KNIŽNICA (NIELEN) Z DOMU

KNIŽNICA (NIELEN) Z DOMU

Aj na mesiac apríl si Krajská knižnica v Žiline pripravila online podujatia, ktoré nájdete na stránke www.krajskakniznicazilina.sk, na Facebooku a Youtube knižnice: Čakajú vás aj stretnutia "naživo" cez aplikáciu Zoom.

Veľká noc – sviatok jari
Poznáte zvyky ktoré sú spojené s ročným obdobím jari? Viete odkedy sa slávia? Je Veľká noc naozaj "Veľká"? Počul si už o symboloch jari? Všetko sa dozviete na videu, ktoré bude zverejnené od 1. apríla na Facebooku @krajskakniznicazilina, na stránke knižnice aj YouTube kanáli.

Hermes – klub tvorivého písania
S deťmi sa budeme pravidelne stretávať raz do mesiaca - vždy prvú stredu v mesiaci na online stretnutí, ktoré je zamerané na tvorivé písanie. Hravou a zábavnou formou budeme vymýšľať príbehy a dostaneme sa tak prvými krôčikmi do tajov spisovateľského remesla. Podujatie je určené pre deti mladšieho školského veku od 8 so 11 rokov. Pripojte sa ku nám v stredu 7. apríla o 15:00 cez aplikáciu zoom: https://bit.ly/KKZAzoom.

Autobiografie vryté do kože
Spoločne sa pozrieme na najzaujímavejšie životopisné romány, ktoré poodhaľujú dramatické osudy tých, ktorí ich stvorili (Jack London – Martin Eden a Démon alkohol, Charles Bukowski – Šunkový nárez, Rudolf Vrba – Utiekol som z Osvienčimu, Henri Charriére – Motýľ, KARL OVE KNAUSGARD – MÔJ BOJ, ...) Životné osudy vyššie spomínaných spisovateľov zachytávajú najzaujímavejšie etapy ich životov a neprestávajú fascinovať čitateľov po celom svete. Všetko sa dozviete na videu, ktoré bude zverejnené od 8. apríla na Facebooku @krajskakniznicazilina, na stránke knižnice, aj YouTube kanáli.

Cestovateľská beseda - Kontrasty Kene
Hana Hindráková - cestovateľka, spisovateľka a bývalá dobrovoľníčka si Keňu zamilovala natoľko, že sa tam stále vracia. Poďte poznať Keňu tak, ako ju s cestovnou kanceláriou nepoznáte. Stretnutie sa bude konať vo štvrtok 8. apríla o 18:00 online cez Microsoft Teams (www.hindrakova.cz a www.africkepribehy.cz.), bližšie informácie nájdete na stránke a FB Krajskej knižnice v Žiline.

Farebná mozaika z papiera
Na on-line tvorivých dielňach budeme vyrábať mozaiku z farebných papierov. Na výrobu Vám bude stačiť biely papier a farebné papiere (môžu byť aj zvyšky z farebných papierov) ceruzku, nožnice a lepidlo. Pripojte sa aj vy v utorok 13. apríla o 13:15 cez aplikáciu zoom: https://bit.ly/KKZAzoom. Tešíme sa na Vás.

Literárny klub
Pokračujeme v pravidelnom stretávaní pri pravidelnom kreatívnom písaní. Tentokrát sa zameriame na rozprávací slohový postup a popustíme uzdu fantázie. Literárny klub je vhodný od 12 rokov. Pripojte sa aj vy v stredu 14. apríla o 14:00 cez aplikáciu zoom: https://bit.ly/KKZAzoom. Tešíme sa na Vás.

Strom, dar prírody
Povieme si o zaujímavostiach zo života stromov a odporučíme Vám niektoré pekné detské knihy, ktoré súvisia so stromami. Všetko sa dozviete na videu, ktoré bude zverejnené od 15. apríla na Facebooku @krajskakniznicazilina, na jej stránke aj na YouTube kanáli.

Etika a etiketa 5
Stretávame sa už piatykrát pri našich vtipných, no najmä náučných videách o tom, ako sa slušne správať. Ukážeme si, že mobil môže byť dobrým sluhom, ale aj zlým pánom. Video bude zverejnené od 22. apríla na Facebooku @krajskakniznicazilina, na jej stránke aj na YouTube kanáli.

Veselé záložky do knihy
Výroba veselých záložiek do knihy z farebných papierov. Budeme potrebovať 4-5 farebných papierov + zvyšky z farebných papierov, pravítko, ceruzku, nožnice a lepidlo. Pripojte sa aj vy v utorok 27. apríla o 13:15 cez aplikáciu zoom: https://bit.ly/KKZAzoom. Tešíme sa na Vás.

Holokaust v literatúre
Spoločne sa pozrieme na najznámejšie romány o holokauste, denníky, spomienky, autobiografické diela týkajúce sa tejto témy. Online prednáška vhodná pre študentov stredných škôl. Pripojte sa aj vy v stredu 28. apríla o 14:00 cez aplikáciu zoom: https://bit.ly/KKZAzoom. Tešíme sa na Vás.

Cestovateľská beseda – Afrika v románoch
Hana Hindráková - cestovateľka, spisovateľka a bývalá dobrovoľníčka si Keňu zamilovala natoľko, že sa tam stále vracia. Keňa sa stala inšpiráciou pre jej knihy Děti nikoho, Karibu Keňa, Dobrovolnice a Očarovaná. Počas prednášky sa prenesiete do exotickej Kene, autorkino rozprávanie bude doplnené fotografiami a videom. Stretnutie sa bude konať v stredu 28. apríla o 18:00 online cez Microsoft Teams (www.hindrakova.cz a www.africkepribehy.cz.), bližšie informácie nájdete na stránke a FB Krajskej knižnice v Žiline.

Hrady a zámky v okolí Žiliny III
Naše tretie rozprávanie o hradoch nás zavedie na náš najnavštevovanejší hrad Strečno. Všetko sa dozviete na videu, ktoré bude zverejnené od 29. apríla na Facebooku @krajskakniznicazilina, na jej stránke aj YouTube kanáli.

Okrem toho sa stále môžete zapojiť do čitateľskej výzvy na celý rok 2021:

Čítajte s nami – čitateľská výzva
Téma mesiaca apríl znie: Uob niečo pre svoju planétu. Zdieľajte s nami fotky na Facebooku a Instagrame a označte nás: #citajteSnami#kniznicaZilina#citamsKKZA. Viac informácií na webe knižnice.

A nakoniec sú to výstavy, ktoré môžete zhliadnúť v Krajskej knižnici:

Veronika Hortová - výstava
Výstava pri príležitosti 90. výročia narodenia knihovníčky a bývalej riaditeľky Okresnej knižnice v Žiline. Predstavíme Vám jej život a pôsobenie v Žiline. Výstava bude sprístupnená verejnosti do konca mesiaca apríl na prízemí Krajskej knižnice v Žiline.

Glitch
Výstavný projekt Márie Kováčik s názvom Glitch (2019) predstavuje viacero mikropríbehov na ploche dvojkrídlovej konštrukcie. 240 monochrómnych podsvietených obrazov na zmršťujúcej fólii sa viac než klasickým maliarskym žánrom podobá mediálnym obrazom každodenných katastrof. Paravánová konštrukcia, spoločne s naratívnym maliarskym prevedením, má svoje vizuálne paralely vo východoázijskom umení. Výstavný panel je sprístupnený verejnosti na prízemí Krajskej knižnice v Žiline.

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA