Štvrťstoročie Mestského divadla Žilina

Štvrťstoročie Mestského divadla Žilina

Mestské divadlo Žilina dovršuje v tomto druhom polroku 2017 dvadsaťpäť rokov svojej novodobej existencie. Treba povedať, že tých 25 rokov je naplnené hľadačstvom, kreativitou, náročnosťou a progresom. A z týchto kritérií a nárokov neustupujeme ani teraz v novej divadelnej sezóne 2017/18. September, okrem naších vlastných titulov, nesie v sebe pre žilinského diváka ponuku širšieho záberu ako je napríklad legendárna inscenácia Divadla Aréna TISO v hlavnej úlohe s Mariánom Labudom (17.9.), koncert Fragile (10.9.), 3T (8.9.), naša novoobnovená HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ) (13.9.) s novou hosťujúcou tvárou - jazzovou speváčkou a herečkou Luciou Lužinskou, privítame aj jazzmana Jiřího Stivína (18.9.), Soňa Müllerová pre zmenu vyspovedá v svojej talkshow "Vitajte doma" komika a herca Juraja Kemku a taktiež sú tu dva hudobné combacky. Comeback zostavy hudobníkov, spolužiakov z Berklee College of Music - Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru (22.9.). Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, s opakovaným návratom v roku 2016, kedy si u nás získal fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. A duhý comback Barbory Švidraňovej s Milom Kráľom, našich kolegov, ktorí sa predstavia so svojim koncertom (29.9.).

5. a 6.10. v spolupráci s Novou synagógou Žilina uvedie premiérový titul Ivana Vyrypajeva "Nekonečne dlhé objatia" v réžii Eduarda Kudláča. Hru, ktorá patrí medzi autorove najnovšie texty. Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov, žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti). Američan Charlie, Poľka Monika, ktorí sú mladomanželia, neskorší priateľ Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne a Emmy. Preskočí iskra a strávia spolu noc ako aj ďalšie dni a noci. Všetci hrdinovia sa potom ocitajú na starom kontinente, v Berlíne. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. Ich totálne spojenie, to neznesiteľné objatie, prichádza však až v inom "neživom" stave. Je to niečo ako antický osud - ženie ich do chýb a zároveň ich pred nimi vystríha. Toto premiérové uvedenie na Slovensku by malo obohatiť aj Žilinský literárny festival (2.-8.10.) a jeho 14. ročník, ktorý prinesie tému “Fakt alebo Fikcia” - otázka aktuálna nielen v literatúre, ale v súčasnosti aj v našej spoločnosti a verejnej debate.

A na konci roka sa chceme venovať slovenskej literárnej legende Ladislavovi Mňačkovi. V januári 2018 by sme chceli odpremiérovať "Smrť sa volá Engelchen" v réžii Tomáša Procházku - súčasnú divadelnú adaptácíu jedného z najsilnejších románov tohto kontraverzného autora. Mňačkova kniha varuje, je nadčasová. Fašizmus, hoci porazený, znovu dvíha hlavu. A to je pre dnešok nesmierne aktuálna téma.

Takže, je sa na čo tešiť, všetci ste vítaní.

Anton Šulík

riaditeľ Mestského divadla Žilina

 

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA