Program Stanica Záriečie- Jún 2017

Program Stanica Záriečie- Jún 2017

štvrtok 1. 6., 18.00, galéria Plusmínusnula
vernisáž výstavy
Jana Bernartová: Tekuté kryštály R0G0B25
Jana Bernartová podrobuje analýze „digitálnu modrú“, ktorá je základnou farbou pri spustení dataprojektora. R0G0B255 je štandardizovaná farba – no aj tak nie je vždy rovnaká. Rozdiely sú spôsobené typom rôznych „nosičov“, ale aj mierou ich opotrebenia, alebo technickými vadami. Rovnako tak je naše vnímanie farby ovplyvňované percepčným rámcom (svetlo alebo tma, apod.). Do výstavy sa zapojí aspekt premenlivosti a interakcie v závislosti na zmene podmienok v galérii v reálnom čase. V rámci projektu Jany Bernartovej v kurátorskej spolupráci s Terezou Jindrovou vznikne neukončený „vzorkovník“ rôznych inkarnácií R0G0B255. Výstava potrvá do 14. júla 2017.

Sprievodný program:
piatok 30. 6., 17.00 – Komentovaná prehliadka výstavy
piatok 30. 6., 19.00, Stanica – Andrea Průchová: Hyperbarva (prednáška)
sobota 1. 7., 18.00 – Komentovaná prehliadka výstavy

piatok 2. 6., 19.00
súčasný tanec
Matthew Rogers (SK / USA) a Chris Leuenberger (CH): Desire & Discipline; a study of Erotics of Dance
Tanečník Matthew Rogers sa vracia na Stanicu s intímnym tanečným duetom, ktorý sa zameriava na divokú, ironickú, zraniteľnú, estetickú a temnú povahu mužskej erotiky. Projekt vytvoril so švajčiarskym kolegom Chrisom Leuenbergom. Spoločne vytvorili fantaskný svet stelesňujúci historické tanečné formy, ktoré sa prelínajú s osobnými snahami o prácu a intimitu. Autori predstavenia používajú homo-erotiku ako metaforu pre vlastnú lásku, spojenie a sexuálnu autonómiu.

sobota – nedeľa, 3. – 4. 6.
pohybový workshop
Matthew Rogers (SK / USA), Christoph Leuenberger (CH): Delving into the Erotics of Dance
Tanečníci a lektori Matthew Rogers a Chris Leuenberger sa na pohybovom workshope podelia s účastníkmi o stratégie a nástroje pre generovanie tanečných foriem, vychádzajúcich zo skúsenosti prežívania pôžitku a vitality. Workshop sa zameria na celotelový pôžitok v priebehu tancovania. V skupine, v duetoch a sólovej forme sa budú odkrývať kvality pohybu, ktoré podporujú viditeľnosť a silu našej erotickej prirodzenosti. Na základe reflexie si môžete predefinovať svoje chápanie erotiky v tanci. Workshop bude vedený v anglickom jazyku.

nedeľa 4. 6., 17.00
komunitná večera
Cestovateľská Vegánska nedeľa
Júnová Vegánska nedeľa bude o kulinárskych objavoch z ciest. Príďte sa podeliť s ostatnými o svoje najobľúbenejšie pokrmy z dovoleniek. Ak aj recept nebude vegánsky, zaexperimentujte a skúste ho ako vegánsky pripraviť. Ďalšiu spoločnú večeru zorganizujeme až po prázdninách, máte tak dobrú príležitosť naladiť sa na prichádzajúce leto.

utorok 6. 6., 17.00 a 20.00
kino
Viva (r. Paddy Breathnach)
Jesus pracuje ako kaderník v nočnom travesty klube v Havane a sníva o tom, že sa raz stane hviezdou. Vďaka svojmu učiteľovi sa mu podarí urobiť konkurz a dostane prvú šancu na pódiu. Potom sa ale zjaví jeho roky neprítomný otec – bývalý boxer, dnes agresívny alkoholik – a všetky Jesusove nádeje zmarí. Ich vzájomné predstavy o živote nemôžu byť rozdielnejšie a tvrdo na seba narazia. Iba pozvoľna nachádza otec a syn náhľad do sveta toho druhého.
Queer dráma, ktorá ako prvý írsky titul získala nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Aj keď sa rozbieha ako melodráma, postupne sa mení v jasný a výrazný statement s čitateľným názorom. Citlivý príbeh o hľadání vlastnej identity a túžbe po rodine.
Viva – Paddy Breathnach / Írsko, Kuba / 2015 / 100 min / české titulky

streda 7. 6., 17.30
diskusia pri káve a koláči
Café Európa: Prečo sú hulváti úspešní v politike?
Júnová diskusia pri káve a koláčiku bude o úrovni politickej kultúry (nielen) na Slovensku. Hulváti, populisti a neslušnosť ovládli politickú scénu a sú čoraz úspešnejší na celom svete, od Filipín cez U.S.A až po Slovensko. Prečo to tak je a dá sa s tým vôbec niečo robiť? Moderuje Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

štvrtok 8. 6., 20.00
koncert
Nature Boys (USA), Prach
Nature Boys je mimoriadne chytľavé, výbušné, špinavé rokenrolové trio. Povinnosť pre fanúšikov Dead Moon či The Sonics. Nature Boys sú však omnoho ostrejší a klamú názvom (nie sú to iba chalani). Rafinovane hrajú tak, aby to vyzeralo jednoducho. Na takéto kapely si treba dať pozor, lebo vás chytia a už nepustia. V tom je genialita hitoviek. Prach je nová žilinská kapela zložená z členov Rúbanisko, Coexist a Kľemones, spolu hrajú melancholický punkrock. Toto bude ich druhý koncert pre tých, čo nestihli ten prvý a rovnako pre tých, ktorým sa prvý páčil.

piatok – sobota, 9. – 10. 6., Nová synagóga
otvorenie výstavy
Pracovná výstava
Pracovná výstava je našim pokusom, ako sa vysporiadať s priestorom Novej synagógy. S jeho váhou, historickou a architektonickou, s jeho krásou a významom, s mierou jeho pamiatkovej ne/dotknuteľnosti a aj s dokončením jeho rekonštrukcie, ktoré nás teší a zároveň núti premyslieť, aký typ kultúrneho priestoru otvárame. Chceli sme, aby umelecká a teoretická reflexia neboli oddelené od fyzickej práce na rekonštruckií, ale aby boli jej špecifickou súčasťou. Rezidencie prizvaných umelcov, architektov a teoretikov zo Slovenska aj zahraničia sa preto uskutočnili paralelne s poslednými rekonštrukčnými prácami. Spolu s nimi aj so širokou verejnosťou skúsime počas Pracovnej výstavy uvažovať, ako možno pristupovať k Behrensovi a k modernistickej architektúre bez toho, aby sme skĺzli k nekritickej adorácii. Ako spracovať komplikovanú históriu Novej synagógy a nevytesniť pri tom niektoré jej vrstvy. Skúsime premyslieť, ako pôvodne hierarchizovaný a sakrálny priestor komunikuje s víziou otvorenej kultúrnej inštitúcie.

Trvanie výstavy: 11. 6. – 22. 7. 2017
Účastníci výstavy: Katarina Burin, Martin Groch, Tomáš Libertíny, Matúš Kobolka, Jakub Kopec, Martin Piaček, PLURAL, Magda Stanová, Studio Miessen, Peter Szalay, The Society for Nontrivial Pursuits, Martin Zaiček
Kurátor: Ivana Rumanová

piatok 9. 6.

18.00 – Vernisáž
19.00 – Bolka: Tuneback (performance)
Profesionálni operní speváci Eva Šušková a Peter Mazalan zápasia so softvérom a prostredníctvom neho. Vzájomné dolaďovanie a doťahovanie. Ľudský hlas verzus algoritmické krivky.

sobota 10. 6.

15.00 – Martin Zaiček: Telo v architektúre. Komentovaná prehliadka Žiliny a jej telu naklonených, aj telo-disciplínujúcich zákutí v sprievode architekta a profesionálneho rekreanta.
17.00 – Peter Szalay, Martin Piaček. Diskusia o prístupoch k histórii v post-truth spoločnosti.
20.00 – The Society for Nontrivial Pursuits. Séria multimediálnych performance z Berlína. Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy.
22.00 – Kabal (Evocative Objects/Junction). DJ set a očistná party.

utorok 13. 6., 19.00, Rosenfeldov palác
koncert
Rodion Sun Lion (UA)
Ukrajinský basgitarista Rodion Sun Lion je talentovaný a univerzálny hráč. Počas svojej kariéry hrával v kapelách, ktoré vypredávali štadióny, ale aj alternatívny rock, world music a heavy metal. Vo svojej sólovej tvorbe sa prejavuje ako vyzretý muzikant s intímnym a kontemplatívnym hudobným prejavom. Basgitaru predstavuje ako plnohodnotný melodický nástroj, naplno využíva jej prirodzený zvuk a ako podklad mu slúžia naživo hrané hudobné slučky. Kultúrne centrum Stanica ho dlhodobo podporuje, vystupoval tu viackrát s rôznymi formáciami a sólovo hral aj v Novej synagóge. Teraz predstaví materiál zo svojich posledných dvoch konceptuálnych albumov. Ako hosť s ním v štyroch kompozíciách zahrá perkusionista Peter Kurilla. Okrem sólového vystúpenia v Rosenfeldovom paláci si ho môžete vypočuť aj 14. júna o 18.00 v Novej synagóge, kde bude hrať hudobný jam s Ukrajincami Marselom Oniskom, Dmytrom Babčukom a Žilinčanom Petrom Kurillom na vernisáži výstavy Hneď prídem. Eugen Marsela Oniska.

utorok 13. 6., 21.00
letné kino
Piata loď (r. Iveta Grófová)
Nevinná hra, ktorá navždy zmení ich životy. Príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Nový slovenský film, nakrútený na motívy úspešnej knihy Moniky Kompaníkovej, rozpráva príbeh malej Jarky, ktorá má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.
Piata loď – Iveta Grófová / SR, ČR / 2017 / 85 min

streda 14. 6., 18.00, Nová synagóga, bývalé kancelárie Tatra Film
vernisáž výstavy
Marsel Onisko (UA): Hneď prídem. Eugen
Vizuálny projekt ukrajinského umelca Marsela Oniska z Užhordu prináša imaginatívny príbeh pána Eugena. Obrazy zo života Eugena môžeme vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Eugen je pozorovateľ, človek, ktorého nie je vidno. Surreálne až absurdné situácie v nás vyvolávajú úsmev. Nikto by ním nechcel byť, kúsok Eugena je však v každom. Marsel Onisko bol umeleckých šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovou zo Žiliny a tiež členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Vyštudoval filológiu, v umení je samouk. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy na plagáty kultúrneho centra Stanica.
Výstava bude otvorená počas festivalu Fest Anča 29. júna – 2. júla 2017. Eugena stretnete v priestoroch konania festivalu v komunistickej prístavbe Novej synagógy a občas aj na reklamných plochách v uliciach mesta. Kurátorom je nekurátor Robo Blaško.

štvrtok a piatok, 15. a 16. 6., 20.00
divadelný kabaret
Fekete Seretlek a Studio Damúza: Kar
Počas smútočnej večere, počas štrngania pohárov a pokojného doprovodu smútočnej kapely, sa namiesto rozlúčky začnú odohrávať útržky zo života zosnulej osoby. Tá skrz náhodné pohyby čašníka, nenápadnej kombinácie hudby, slov a predmetov ožíva tak, ako ožíva aj predstavivosť hostí. Tí sa opojení vínom začnú vžívať do minulosti, až sa nakoniec sami stanú postavami príbehu o Anne Kareninovej.
Kabaret ruského realizmu stavia dramaturgiu živou, autorsky spracovanou hudbou, postavenou na základe ruských tradícií. Harmonika, perkusie, husle, violončelo, kontrabas a päťhlas prevedú divákov metamorfózou hudby a divadla, kabaretu a intímnych scén pohyblivých predmetov. Rytmika graduje do poslednej chvíle, v ktorej sa (pred dverami smrti) ocitnú naraz divák a herec opäť na začiatku – pri stole s pohárom vína v ruke.
réžia: Matija Solce; hrajú: Pavol Smolárik, Anna Bubníková, Jiří N. Jelínek, Ivo Sedláček, Matija Solce, Jan Meduna

piatok 16. 6., 22.00
koncert
Fekete Seretlek (SLO, CZ)
Živá hudba a divadlo v jednom. Balkánsky temperament zmiešaný s ľudovými motívmi z celého sveta. Koncert medzinárodného zoskupenia hudobníkov pod vedením Matiju Solce ponúka akordeón, violončelo, kontrabas, trúbku, husle, cajon a päť hlasov. Šesť hudobníkov – absolventov herectva pražskej DAMU – vytvára živé, kabaretné a tiež zakaždým iné, na danú situáciu reagujúce koncertné predstavenia. Česko-slovensko-slovinská kapela Fekete Seretlek sa sformovala v rokoch 2004-05 a dnes už vystupuje po celej Európe.

sobota 17. 6., 11.00 – 17.00
Petangový turnaj
Tradičný júnový petangový turnaj v parku pri Stanici, ktorého organizátorom je FRASK (Francúzsko-slovenská asociácia). Súťaží sa v dvojčlenných tímoch a je potrebné sa vopred prihlásiť mailom na ozfrask@gmail.com. Ako každý rok nebude chýbať francúzske občerstvenie a hudobný výber.

sobota 17. 6., 18.00
frankofónne divadlo študentov GBZA
Racine a Coralie
Dielo Belgičana Françoisa Salmona Racine a Coralie mieša poéziu s aktuálnymi témami. Je to príbeh dvoch mladých ľudí, kultúrne aj geograficky veľmi vzdialených, ktorí sa stretnú na konci dlhej cesty. Coralie je mladá Belgičanka, ktorá sa, ako každý rok, chystá na dovolenku s rodičmi. Racine je mladý migrant, ktorý sa pokúša o prechod cez Stredozemné more. Napriek všetkým úskaliam, búrajú rozdiely a hranice. Hru naštudovali študenti Gymnázia bilingválneho Žilina pod vedením Silvie Amato a Floriana Coheura. Predstavenie je vo francúzštine.

nedeľa 18. 6., 10.00 – 18.00
kutilská dielňa (nielen) pre ženy
Do-it-herself: Otvorená kutilská dielňa
Vŕtačka, píla, brúska – možno ste s nimi nikdy nepracovali, prípadne by ste ich chceli využívať viac a nemali ste príležitosť. Práve vám je určená dielňa, v ktorej sa môžete zoznámiť s elektrickými a ručnými nástrojmi na obrábanie dreva. Môžete pracovať na vašom nedokončenom domácom projekte (napríklad opraviť si nábytok) alebo vytvoriť niečo úplne nové. A nenechajte sa zmiasť názvom. Tentokrát sú vítaní aj muži.
Podujatie je organizované našou holandskou kolegyňou Nienke, hlavným komunikačným jazykom bude angličtina. Registrácie mailom na nienke@stanica.sk.

nedeľa 18. 6., 19.00
prednáška
Nový Zéland – najzelenšia a najčistejšia krajina na svete
V júnovom cestovateľskom kine sa vyberieme ku vzdialeným protinožcom. Precestujeme krajinu známu ako Stredozem, územie Hobitov a miesto, kde sa odohrával legendárny príbeh Pána Prsteňov. Dozviete sa, prečo na Novom Zélande nie je potrebné posúvať hodinky, i to, ako sú domáci perfektne pripravení na každodenné zemetrasenia. Cestovateľ Michal Chmeliar prezradí niečo aj o sopkách, jazerách, nevynecháme veľryby, ľadovce a samozrejme ani prales. A možno vás naláka výborné jahňacie, dinosaurie stromy alebo divokí Mauri, ktorí kedysi dávno varili jedlo v horúcich gejzíroch.

pondelok 19. 6., 18.00, Nová synagóga
prednáška
Lukáš Likavčan: Umelecká inštitúcia ako miesto vynaliezania budúcnosti
Z času na čas sa jednotlivcom alebo celým spoločnostiam môže prihodiť, že sa ocitnú akosi „na kraji myslenia“ – teda že vyčerpajú možnosti svojho slovníka, narazia na nejaký vznešený alebo traumatický objekt, pod váhou ktorého ich snahy o porozumenie začínajú kolabovať. Takáto doba pripomína hodinu vlkov, kedy staré umiera a nové sa ešte nemôže zrodiť. Prednáška filozofa Lukáša Likavčana o umeleckých inštitúciíach ako možných poskytovateľoch bezpečného priestoru pre kritickú, špekulatívnu a experimentálnu prax.

utorok 20. 6., 21.00
letné kino
Po búrke (r. Hirokazu Koreeda)
Rjota je márnotratný syn, zlý otec a skrachovaný spisovateľ. Úspech má dávno za sebou, a tak si privyrába drobnými špinavými kšeftíkmi ako súkromý detektív. Je rozvedený a ku svojmu jedenásťročnému synovi Šingovi nachádza cestu len horko ťažko. Exmanželka Kjoko už začala nový život a na Rjotu sa pozerá skôr ako na vzdialenú spomienku. Odcudzenú trojicu jedného večera však dá dokopy blížiaci sa tajfún. Majster rodinných drobnokresieb Hirokazu Koreeda sa vracia s novým filmom, ktorý rozpráva o pretrhnutých väzbách, krehkej láske rodičov a detí a o tom, že najsilnejšie búrky sú niekedy tie, pri ktorých sa nepohne ani lístok.
Po búrke (Umi jori mo mada fukaku) – Hirokazu Koreeda / JP / 2016 / 117 min / české titulky

streda 21. 6., 17.00, Nová synagóga
Komentovaná prehliadka Pracovnej výstavy
Komentovaná prehliadka Pracovnej výstavy s kurátorkou Ivanou Rumanovou.

streda 21. 6., 18.00
divadelné predstavenie
Théaterapia: Vlčica
Vlčica je autorské predstavenie divadelnej skupiny Théaterapia. Rozpráva príbeh šiestich žien v rôznych etapách života. Zachytáva ženskú dušu prostredníctvom archetypov a symbolov. Oslovuje na podvedomej úrovni. Vlčica prináša nadčasové témy a obracia pozornosť do vnútra človeka.
Théaterapia je divadelná skupina pod vedením herečky Kristíny Sihelskej zo Žiliny. Spája divadlo a terapiu. V procese tvorby prechádza terapiou herec: sebapoznaním získava odstup, vďaka ktorému sa mu otvárajú nové možnosti nielen na javisku, ale aj v živote. Divák zažíva „terapiu“ prostredníctvom zrkadla, ktoré mu predstavenie nastavuje.
réžia: Kristína Sihelská; hrajú: Michaela Pavlíková, Kristína Hájovská, Martina Várnaiová, Katarína Boborová, Silvia Amato a Kristína Sihelská

štvrtok 22. 6., 17.30
klavírny koncert
Pavol Praženica
Aj keď biele krídlo na Stanici končí, je to len preto, aby začalo nový život v Novej synagóge. Pred jeho presťahovaním sa zaň ešte posadí mladý klavirista Pavol Praženica, ktorý tak svojím vystúpením zavŕši náš takmer päťročný „oblúk“ sólových klavírnych večerov. Zoznam jeho úspechov svedčí o tom, že pôjde o koncert, ktorý netreba zmeškať. A my sa predovšetkým tešíme z toho, že vyrastá nová generácia výkonných umelcov. V programe Pavlovho vystúpenia zaznejú skladby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, Bedŕicha Smetanu, Sergeja Prokofieva a Clauda Debussyho.

sobota 24. 6., 10.00 – 17.00
jarmok
Malý júnový trh
Posledný víkend pred letnými prázdninami, pre veľkých aj malých je tu opäť Malý trh. Tentokrát aj s detským pultom.

štvrtok – nedeľa, 29. 6. – 2. 7.
medzinárodný festival animácie
Fest Anča
Koncom júna oslávi v Žiline svoje desiate narodeniny Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Ako jediný na Slovensku prináša každý rok krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka, ako aj pre deti. Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. Tento rok budeme oslavovať vo veľkom. Príde totiž kráľ animovaného hororu, držiteľ prestížneho ocenenia BAFTA, Robert Morgan. Na letnej narodeninovej párty nebude chýbať aj britský režisér Paul Bush, ktorý nám ukáže, že animovaný film môže mať aj silu dokumentu. Od majstra bábkovej animácie Barryho Purvesa sa na workshope naučíte, ako sa robí stop-motion animácia. Tých, čo majú radi počítačové hry, určite poteší, že sa v jedinečných priestoroch Novej synagógy bude aj tento rok konať podujatie Fest Anča Game Days. A to nie je všetko! Nebudú chýbať kreatívne workshopy, prednášky, projekcie so živou hudbou, premietanie rodinných filmov na námestí Andreja Hlinku, koncerty, párty či obľúbené Anmation Karaoke Battle. Podrobne na www.festanca.sk.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez www.predpredaj.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, bezplatné parkovanie a celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Počas školského roka 2016/17
Ateliéry Stanica

Pondelok / párne týždne
9.00 – 10.00 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)
10.30 – 11.30 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)

Pondelok
15.30 – 16.30 Pidivýtvarka 1 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
15.30 – 17.00 Dielňa dramatického písania pre mladých
16.45 – 17.45 Pidivýtvarka 2 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
17.30 – 19.30 Divadelný krúžok

Utorok
14.00 – 15.30 Minivýtvarka 1 (deti vo veku 5 – 8 rokov)
16.00 – 17.00 Pidivýtvarka 3 (deti vo veku 3 – 4 rokov)

Štvrtok
15.30 – 17.00 Minivýtvarka 2 (deti vo veku 5 – 8 rokov)

Na dielne je potrebné sa vopred zaregistrovať.
Info a prihlasovanie: Hana Hudcovičová Lukšů – hanka@stanica.sk, 0907 178 756
Dielňa dramatického písania a Divadelný krúžok: Kristína Sihelská – kristinasihelska@gmail.com

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask

Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA