 14. 1., 10.00 – 12.00

tvorivá dielňa

Nedeľné básnenie – program pre celú rodinu

Koľko slov sa zmestí do jednej básne a koľko básnikov do jednej rodiny? Stačí na báseň jedno slovo? „Báseň” je slovo. Dve slová sú už veta. „Báseň je slovo” je veta. Príďte s nami preskúmať jazyk – svalový orgán alebo systém zvukových, lexikálnych a gramatických prostriedkov. Slová tvoriť, vyslovovať, následne zapísať a zviazať do podoby viacgeneračnej básnickej zbierky. Jednoducho: „Píšme básne!“ Kde inde, ak nie v Novej synagóge na výstave Poézia & performancia.

Program je určený pre deti od 6 rokov, ich rodičov a rodičov ich rodičov. Rezervácia miest na lucia@novasynagoga.sk

 

streda 17. 1., 18.00

lektorská prechádzka výstavou

Interpretačný raj: Čo je Antropocén (v umení)?

Na druhom januárovom Interpretačnom raji sa budeme venovať otázkam vplyvu človeka na prirodzené deje v prírode a tomu, či tento vplyv bude rozpoznateľný v geologickej histórii Zeme. Nová geologická vrstva našej planéty má názov Antropocén. Ako túto tému reflektuje mladý umelecký kolektív APART a či sa dá prežiť iba zo slnečného žiarenia, preskúmame na aktuálnej výstave v galérii Plusmínusnula.

 

 

streda 24. 1., 18.00

diskusia Fedora Blaščáka

Slovenské lesy

Ochranári si myslia, že lesohospodári sú ekologicky negramotní, lebo sú schopní rezať a rúbať aj v TANAPe. Lesníkov považujú za väčšie ohrozenie lesa v chránených územiach, než je lykožrút. Lesníci zas majú ochranárov za radikálov, ktorí nerozumejú ani hrozbe lykožrúta, ani hospodárskej podstate lesa. O čo ide? O peniaze? O svetonázor?

Seriózna verejná diskusia viazne, situácia je vypätá a preto sme zorganizovali túto diskusiu. Hosťami Fedora Blaščáka budú ochranár Erik Baláž, Ľuboslav Mika z Odboru životného prostredia štátneho podniku Lesy SR a dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene Viliam Pichler.

 

Galéria Plusmínusnula

 

15. 12. 2017 – 31. 1. 2018

APART collective spolu s Matej Gavula, Chaosdroid, Lukáš Likavčan: Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch  antropocénu

Benjamin Bratton vo svojom diele The Stack. On Software and Sovereignty (MIT Press, 2015) vyzýva k tomu, aby sme sa ako ľudstvo prezieravo vrhli do praxe angažovaného geodizajnu, a odvrátili tak blížiacu sa ekologickú katastrofu v situácii antropocénu. Inými slovami – potrebujem viac odvážnej geopoetiky a menej prihlúpleho geoinžinierstva. Planétu sa musíme naučiť písať, nie násilne trhať, lámať a preskupovať. To si vyžaduje citlivé rozhrania nastavené na frekvencie medzidruhovej diplomacie, medzi ktoré môže patriť tiež využitie Slnka ako zvrchovaného zdroju energie pre ľudské aj mimo-ľudské aktivity, od levelu jednotlivých buniek cez naše telá až po veľké kolektívy heterogénnych aktérov a aktériek. (Lukáš Likavčan)

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA