SPOZNÁVAME MARIÁNSKE NÁMESTIE

SPOZNÁVAME MARIÁNSKE NÁMESTIE

V roku 2020 sme pre vás mali pripravených niekoľko tématickych prehliadok, kde by sme spoznávali históriu, architektúru a život Žiliny. Teraz sme sa rozhodli priniesť vám prehliadky online prostredníctvom našich sociálnych sietí.

Prvé si prejdeme historické srdce Žiliny - Mariánske námestie, ktoré je od roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. V minulosti ho nazývali Rínok, Námestie slobody či Námestie Dukla a je typické štvorcovým pôdorysom. Významné sú laubne a arkády, ktoré vytvárajú neopakovateľnú atmosféru jedinečnú svojho druhu na Slovensku.

Prvá písomná zmienka o námestí je v Žilinskej knihe, kde sa v roku 1464 objavuje pomenovanie rínok. Predpokladá sa, že domy na námestí boli spočiatku drevené, niektoré možno murované. Gotické pivnice pod budovami boli kamenné. Po veľkom požiari v roku 1521 sa začala obnova námestia v renesančnom štýle. Pôvodne bolo na námestí 40 domov, dnes ich tu stojí 32. Od roku 1357 sa tu vďaka privilégiu kráľa Ľudovíta I. Veľkého organizovali pravidelne jarmoky. Časté požiare (napr. v r. 1848 a 1886) však menili charakter námestia, podobne ako zemetrasenie v roku 1858.

Nasledujúce dva týždne si každý deň priblížime jednu pamiatku Mariánskeho námestia a ponúkneme vám náhľad do minulosti jednotlivých budov.

Pozorne čítajte, učte sa a my si vás na konci vyskúšame.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA